اولین کمپین آگاهی دهی از سرطان پستان در افغانستان آغاز شد

Image caption رولا غنی بانوی اول افغانستان می گوید که باید به بهداشت زنان این کشور توجه بیشتر صورت گیرد

وزارت بهداشت افغانستان کمپینی را برای آگاهی دهی از سرطان پستان و جلب سرمایه برای مبارزه با این بیماری در افغانستان آغاز کرد.

نسرین اوریاخیل رئیس زایشگاه ملالی و مسئول انجمن رهنمای خانواده می گوید که این اولین بار است که چنین کمپینی در افغانستان راه اندازی می شود.

وی می گوید که افزایش مراجعه مبتلایان این بیماری به شفاخانه ها نشان می دهد که شمار مبتلایان این بیماری در افغانستان بیشتر شده. بنابر این وزارت بهداشت اجرای این کمپین را روی دست گرفت.

رولا غنی بانوی اول افغانستان در مراسم آغاز این کمپین گفت که بهداشت مادر و کودکان برای داشتن جامعه سالم، مهم و اساسی است زیرا مادران هسته خانواده هستند.

او تاکید کرد که به این دلیل باید به بهداشت زنان توجه بیشتر صورت گیرد.

خانم غنی گفت که بیماری سرطان پستان با مراقبت های پیشگیرانه و بلند بردن آگاهی می تواند تشخیص و تداوی شود؛ پس باید برای مبارزه با آن بر طب پیشگیرانه تمرکز بیشتر شود.

وی افزود: "آرزو دارم که با زنان افغانستان در عرصه خدمات صحی همکاری شود تا از امراضی که صحت شان را تهدید می کند به موقع جلوگیری شود."

او گفت که برای جلوگیری از مرگ و میر مادران، داشتن و استفاده کردن از امکانات بهداشتی بسیار مهم است و باید به مردم در این مورد آگاهی داده شود.

سرطان پستان در افغانستان

سرطان پستان یکی از بیماری‌هایی است که سالانه قربانی‌های زیادی می‌گیرد. این بیماری ۹۹.۵ درصد در زنان و نیم درصد در مردان دیده می‌شود.

پزشکان افغان می‌گویند این بیماری، پس از مرگ‌های هنگام زایمان در افغانستان، علت بیشترین مرگ و میر زنان در این کشور است.

هیچ مرکزی برای ثبت آمار مبتلایان به این بیماری در افغانستان وجود ندارد، اما متخصصان پزشکی در این کشور می گویند که به اساس مطالعات جهانی در کشورهای غیر پیشرفته و رو به توسعه یک تا سه درصد زنان به این بیماری مبتلا هستند.

با آنهم متخصصان این بخش در افغانستان می‌گویند که میزان واقعه های سرطان در این کشور نسبت به سایر کشورهای جهان کمتر است. ازدواج در سنین پایین و شیردهی مادران به فرزندان شان دلیل این موضوع خوانده شده زیرا مادر شدن در سنین بالا و شیر ندادن به فرزند از عوامل احتمالی بیماری سرطان پستان است.

سرطان پستان از راه های مختلف تشخیص می‌شود. تشخیص احتمالی آن کار آسانی است اما تشخیص دقیق آن نیاز به امکانات و آزمایشات دقیق دارد.

تشخیص این بیماری به شکل صد در صدی و دقیق از طریق نمونه برداری از نسج پستان، در افغانستان انجام می‌شود. اما مداوای آن که به سه شکل انجام می‌شود؛ جراحی، شیمی درمانی (از طریق دارو) و پرتو درمانی (از طریق اشعه) به طور کامل در این کشور صورت نمی گیرد.

دکتران می گویند که بیماران باید برای تکمیل تداوی خود جهت پرتودرمانی به خارج از افغانستان سفر کنند.