ثبت سه واقعه فلج کودکان در جنوب افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فلج کودکان بیماری ویروسی است که تنها کودکان زیر پنج سال به آن مصاب می‌شوند

سه واقعه مثبت فلج کودکان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان ثبت شده است.

سال گذشته در ماه قوس/آذر وزارت بهداشت/صحت افغانستان اعلام کرد که فلج کودکان در جنوب افغانستان محو شده و در ولایات هلمند و قندهار که همیشه بیشترین موارد این بیماری ثبت می شد، هیچ موردی از این بیماری دیده نشده است.

اما اکنون مسئولان بهداشتی ولایت قندهار می گویند که سه واقعه مثبت این بیماری در شهر قندهار و دو ولسوالی دند و پنجوایی دیده شده است.

عبدالقیوم پخلا رئیس بهداشت ولایت قندهار به بی‌بی‌سی گفت که یکی از مبتلایان این بیماری از کراچی پاکستان و دو نفر دیگر از ولایات هلمند و ارزگان به قندهار آمده اند.

مسئولان بهداشت این ولایت می گویند که تلاش برای محو دوباره این بیماری را در قندهار آغاز کردند و تنها در سال روان بیش از ده بار کمپین واکسن فلج کودکان را راه اندازی کرده اند.

فلج کودکان بیماری است که تداوی ندارد اما قابل پیشگیری است. این بیماری تقریبا در تمام جهان محو شده و تنها سه کشور، هنوز برای ریشه کن کردن آن در تلاش هستند.

افغانستان در کنار پاکستان و نایجریه، کشوری است که هنوز بیماری فلج کودکان در آن دیده می‌شود.

توفیق مشال رئیس طب پیشگیرانه وزارت بهداشت افغانستان می گوید که در سال جاری ۱۲ مورد از وقایع فلج کودکان در افغانستان ثبت شده است.

به گفته وی، در سال گذشته شمار وقایع این بیماری به چهارده مورد می رسید.

آقای مشال نیز ناامنی و مهاجرت های افغانها و پاکستانی ها را دلایل اصلی شیوع این بیماری در افغانستان می خواند.

در مناطق ناامن خطر وقوع این بیماری بیشتر است زیرا بعضی اوقات واکسناتوران در این مناطق با مشکل رو به رو می‌شوند و شماری از کودکان از واکسن باز می‌مانند.

بیشتر وقایع مثبت بیماری فلج کودکان نیز در مناطق مرزی با پاکستان دیده می‌شود. این مناطق ناامن هستند و بیماری فلج کودکان در آن کشور نیز هنوز ریشه کن نشده است.

به تازگی سه مورد واقعه مثبت فلج کودکان در افغانستان در بین مهاجران پاکستانی که وارد این کشور شدند، نیز ثبت شده است.

کمپین‌های سراسری و محلی واکسن فلج کودکان

وزارت بهداشت افغانستان برای ریشه کن کردن بیماری فلج کودکان که تنها راه پیشگیری از آن، واکسن است، سالانه چند دوره کمپین واکسن راه اندازی می‌کند.

سالانه چهار کمپین سراسری واکسن در تمام این کشور و چهار کمپین محلی واکسن در ولایات آسیب پذیرتر، راه اندازی می‌شود.

قرار معلومات مسئولان وزارت بهداشت، در هر دور کمپین سراسری بیش از ۸.۲ میلیون کودک زیر پنج سال و در هر کمپین محلی نزدیک به چهار میلیون کودک زیر پنج سال واکسن می‌شوند.

در کمپین‌های وزارت بهداشت ۵۶ هزار کارمند رضاکار و سه هزار واکسناتور رسمی سهم می‌گیرند.

واکسناتوران رضاکار، مردم محل و منطقه هستند که داوطلبانه در این کمپین‌ها اشتراک می‌کنند.

مطالب مرتبط