روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۳ میزان

Image caption اولویت های کاری رئیس جمهوری در این چند روز سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های کابل است

سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان دیروز در نشست فرماندهان پلیس ولایات گفته که آنها در مبارزه با غصب زمین موفق نبوده اند.

شماری از روزنامه های ۲۳ میزان/مهر کابل امروز به مشکل غصب زمین در افغانستان و شماری دیگر به اولویت های کاری رئیس جمهوری پرداخته اند.

غصب زمین و دولت جدید

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که نام اکثر رهبران جهادی، فرماندهان، وکلا، وزرا و رهبران سیاسی در فهرست زمین‌خواران بزرگ قرار دارد.

۸‌صبح نوشته که حامد کرزی در ۱۳ سال صرفا در قالب یک فرمان خواستار جمع‌آوری معلومات در رابطه به میزان غصب زمین شد، اما او هرگز در برابر این پدیده اقدام نکرد.

۸‌صبح افزوده که "تجارت زمین به یک منبع درآمد برای گروه‌های مافیایی بدل شده و این شبکه‌ها با غصب زمین اقدام به توزیع نمره‌های رهایشی و شهرک‌ها کرده‌اند. بیشتر این شهرک‌ها غیرمعیاری و فاقد استندردهای شهری است. وزارت شهرسازی و شهرداری‌ها نه تنها مانع کار این شهرک‌ها نشدند، بلکه با یک نوع حمایت به غصب هدفمند مشروعیت دادند."

۸‌صبح می نویسد که بنابراین مبارزه با غصب زمین نیاز به یک اراده جمعی در دستگاه اجرایی و قضایی دارد. 'حالا دیده شود که رئیس‌جمهور غنی در جنگ با مافیای فساد و غاصبان زمین سربلند بیرون می‌شود و یا خیر؟'

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که غصب زمین یکی از مهم‌ترین مشکلات افغانستان در چند دهه‌ اخیر می‌باشد. این مشکل ریشه در جنگ‌ها، بی‌ثباتی و هرج و مرج چند دهه‌ پسین کشور دارد.

اطلاعات روز افزوده که در این مدت به دلیل نبود یک حاکمیت مقتدر در سراسر کشور، ملکیت‌های فراوان دولتی و خصوصی از سوی زورمندان محلی و جنگ‌سالاران غصب گردیدند.

اطلاعات روز نوشته که اکنون همگان به رئیس جمهور غنی و حکومتش چشم دوخته‌اند که آیا می‌تواند جلوی این پدیده را بگیرد یا حلقه‌های مافیایی باز هم در ارگ و در بدنه‌ حکومت رسوخ کرده و غصب زمین ادامه می‌یابد.

انتظارات از دولت جدید

روزنامه انیس می نویسد که مردم این کشور سالها جنگ را متحمل شدند و اکنون از هر زمان دیگر نیاز به امنیت و صلح دارد.

انیس نوشته که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در جریان مبارزات انتخاباتی شان برنامه های جامعی را برای رسیدن به صلح پایدار و تامین امنیت مطرح کرده بودند.

انیس افزوده که بنابراین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی اکنون باید بیشتر از هر موضوع دیگر بر روی این مساله متمرکز شوند.

روزنامه افغانستان می نویسد که دولت باید به بخش اقتصادی نیز توجه بیشتر کند.

افغانستان نوشته که در سیزده سال گذشته میلیون ها دلار کمک های خارجی در این کشور حیف و میل شده که به جای رشد اقتصادی، فساد و رشوه خواری را برای مردم به ارمغان آورده بود.

افغانستان افزوده که اکنون مشکلات اقتصادی پس از امنیت، بزرگترین مشکل مردم افغانستان است.

افغانستان می نویسد که دولت باید یک استراتیژی بلند مدت ترتیب کند و اصلاحات در ساختارهای اقتصادی را نیز شروع کند.

روزنامه چراغ در سرمقاله امروز خود به بحث تعیین اعضای کابینه پرداخته است.

چراغ نوشته که این بار باید برخلاف گذشته، اصل شایسته سالاری به جای اصل مصلحت گرایی در نظر گرفته شود.

اما نویسنده سرمقاله چراغ به این موضوع زیاد خوشبین نیست و می نویسد که آقایان عبدالله و احمدزی در زمان مبارزات انتخاباتی به افراد دورو برشان وعده مقام و پست داده اند و اکنون باید وعده های شان را عملی کنند.

چراغ افزوده که اگر این مقامات به وعده های شان عمل نکنند، این افراد به مخالفان دولت تبدیل می شوند و تخریب نظام از درون آغاز می شود.

مطالب مرتبط