روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۰ میزان

حق نشر عکس EPA
Image caption یک نظرسنجی تازه نشان می دهد که امنیت مهمترین خواست مردم از حکومت جدید است

روزنامه هشت صبح چاپ کابل بر پایه اطلاعات یک نظرسنجی، گزارشی منتشر کرده که براساس آن ۴۶ درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند که اولویت رئیس جمهوری کشور باید تامین امنیت باشد.

خواست مردم از رئیس جمهوری جدید، چگونگی تشکیل کابینه و امنیت افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۰ میزان/مهر است.

توقع مردم از حکومت جدید

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که مردم با شروع کار حکومت جدید، منتظر تحول، تغییر مثبت و پیشرفت هستند و به خاطر همین تغییر با وجود ناامنی ها در انتخابات شرکت کرده بودند.

اطلاعات روز نوشته که مردم این کشور در سیزده سال گذشته فهمیدند که سیاست ها و رویه های کاری روی دست گرفته شده، موثر نیستند و بی نتیجه بودند.

اطلاعات روز افزوده بنابراین مردم انتظار دارند که دولت جدید رویه های قدیمی را کنار گذاشته و تغییرات جدی در سیاست های داخلی و خارجی اش بیاورد.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز نوشته که فرمان های تازه رئیس جمهوری برای مبارزه با فساد اداری و اصلاحات تا اندازه ای مردم را امیدوار کرده است.

امنیت در افغانستان

روزنامه ۸‎‌صبح می نویسد که برای تامین امنیت در افغانستان به یک برنامه استراتژیک نیاز است.

۸‌صبح نوشته که با وجود این که نیروهای امنیتی افغان تا جایی توانسته اند حملات مخالفان را مهار کنند اما طالبان هنوز هم تهدید استراتژیک‌اند و برخی از مناطق کشور را کنترل می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که وزارت‌های امنیتی این کشور منابع لازم را برای تصفیه مناطق تحت کنترل طالبان ندارند. به همین دلیل، شورش طالبان به‌صورت کامل مهار نمی‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح بن‌بست در صورتی شکسته می‌شود که دولت برنامه‌های استراتژیک متناسب به وضعیت تدوین و آن را تطبیق کند.

۸‌صبح می نویسد که برای تامین امنیت، دولت وحدت ملی باید برنامه‌ای برای بسیج مردم روستاها علیه طالبان داشته باشد. به کمک ناتو و آمریکا، نیروهای نظامی و امنیتی کشور را تقویت کند تا توان دفاعی و تهاجمی‌شان بالا برود. همچنین باید تمام مجرمان امنیتی، محاکمه و مجازات شوند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که ایجاد اعتماد میان نیروهای امنیتی و مردم می تواند در تامین امنیت بسیار موثر باشد.

انیس نوشته زمانی که نیروهای امنیتی اعتماد مردم را به دست آورند، مردم با حمایت از این نیروها در مبارزه با مخالفان نیز سهم می گیرند.

نویسنده سرمقاله انیس همچنان به تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی تاکید کرده است.

روزنامه صدای شهروند نیز می نویسد که امنیت مهمترین خواست مردم از دولت جدید است.

صدای شهروند نوشته که ناامنی هنوز هم در بسیاری از مناطق افغانستان مشکل بزرگی است.

صدای شهروند افزوده که مردم افغانستان حق دارند که برای سفر از کابل به نقاط دیگر کشورشان برای کار رسمی یا غیر رسمی بدون نگرانی از کشته شدن، سفر کنند.

کابینه حکومت جدید افغانستان

روزنامه افغانستان می نویسد که حکومت جدید مشکلات و چالش های زیادی را به ارث برده است.

نویسنده سرمقاله افغانستان به مشکلات موجود در حکومت گذشته در تعیین مقامات عالی رتبه اشاره کرده و نوشته که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت باید در انتخاب اعضای کابینه غور و دقت زیاد داشته باشند.

افغانستان می نویسد که اکنون تعداد افراد متخصص و دارای تجربه بیش از دوره حکومت های موقت و انتقالی و یا دوره اول ریاست جمهوری است. اصل اول در تعیین کابینه معرفی افراد کاردان، شایسته و متعهد و اصل دوم گذر از مصلحت های نادرست همانند قوم و سمت باید باشد.

روزنامه سخن جدید نیز نوشته مردم انتظار دارند که افراد لایق و متعهد در کابینه زمام امور را به دست گیرند.

سخن جدید می نویسد که نباید افراد آغشته به فساد در کابینه انتخاب شوند زیرا مردم امید خود را به آینده از دست خواهند داد و حکومت نیز در کارهایش ناکام خواهد شد.

مطالب مرتبط