دادستانی افغانستان ۷ نفر را در ارتباط به پرونده کابل بانک بازداشت کرد

Image caption کابل بانک قبل از این یکی از بزرگترین بانکهای افغانستان بود

بصیر عزیزی، سخنگوی دادگستری افغانستان اعلام‌ کرد که هفت نفر از ۲۱ متهم قضیه اختلاس از کابل بانک افغانستان را در روزهای گذشته به کمک پلیس کابل بازداشت کرده‌است.

او امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که شیرخان فرنود و خلیل فیروزی نیز شامل ۲۱ نفر بودند که اکنون زندانی هستند و عبدالقدیر فطرت رئیس سابق بانک مرکزی افغانستان نیز در آمریکا بسر می‌برد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شیرخان فرنود و خلیل‌الله فیروزی به عنوان عاملان اصلی بحران کابل بانک هر یک به پنج سال حبس محکوم به مجازات شدند

آقای عزیزی افزود هفت نفری که در روزهای گذشته بازداشت شده‌اند عبارتند از طارق میران، محمد قسیم رحیمی، شیر آقا، بسم‌الله، محبوب شاه فروتن و محمدعارف سالک.

به گفته سخنگوی دادگستری کل افغانستان این نهاد اکنون در تعقیب سایر متهمان این پرونده هستند.

او افزود که دادگستری افغانستان از طریق کسانی که متهمان این پرنده را ضمانت کرده‌اند و پلیس انترپول در صدد بازداشت متهمان این پرونده است.

این اقدام دادستانی کل افغانستان بعد از صورت می‌گیرد که رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه ۸ میزان/مهر با صدور فرمانی برای بازداشت عاملان بحران کابل بانک سه روز ضرب الاجل تعیین کرده بود.

آقای احمدزی از دادگاه عالی خواست که در یک ماه و نیم آینده، پرونده کابل بانک را حل و فصل کند.

آقای عزیزی تاکید کرد که پرونده کابل شامل ۳۱ جلد بود که دادستانی افغانستان بعد از تهیه آن امروز به دادگاه استیناف کابل تسلیم کرد.

او با اشاره به اینکه اختلاس از این بانک به حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیون دلار می‌رسد، گفت:" دادستانی افغانستان این افراد را متهم به اختلاس، پولشوی، جعل و سوء استفاده از صلاحیتهای وظیفوی آنان کرده است."

آقای عزیزی در ادامه تاکید کرد که دادستانی افغانستان خواستار محاکمه این افراد براساس قانون است.

بحران کابل‌‎بانک

حدود سه سال پیش کابل‌بانک بزرگترین بانک خصوصی در افغانستان ورشکست شد، آن زمان بانک مرکزی افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و نام آن را به "کابل بانک نو" تغییر داد.

علت اصلی بحران این بانک، کاهش نقدینگی اعلام شد، زیرا سهام داران اصلی آن که مسئولیت اداره این بانک را به عهده داشتند، پول هنگفتی را برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دبی، از کابل بانک خارج کرده بودند.

تمام بدهی‌های کابل بانک حدود ۹۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

پس از این بحران، کمیته‌ای برای تصفیه کابل بانک ایجاد شد تا قرضه های این بانک را دوباره بدست آورد.

نورالله دلاوری، رئیس بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که از مجموع ۹۰۰ میلیون دلار قرضه کابل بانک، حدود پنجصد میلیون دلار آن بدست خواهد آمد اما از سرنوشت حدود چهارصد میلیون دیگر آن تاکنون چیزی در دست نیست.

به گفته وی، بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی کمیته تصفیه کابل بانک، این پولها به خارج انتقال داده شده است.

اکنون در افغانستان پانزده بانک مشمول چهار شاخه بانک‌های بین المللی فعالیت دارند که سه بانک تجارتی از دوازده بانک افغانی، ملکیت دولت هستند.

مطالب مرتبط