روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۱ میزان

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفته که مبارزه با فساد و اصلاحات در ادارات دولتی، از اولیت هایش است

روزنامه های ۲۱ میزان/مهر کابل امروز هم به چگونگی انتخاب اعضای کابینه و مبارزه با فساد اداری از سوی رئیس جمهوری جدید این کشور و اولویت های کاری او پرداخته اند.

کابینه حکومت افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که سنت گزینش در ۱۳ سال گذشته قوم‌محور بود. سنگ‌بنای تقسیم قدرت در توافق بن بر همین مبنا گذاشته شد و تمام کرسی‌های کابینه پس از توافق بن بر معیار قومی تقسیم شد.

۸‌صبح نوشته که "اعضای کابینه حکومت قبلی همه از مجرا و فلتر رهبران قومی و جهادی عبور می‌کردند و برخی وزرا در نقش حافظ منافع رهبران قومی عمل کردند و برخی هم در نقش کمیشن‌کاران برای این رهبران انجام وظیفه می‌کردند."

۸‌صبح افزوده که حالا وقت آن رسیده است که رئیس‌جمهور غنی با رویکرد جدید به گزینش مهره‌های کارا اقدام کند و این گزینش‌ها باید براساس معیار شایستگی، مهارت، حرفه‌ای بودن و پاسخگو بودن باشد.

همچنان نویسنده سرمقاله ۸‌صبح به توانایی کار تیمی اعضای کابینه تاکید کرده و نوشته که در حکومت قبلی برخی وزرا در تضاد با برنامه‌های کلی حکومت و سیاست‌های داخلی و خارجی رئیس‌جمهوری قرار داشتند.

اولویت های رئیس جمهوری

روزنامه افغانستان به گزارش های منتشر شده از حیف و میل کمک های صورت گرفته به افغانستان اشاره کرده و نوشته که اکنون فساد در تمام ادارات این کشور رسوخ کرده و این معضله دلایل مختلف دارد.

نبود یک برنامه مسنجم برای مصرف کمک ها، پایین بودن ظرفیت ادارات دولتی، نبود یک سیستم شفاف و پاسخگو و یک نهاد ناظر بر چگونگی مصرف کمک ها، دلایلی است که نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به آن اشاره کرده است.

افغانستان نوشته که اکنون مبارزه با فساد و حل این مشکلات از انتظارات جدی است که مردم از حکومت وحدت ملی دارند.

روزنامه صدای شهروند نیز می نویسد که مبارزه با مواد مخدر باید در اولویت های کاری دولت جدید باشد.

صدای شهروند نوشته که کشت و قاچاق مواد مخدر همچنان در افغانستان ادامه دارد و دولت حامد کرزی در سیزده سال گذشته در مبارزه با مواد مخدر ناتوان بود.

صدای شهروند افزوده که اگر با این پدیده مبارزه جدی صورت نگیرد، از چالش های عمده سر راه ثبات و امنیت افغانستان خواهد بود که تاوان جبران ناپذیری خواهد داشت.

پرونده کابل بانک و مبارزه با فساد اداری

روزنامه چراغ می نویسد که رسیدگی در اسرع وقت و با دقت زیاد و اشد مجازات برای عاملان ورشکستگی کابل بانک، اولین فرمان جنجالی اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان بود.

چراغ نوشته که اگر فرمان رسیدگی به این پرونده را به فال نیک بگیریم باز هم با توجه به این که رسیدگی آن به دوش نهادی است که خود رئیس جمهوری آن را فاسد خوانده، نمی تواند باعث دلگرمی باشد.

چراغ افزوده که ضرب الاجل های تعیین شده برای رسیدگی به این پرونده نیز جدی گرفته نشد که خود نشانی از سهل انگاری عمدی مقامات در این پرونده است.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که رئیس جمهوری کشور طی روز های اخیر فرمان های پی در پی صادر می کند و شاید باور داشته باشد که این فرمان ها می تواند مملکت را سامان بخشد.

اما به باور نویسنده سرمقاله آرمان ملی، افغانستان کشوری است که در بستر سنت هایش که گاه بسیار کهنه و به درد نخور هستند، نفس می کشد و نمی شود آن را در یک ماه با صدور فرمان ها از این سنت ها برید و به جاده نوگرایی کشاند.

آرمان ملی افزوده که "باید از رئیس جمهوری کشور تقاضا کنیم که شتابزدگی را کنار بگذارد و برای دردهای بیشمار کشور داروهایی را تجویز کند که تن زخمی و بیمارش را از ناحیه دیگر زخم نزند و کشور را گرفتار آشوب و بحران نا خواسته دیگر نسازد."

سرنوشت ۶۲ میلیارد دلار

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (SIGAR) در گزارشی نوشته که آمریکا از سال ۲۰۰۲ نزدیک به ۶۲ میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کرده است.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که جزئیات دقیق و این‌که این مبالغ چگونه، در کدام مواقع و از چه طریقی به نیروهای امنیتی افغانستان کمک شده و چه مقدار و در کدام بخش‌ها به مصرف رسیده، به دولت افغانستان داده نشده است.

اطلاعات روز افزوده که برای یافتن این جزئیات مشکلاتی وجود دارد؛ نخست این‌که ایالات متحده‌ آمریکا در پرداخت و مصرف این کمک‌ها صادقانه عمل نکرده و دوم این که ان جی او های بین‌المللی که مسئول مستقیم مصرف میلیاردها دلار کمک‌ جامعه‌ جهانی به افغانستان بودند، عاملان اصلی هدر دادن کمک‌های بین‌المللی می‌باشند.

اطلاعات روز نوشته که می‌توان با تحقیق بخشی از پول‌های ضایع شده را دوباره به مسیر اصلی‌اش برگرداند اما به شرط آن‌که آمریکا و دولت افغانستان هردو اراده قاطعی برای تامین شفافیت و موثریت در کمک‌ها از خود نشان دهند.

مطالب مرتبط