مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان وارد کابل شد

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای احمدزی بر همکاری میان پاکستان و افغانستان تاکید کرد

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و روابط خارجی نخست وزیر پاکستان امروز برای دیدار با مقامات افغان وارد کابل شد.

او در دیدار با اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان از آنها دعوت کرده به اسلام آباد سفر کنند.

آقای عزیز گفته دولت پاکستان آغاز به کار دولت جدید افغانستان زمینه اعتماد سازی بین دو کشور را فراهم کرده‌است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که "اشرف غنی احمدزی در دیدارش با سرتاج عزیز گفته که ما نباید تنها به صحبت کردن در مورد صلح اکتفا کنیم بلکه زمان عمل فرا رسیده است. وی افزود که باید از وارد کردن اتهامات بالای یکدیگر خود داری نموده و فضای اعتماد را بوجود آوریم."

آقای کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در دوران زمامداری خود حدود ۲۰ بار به پاکستان سفر کرد ولی این سفرها نتوانست یخ بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد را آب کند.

اکنون با آغاز به کار رئیس جمهور جدید در افغانستان این امیداوری وجود دارد که روابط میان دو کشور بهبود یابد و این کار منجر به ایجاد ثبات در افغانستان شود.

دیروز آقای احمدزی و اردوغان رئیس جمهور ترکیه که از کابل دیدار می‌کرد نیز اعلام کردند که نشست سه جانبه میان افغانستان، ترکیه و پاکستان را دوباره از سر خواهند گرفت.

جانان موسی زی، سفیر افغانستان در پاکستان نیز امروز در صفحه تویتر خود نوشت که جلسه سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان اکنون در اسلام آباد جریان دارد.

آقای کرزی در آخرین روزهای زمامداری‌اش بارها اعلام کرده بود که صلح افغانستان به دست آمریکا و پاکستان است، امروز آقای سرتاج عزیز در مذاکره با مقامات افغان اعلام کرد که از مذاکرات صلح کابل دولت پاکستان حمایت کرده و پشتبان روند صلح افغانستان خواهد بود.

Image caption رئیس اجرایی افغانستان نیز در دیدارش با سرتاج عزیز بر نقش پاکستان در استقرار صلح عادلانه و پایدار در افغانستان تاکید کرد

اعتماد سازی میان کابل و اسلام آباد یکی از موضوعات دیگر گفتگوهای امروز سرتاج عزیز با مقامات کابل بوده است.

در این دیدار طرف پاکستان گفته که تاکنون در راستای مبارزه با تروریسم تلاش کرده و تلاش هایش را در این راستا در آینده نیز ادامه خواهد داد.

یکی از نگرانیهای عمده در افغانستان، حملات موشکی از خاک پاکستان به ولایت شرقی کنر است؛ که سرتاج عزیز به مقامات افغان اطمینان داده که حملات موشکی را با جدیت پی‌گیری می‌کند و به مقامات افغان خاطر نشان کرده که عناصری وجود دارد که تنش را میان دو کشور دامن می‌زنند.

در دوران ۱۳ سال زمامداری آقای کرزی در مقاطع مختلف سیاست‌های متفاوتی را در مقابل پاکستان اعمال کرد، گاهی پاکستان را به جنگ طلبید، زمانی آقای کرزی خود را مدافع این کشور قلمداد کرد و در اخیر زمامداری‌اش بارها اعلام کرده که عامل ایجاد مشکلات و نا امنی افغانستان پاکستان است.

مطالب مرتبط