روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۶ میزان

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

خطر بحران اقتصادی، توجه به مشکلات شهر کابل، روند مبارزه با تروریسم و بازدید سر زده آقای احمدی زی از بعضی مراکز دولتی، مهمترین مطالب تعداد از روزنامه‌های کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه افغانستان در سر مقاله خود نوشته که پس از سیزده سال باز هم افغانستان به کمک‌های خارجی وابسته است و باز کشور با سیل جمعیت بیکار و فقیر روبرو است.

به نوشته این روزنامه مشکل بیکاری و فقر در حالی به بحران تبدیل می‌شود که از یک طرف خزانه دولت از پول تهی شده و منابع مالی برای مقابله با بحران وجود ندارد، از طرف دیگر کمک‌های بین المللی در افغانستان کاهش می‌یابد.

سرمقاله نویس افغانستان پرسیده که آیا حکومت وحدت ملی می‌تواند بر مشکلات فوق غلبه کرده و راه بیرون رفتی را از بن‌بست اقتصادی کنونی پیدا کند؟ به نظر این نویسنده پیشرفت و بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان به بهبود وضعیت امنیتی وابسته است.

در این نوشته آمده است که دولت باید اول امنیت را در سراسر کشور تامین‌کند، تا در سایه امنیت، فعالیت‌های اقتصادی ممکن گردد و پروژه‌های اقتصادی بموقع و بدون کدام بهانه‌ای به مرحله اجرا درآید.

'اولین گام برای اصلاح شهر کابل'

۸صبح نیز در سرمقاله خود نوشته که رئیس‌جمهور غنی در یک نشست مشورتی با نهادهای مدنی، خواستار پیشنهاد مشخص برای تغییر وضعیت شهر کابل شد. به نوشته این روزنامه آقای احمدزی کابل را شهری در حال انفجار و غیرقابل تحمل برای زندگی ذکر کرده است.

این روزنامه افزوده که اولویت‌های مردم در نواحی شهر ملاحظه نمی‌شود. اکثر نواحی شهر فاقد استانداردهای زندگی است. در این نواحی نه پارک وجود دارد و نه مسیرهای که در حالت اضطرار و زلزله از آن برای رفت‌وآمد امبولانس و دیگر وسایل نجات استفاده شود. در بیشتر نواحی شهر بی‌نظمی به خوبی مشهود است.

سرمقاله نویس ۸صبح تاکید کرد که فرهنگ شهرنشینی هنوز به‌عنوان یک فرهنگ شکل نگرفته است. دریای(رودخانه) کابل به زباله‌دانی بدل شده است و مردم سهم اندکی در پاکیزگی شهر هم نمی‌گیرند. الگوهای شرکت‌های خصوصی در بخش پاکسازی به‌خاطر عدم همکاری مردم موفق نبوده است.

حق نشر عکس 8am

'چـرخش سیاست برخـورد با تروریسم'

روزنامه ماندگار نیز نوشته‌است که در روزهای اخیر، طی عملیات‌های جداگانه‌ای، نیروهای امنیتی کشور سه دستاورد مهم داشته‌اند. دستگیری انس حقانی، برادر سراج‌الدین حقانی، کشته شدن شمس‌الدین معروف به قاری زبیر، رهبر شبکه جندالله در ولایت بغلان در شمال و کشته شدن ۱۵ نفر عضو گروه طالبان در ولایت هرات در غرب افغانستان همه دستاوردهای نخستین روزهای فعالیت دولت وحدت ملی است.

این روزنامه با اشاره به رویدادهای اخیر نوشته که بنابراین، خیلی نابه‌جا نخواهد بود که این وضع را به فال نیک بگیریم و گمان ببریم که سیاست برخورد با تروریسم در افغانستان در حال چرخش است.

این روزنامه دولت آقای کرزی را عامل نا امنی دانسته و نوشته است که دولت پیشین با عدم سیاست‌های درست امنیتی، روبه‌ رو بود. سیاست‌گزاران آن گمان می‌بردند که اگر به گروه طالبان دست دوستی دراز شود، ممکن است دست از خشونت بردارند.

سرمقاله نویس ماندگار نوشته که به گونه مثال، آقای کرزی حملات هوایی بر طالبان را ممنوع قرار داده بود، اما اکنون ما موثریت حملات هوایی را به چشم سر مشاهده می‌کنیم، چنان‌که گزارش‌ها می‌رسانند که هم طالبان کشته‌شده در هرات و هم کشته‌شدن قاری زبیر رهبر شبکه جندالله در بغلان، ماحصل همین حملات هوایی بوده است.

'عوام فریبی آسان، کار واقعی دشوار'

روزنامه رسانه نیز نوشته که از رفتن آقاى احمدزى به ارگ مدت‌زمان بسیارى نمى‌گذرد. اما در همین مدت کوتاه، او توانسته است، توجه مردم و رسانه‌ها را به خود جلب کند. دیدار دور از توقع رئیس جمهور از زندان پلچرخى، کاستن از تعداد آشپزان و کارگران ارگ، برداشتن عسل از فهرست صبحانه ریاست جمهورى، تلفن زدن‌هاى ناگهانى و بدون هماهنگى به کارمندان دولت، برخورد با تاجران، در صورت ناعادلانه بودن نرخ‌ها و دیگر مسایلى از این قبیل بین مردم و در سطح رسانه‌ها از رفتارهاى رئیس جمهوری قصه و روایت مى‌شود.

نویسنده سر مقاله این روزنامه افزوده که در یک نگاه عمیق و بى‌طرفانه به کارهاى اخیر رئیس جمهور، مى‌توان ادعا کرد که این اعمال بیشتر ماهیت عوام‌فریبانه دارد تا اینکه نشانه‌هایى از عزم جدى رئیس جمهوری در برخورد با نابسامانى‌ها و مشکلات و فساد باشد.

رسانه افزوده که به طور نمونه، دیدار دور از توقع رئیس جمهور از زندان پلچرخى ممکن است که به صورت تصادفى مشکل چند نفر را حل کند، اما به هیچ وجه نمى‌تواند، معضله بى‌عدالتى و ناکارآمدى سیستم زندان‌ها، دادستانى و پلیس را حل کند. چون رئیس جمهوری نمى‌تواند هر روزه و مستمر بر زندان پلچرخى نظارت کند و مانع بى‌عدالتى‌ها و فساد شود.

مطالب مرتبط