روزنامه‌های کابل؛شنبه۱۹ میزان

حق نشر عکس
Image caption آقای احمدزی ۱۲ روز قبل سوگند وفاداری یاد کرد

با اعلام نتایج انتخابات و سوگند وفاداری رئیس جمهور جدید افغانستان، اکنون بحث مهم برای مردم این کشور اعلام فهرست کابینه جدید است، موضوعی که شماری از مطبوعات امروز کابل نیز به آن پرداخته‌اند.

از طرف دیگر مبارزه با فساد نیز یکی از مطالب اصلی روزنامه‌های امروز را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دنیا در سر مقاله خود نوشته که دستکم ۱۲ روز از آغاز به کار حکومت جدید در افغانستان می‌گذرد ولی تاکنون از اعلام کابینه جدید در این کشور خبری نیست.

نویسنده این روزنامه افزوده که مردم در گفتگو با رسانه‌ها از رئیس جمهور جدید خواسته اند که افراد شایسته را به کابینه معرفی کنند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که با توجه به سرپرست بودن وزیران کنونی، انتخاب زود هنگام وزرای کابینه جدید برای حکومت یک نیاز است زیرا کشور با تهدیدهای جدی اقتصادی، امنیتی و سیاسی روبرو است.

روزنامه وحدت نیز نوشته که اکنون همه وزیران سرپرست هستند و این کار دو پیامد منفی را به دنبال دارد. در قدم اول از صلاحیت وزیران کاسته می‌شود که چالش مدیریتی را بوجود خواهد آورد. در قدم دوم وزیر سرپرست می‌داند که در آینده در راس وزارت مربوط نخواهد بود.

این روزنامه افزوده که افکار عمومی در انتظار معرفی کابینه وحدت ملی و در نهایت آغاز به کار آن است. رئیس جمهور و رئیس اجرائی باید هرچه زودتر کابینه جدید را معرفی کنند.

'مبارزه با فساد'

مبارزه با فساد یکی دیگر از مطالب اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه سخن جدید در سرمقاله خود نوشت که آغازین روزهای کاری رئیس جمهور، روزهای پر شور و پر کاری بود. رسیدگی مجدد به پرونده کابل بانک، مقرریها و بازدید سر زده از زندان مرکزی افغانستان، بازخوردهای خوب و مثبتی را در پی‌داشت.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اقدامات برای مردم محروم و دور مانده از عدالت اجتماعی که در مقایسه با کشورهای جهان و حتی همسایگان، هنوز در نخستین روزهای تولد است، این قدمها هرچند در کشور ما سنگ‌های بزرگ است ولی به ظاهر کوچک و نخستین گام به حساب می‌آید.

این روزنامه نوشته است که انتظار می‌رود، امیدی که برای مردم ایجاد شده به یاس و ناامیدی تبدیل نشده و حرکت رو به جلو کنونی همچنان دوام دار و توقف ناپذیر باقی بماند.

'تطبیق عدالت'

۸صبحنیز با اشاره به اعدام مجرمان در روزهای اخیر نوشته است که جامعه از این کار استقبال ‌می‌کند. مجرمان حق مردم را ستانده‌اند و نیاز است که حقوق مردم اعاده شود. به همین دلیل تطبیق عدالت بر حبیب استالف و مجرمانی که در پغمان بر زنان تجاوز کردند و وجدان جامعه را تکان دادند، خواست مردم بود.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که انتظار مردم افغانستان این است که همه شبکه‌هایی که در فساد و جرم دست دارند محاکمه شوند. اکنون ده‌ها تن که بارها مترکب مجرم شده در بازداشتگاه‌های امنیت ملی و دیگر ارگان‌های امنیتی به‌سر می‌برند، ولی به ‌دلیل اعمال نفوذ مقامات ارشد به گفته پلیس کابل به روند محاکمه آنان به درستی رسیدگی نمی‌شود که این امر باعث شده تا مردم برقضا و پلیس اعتماد نداشته باشند.

'مبارزه با فساد باید جدی گرفته شود'

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به اینکه فساد یکی از چالش‌ها اساسی در کشور است، نوشته که این پدیده کارایی ادارات دولتی را در سیزده سال گذشته زیر سوال برده و حکومت افغانستان را در داخل و خارج کشور بدنام کرده است.

نویسنده این روزنامه معتقد است که حجم قابل توجهی از کمک‌های بین‌المللی و عواید داخلی کشور در گرداب فساد از بین رفته و این کمک‌ها هیچ تأثیری در بهبودی کشور نداشته است.

این روزنامه نوشته که یکی از اساسی ترین خواست‌های شهروندان از حکومت آینده اراده و جدیت در امر مبارزه بافساد اداری است تا بیش از این به مفسدان و اختلاس‌گران اجازه ندهد تا سرمایه‌های کشور را در مسیر فساد سوق دهد و فرصت هایی را که این کشور برای توسعه، پیشرفت و آبادانی به دست می‌آورد، بازهم برباد دهد.

مطالب مرتبط