امنیت ملی 'فرد شماره دو حقانی' را بازداشت کرد

حق نشر عکس NDS
Image caption حسیب صدیقی می‌گوید که در مورد هویت بازداشت شده ها بیشتر از صد درصد مطمئن است

امنیت ملی افغانستان تایید کرده که فرد شماره دو شبکه حقانی در عملیاتی در افغانستان بازداشت شده است.

حسیب صدیقی سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفته که این فرد انس حقانی نام دارد و به همراه یکی از فرماندهان نظامی این شبکه بازداشت شده است.

بر اساس اطلاعات اداره امنیت ملی افغانستان، انس حقانی فرزند جلال‌الدین حقانی بنیانگذار این شبکه و برادر ناتنی سراج‌الدین حقانی رهبر کنونی شبکه حقانی است.

آقای صدیقی در گفت‌‎وگویی با علی آرین خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که امنیت ملی افغانستان در مورد هویت افراد بازداشت شده صد درصد مطمئن است.

حق نشر عکس FBI
Image caption آمریکا برای معلومات در مورد سراج‌الدین حقانی (برادر ناتنی انس حقانی) که فرد شماره یک شبکه حقانی است ده میلیون دلار جایزه تعیین کرده

او می‌افزاید که انس حقانی در تصمیم گیری های رهبری شبکه حقانی نقش داشته و برای زنده نگه داشتن این شبکه در منطقه، به هدف جمع آوری کمک مالی به کشورهای عربی رفت و آمد داشته است.

امنیت ملی همچنین می‌گوید کسی که همزمان با انس حقانی بازداشت شده حافظ رشید نام دارد و فرماندهی نظامی مخالفان مسلح را در ولایت خوست و حوزه شرق افغانستان عهده دار بوده است.

شبکه حقانی در این مورد تا کنون چیزی نگفته است.

از شبکه حقانی به عنوان یکی از شبکه های خطرناک یاد می‌شود و این شبکه در افغانستان در عملیات‌های انتحاری و حملات به سفارت‌ آمریکا، مرکز عمومی نیروهای ناتو، هتل انترکانتیننال و دیگر اهداف کلیدی نقش داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption شبکه حقانی مسئولیت چندین حمله انتحاری در کابل را به عهده گرفته است

در افغانستان پس از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱، گروه ها و شبکه های مختلف شورشی علیه دولت و حضور نیروهای خارجی در این کشور می‌جنگند.

شبکه حقانی از این گروه ها است که امنیت ملی ادعا می‌کند، پشتیبانی سازمان اطلاعات پاکستان را با خود دارد. هرچند پاکستان رسما این اتهامات را بی بنیاد خوانده است.

امنیت ملی افغانستان همچنین می‌گوید که شبکه حقانی در تمام نقاط افغانستان عمدتا در حوزه شرق فعال است ولی آنها با بازداشت افرادی کلیدی این شبکه، تلاش کرده‌اند که فعالیت شبکه حقانی و دیگر مخالفان مسلح دولت را تضعیف کنند.

مطالب مرتبط