اردوغان و احمدزی موافقتنامه همکاری طولانی مدت امضا کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه یکی از حامیان مهم افغانستان در مبارزه با تروریسم و بازسازی ویرانی‌های سه دهه جنگ در این کشور شمرده می‌شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دیدارش با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان، موافقتنامه همکاری طولانی مدت امضا کرد.

آقای احمدزی بعد از امضا این موافقتنامه به خبرنگاران گفت که مناسبات افغانستان و ترکیه حسنه است و همکاری و کمک این کشور با افغانستان در سالهای گذشته نیز قابل توجه بوده‌است.

او گفت اولین اقدام ترکیه بازسازی مدرسه بهاالدین ولد زادگاه مولانا در ولایت بلخ است، که بزودی آغاز خواهد شد.

آقای احمدزی گفت که قرار است ترکیه دانشگاه مولانا جلال الدین بلخی را در کابل ایجاد کند و همچنین بیمارستان علی‌آباد این شهر بازسازی کند.

آقای احمدزی در ادامه گفت که صحبت امروز دو رئیس جمهوری درباره وضعیت دنیایی اسلام، نقش ترکیه در ایجاد تحکیم دموکراسی و اقتصاد مرفه در جهان اسلام بوده و به گفته او ترکیه مثال رفاه و ثبات در جهان اسلام است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "برای ادامه همکاری دو کشور کابینه به کابینه، اداره به اداره و افراد خبره با خبره کار خواهند کرد تا درسهای اصلاحاتی را که ترکیه انجام داده تجربه کنیم و از تجارب ترکیه بیاموزیم."

او افزود که 'روند قلب آسیا' و تلاش های دوامدار ترکیه برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه نیز موضوع دیگر مورد صحبت دو کشور بود.

آقای احمدزی با استقبال از این طرح ترکیه گفت: "با درنظر گرفتن نقش سازنده توسط پاکستان، ما از این طرح استقبال میکنیم و امیدواریم به تدریج دستاوردهای مشخص داشته باشد."

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه گفت که افغانستان به عنوان یک کشور محاط به خشکه تلاش می کند که به یک پل خشک ارتباطی از راه ترکمنستان و دریای خزر به ترکیه وصل شود.

او با اشاره به اینکه افغانستان در نظر دارد که راه‌های ترانزیتی خود را استحکام ببخشد و ترکیه نیز ایجاد مدیریت هوایی و دیگر زمینه‌های ترانسپورتی این کشور را همکاری خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه نیز گفت که همکاری افغانستان و ترکیه ایجاب می‌کند که مردم ترکیه در خدمت مردم افغانستان قرار داشته باشند.

او افزود که جمهوری ترکیه ساخت فرودگاه بین المللی کابل را به عهده گرفته است.

آقای اردوغان از روند سه جانبه استانبول میان افغانستان، پاکستان و ترکیه یاد کرده و گفت: "در این نشست توافق کردیم که این روند دوباره از سر گرفته شود؛ چون هر گونه مشکل که بین افغانستان و پاکستان باشد، نمی خواهیم آینده را به مخاطره اندازد."

Image caption آقای اردوغان با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز دیدار کرد

او افزود که بدون همکاری پاکستان انتخابات افغانستان نمی توانست بدون مشکل برگزار شود و این کشور در زمان انتخابات به به تروریستها اجازه نداد تا از مرزهایش عبور کند.

آقای اردوغان تاکید کرد که نتایج نشست ترکیه، پاکستان و افغانستان با گذشت زمان مشخص خواهد شد. او افزود که ترکیه تلاش دارد تا اداره سرمایه گذاری این کشور فعالیت خود را در افغانستان آغاز کند و علاوه بر آن برای محصولات زراعتی افغانستان در ترکیه بازاریابی شود.

اکنون روابط تجاری افغانستان و ترکیه سالانه به ۳۰۰ میلیون دلار می رسد و آقای اردوغان تاکید کرد که وزرای ترکیه در زمینه زیربنایی همانند استخراج نفت، تحقیقات روی ذخایر نفتی افغانستان و زراعت با همتایان افغان خود کار خواهند کرد.

رئیس جمهوری ترکیه امروز در سفری به افغانستان در میان استقبال گرمی وارد کابل شد.

ترکیه یکی از حامیان مهم افغانستان در مبارزه با تروریسم و بازسازی ویرانی‌های سه دهه جنگ در این کشور شمرده می‌شود.

این کشور ۳۹۳ سرباز در افغانستان دارد، ولی این سربازان شرکت چندانی در میدان‌های نبرد نداشته‌اند، به همین دلیل، نیروهای ترک در افغانستان تلفات جنگی نداشته‌اند.

از سالها پیش به این سو ترکیه در تلاش بهبود روابط بین افغانستان و پاکستان بوده و تا حال چند دور مذاکرات سه جانبه بین رهبران سه کشور در آنکارا برگزار شده است.

ترکیه با افغانستان روابط تاریخی دارد و با پاکستان هم از چند دهه پیش روابط استراتژیک داشته است. رهبران ترکیه خواسته‌اند که با استفاده از همین روابط کشور خود، میان کابل و اسلام‌آباد میانجی‌گری کنند.