روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۷ میزان

حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه یکی از حامیان مهم افغانستان در مبارزه با تروریسم و بازسازی ویرانی‌های سه دهه جنگ در این کشور شمرده می‌شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در دیدارش با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان، موافقتنامه همکاری طولانی مدت امضا کرد.

ابعاد مختلف روابط افغانستان و ترکیه سرخط مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۷ میزان/مهر کابل است.

افغانستان و ترکیه در مسیرهمکاری

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ترکیه در جمع کشورهای اسلامی حلقه وصل میان اسلام و اروپا به شمار می‌رود. این کشور دروازه اروپا است و در قالب ناتو در افغانستان و کشورهای دیگر ماموریت انجام می‌دهد. از این جهت ترکیه می‌تواند در همکاری کشورهای اسلامی با اروپا خصوصا در بخش مبارزه با بنیادگرایی نقش کلیدی بازی کند.

۸‌صبح افزوده که افغانستان و ترکیه می‌تواند با ایجاد دیدگاه مشترک در عرصه روابط خارجی در این مبارزه به‌صورت مشترک گام‌هایی بردارند.

۸‌صبح نوشته که این کشور در بخش زراعت، حمل‌ونقل و ترانزیت دست‌آوردهای خوبی دارد و انتقال این تجربیات می‌تواند برای حکومت افغانستان مفید باشد.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که در بیش از پنج دهه گذشته، اردوغان نخستین رئیس‌جمهوری ترکیه است که به افغانستان سفر می‌کند و به این دلیل این سفر بسیار با اهمیت بود.

ماندگار نوشته که ترکیه یکی از کشورهای تأثیرگذار در منطقه به شمار می‎رود و این کشور می‎تواند در سطح بین‎المللی برای صلح و بازسازی افغانستان، نقش سازنده و اثرگذاری را ایفا کند.

ماندگار افزوده که اکنون با امضای پیمان راهبردی، سطح مناسبات اقتصادی و سیاسی میان دو کشور بالا می‎رود و ترکیه متعهد به ادامه کمک‎هایش در زمینه آموزش و پرورش و بازسازی افغانستان می‌شود.

ترکیه در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که ترکیه در ده سال گذشته نیز یکی از متحدان اصلی دولت افغانستان در عرصه‌های مبارزه با تروریسم و همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با افغانستان بوده است.

اطلاعات روز نوشته که این کشور علاقه‌مندی زیادی به کار و همکاری با افغانستان دارد و پس از این خصوصا با حضور ژنرال دوستم در سمت معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، تلاش خواهد کرد همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی‌اش‌ با افغانستان را گسترش دهد.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، آقای دوستم ارتباط نزدیک و دوستانه‌ای با ترکیه دارد و در چند دهه‌ گذشته دولت ترکیه توجه ویژه‌ای به او و ازبک‌ها در معادلات سیاسی افغانستان داشته است.

روزنامه چراغ نیز می نویسد که ترکیه می تواند با توجه به روابط بسیار نزدیک و استراتژیکش با پاکستان، نقش کلیدی در آوردن صلح به این کشور بازی کند.

چراغ نوشته که ترکیه می تواند از طریق فشارهای سیاسی بر حکومت پاکستان، در راستای قطع حمایت های ارتش و استخبارات پاکستان از طالبان، کار موثری انجام دهد.

روزنامه صدای شهروند نیز به این موضوع تاکید کرده و نوشته که نقش ترکیه در آوردن صلح به افغانتستان موثر است.

صدای شهروند نوشته که ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی که در اکثر بازی های بین المللی دخیل است و نقش برجسته در منطقه دارد، و با توجه به تاثیر گذاری اش در روابط افغانستان و پاکستان، می تواند اختلافات این دو کشور را حل کرده و از این طریق در تامین امنیت در افغانستان سهم بزرگی بگیرد.

اما روزنامه سخن جدید می نویسد که جامعه جهانی و غرب تلاش دارند کشوری با الگوی ترکیه در افغانستان ایجاد شود.

نویسنده سرمقاله سخن جدید به سریالهای ترکی که اکنون در شبکه های مختلف تلویزیونی افغانستان نشر می شود اشاره کرده و نوشته که برای این کار فرهنگ، عنعنه و سنت های دینی و ملی مردم افغانستان نشانه گرفته شده است.

سخن جدید نوشته که سفر اخیر رئیس جمهوری ترکیه با این هدف بی ربط نیست.

مطالب مرتبط