روزنامه های کابل؛ سه شنبه۲۲ میزان

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی افغان دیروز در ولایت سرپل تلفات سنگینی را متحمل شدند

والی ولایت سرپل دیروز اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغان در کمین نیروهای گروه طالبان در این ولایت گرفتار شدند که در نتیجه ۱۴ نفر از آنها کشته، ۱۷ نفر زخمی و ۶ نفر نیز به دست نیروهای مخالف دولت اسیر شدند.

حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان و عملکرد دولت وحدت ملی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۲ میزان/مهر کابل است.

نیروهای امنیتی افغان

روزنامه جامعه باز می نویسد 'هنگامی که به گزارش حمله طالبان به نیروهای امنیتی کشور در ولایت سرپل نگاه می‌کنیم به بی‌توجهی مقامات وزارت دفاع نسبت به نیروهای تحت امرش پی می‌بریم.'

جامعه باز نوشته که شانزده ساعت جنگ و درگیری بدون پشتبانی هوایی وزارت دفاع امر ساده‌ای نیست و این مساله نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی در بی‌نوایی قرار دارند.

جامعه باز افزوده که طالبان مسلما تلاش خواهند کرد که در آغاز‌ به‌ کار دولت وحدت ملی، امنیت را به‌صورت جدی به چالش بکشند. از این‌رو، مساله امنیت باید در اولویت‌های کاری دولت وحدت ملی قرار بگیرد.

به باور نویسنده سرمقاله جامعه باز، وزارت دفاع باید میکانیزمی را روی دست بگیرد که کوچک‌ترین نقطه ضعف آن به‌راحتی جبران‌پذیر باشد و در کمترین فرصت ممکن پاسخ مناسب به چالش‌های نیروهای امنیتی داده شود.

روزنامه ۸‌صبح نیز می نویسد که رئیس جمهوری می‌تواند با اقدام‌های عملی، فرهنگ حمایت از نیروهای امنیتی را در کشور نهادینه کند و بخش بزرگ مسئولیت حکومت، حمایت‌های ارزشی و فرهنگی از جایگاه نیروهای امنیتی است.

۸‌صبح نوشته که دولت با حمایت از سربازان در بخش بیمه بهداشتی، مسکن، معاش، هزینه‌های مناسب برای تقاعد، حمایت‌های دوامدار برای زخمی‌ها، تهیه امکانات برای تحصیل فرزندان آنان در قالب بورس‌ها و لیلیه‌های خاص، می‌تواند روحیه مثبت کاری در آنان ایجاد کند.

۸‌صبح افزوده که انتظار همه این است که رئیس‌جمهور غنی با رویکرد جدید به حمایت همه‌جانبه از نیروهای امنیتی پرداخته، تا باشد که سربازان کشور با اطمینان به وظایف ملی خود ادامه دهند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که امنیت در این چند روزی که از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد، چالش برانگیز بوده و انفجارها و انتحارها و حملات بر نیروهای دولتی و غیرنظامیان در نقاط مختلف کشور رخ داده است.

افغانستان نوشته که اکنون نیز جدیت در برخورد با مسایل امنیتی نیازمند بازبینی و تغییر جدی در استراتیژی مبارزه با تهدیدهای امنیتی است نه اینکه بدون هیچ نوع تغییری مبارزه با همان شیوه گذشته ادامه یابد.

مبارزه با فساد در دولت جدید

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که مبارزه با فساد اداری در تمام لایه‌ها و آوردن اصلاحات گسترده در حکومت از اولویت‌های کاری رئیس جمهور غنی است.

اطلاعات روز نوشته که یکی از مهم‌ترین عوامل ناکامی پروژه‌های توسعوی در سیزده سال گذشته، قراردادی‌های از راه دور و عدم نظارت نزدیک دولت بر این پروژه‌ها بوده است.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز از دولت می خواهد که از تجربه‌ حکومت قبلی درس گرفته و قراردادی‌ها و پروژه‌ها را قانونی و شفاف بسازد تا جلوی حیف و میل پول‌ها گرفته شود.

روزنامه افغانستان می نویسد که سوال اساسی مردم از مقامات مسئول و شخص رئیس جمهوری این است که چه تغییر اساسی در مبارزه با فساد اداری می آورد.

به باور نویسنده سرمقاله افغانستان اگر به همان منوال سابق پیش برود نه تنها جدیت در این مساله نتیجه ای نمی دهد بلکه تاثیر منفی بیشتری نیز در پی خواهد داشت. بنابراین باید در استراتیژی های دولت تغییر بیاید.

روزنامه انیس نیز می نویسد که مقامات عالی رتبه دولتی تلاش های جدی شان را برای عملی کردن شعارهای شان آغاز کردند.

انیس نوشته که حکومت جدید به مردم پاسخگو خواهد بود و بهبود امور کشور هدف اصلی این حکومت است.

مطالب مرتبط