روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۸ میزان

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای احمدزی بر همکاری میان پاکستان و افغانستان تاکید کرد

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و روابط خارجی نخست وزیر پاکستان دیروز برای دیدار با مقامات افغان وارد کابل شد.

مباحث صورت گرفته در این دیدارها و ابعاد مختلف روابط افغانستان و پاکستان عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۸ میزان/مهر کابل است.

وعده های پاکستان باید عملی شود

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حکومت افغانستان و پاکستان در ۱۳ سال گذشته، موفق به خلق فضای اعتماد نشدند و تلاش‌های داخلی در قالب جرگه و نشست‌های چندجانبه در ترکیه، لندن و آمریکا به اختلاف‌ها پایان نداد.

۸‌صبح نوشته که در عرصه سیاسی هر دو کشور قربانی تروریسم هستند و آن هم تروریسمی که به‌صورت هدفمند از سوی حلقه‌هایی در پاکستان حمایت می‌شود.

۸‌صبح افزوده که رویکرد مثبت پاکستان در مبارزه با تروریسم سبب می‌شود تا نگاه‌های همسایگان نسبت به این کشور مثبت شود.

۸‌صبح نوشته که "پاکستان در راستای اعتمادسازی در روابط با افغانستان باید گام‌های عملی بردارد. پاکستان در گام نخست به فرماندهان طالبان در خاک خود اجازه فعالیت ندهد و در مرزهای مشترک رفت‌وآمدهای این گروه را کنترل کند. در گام دوم پاکستان نظارت خود را بر مدرسه‌هایی که به مرکز تولید تروریست بدل شده است، افزایش دهد."

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که صلح در افغانستان به همان اندازه که به سعی و تلاش عوامل داخلی وابسته است، نیازمند حمایت و تلاش صادقانه کشورهای منطقه و همسایه به خصوص پاکستان است.

همچنان روزنامه انیس می نویسد که پاکستان می تواند نقش مثبت در تامین صلح و ثبات در افغانستان داشته باشد اما بسیاری به همکاری این کشور با افغانستان به دیده شک می نگرند.

انیس افزوده که مردم افغانستان اکنون به دوستی و حسن همجواری کشورهای منطقه نیاز دارند و صلح در این کشور به نفع تمام کشورهای همسایه و منطقه است.

آغازی نو در روابط افغانستان و پاکستان

روزنامه افغانستان می نویسد که اکنون روابط افغانستان و پاکستان چندان مستحکم و تعریف شده نیست و بسیاری از معضلات امنیتی که در سال های گذشته در نزدیکی مرزهای دو کشور به وجود آمده، بر این روابط تاثیر منفی به جا گذاشته است.

اما افغانستان نوشته فضای جدید سیاسی در افغانستان فرصت دیگری را برای مقامات دو کشور به وجود می آورد تا با ایجاد اعتماد متقابل و تدوین سیاست شفاف، مناسبات سیاسی و امنیتی میان دو کشور بهبود یابد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که سفر سرتاج عزیز نشانه حسن نیت آن کشور در قبال افغانستان و آغاز جدیدی در مناسبات و همکاری های مشترک میان دو کشور به حساب می آید.

اما روزنامه سخن جدید می نویسد که مشکلات روابط افغانستان و پاکستان تنها با رفت و آمد و بازدیدهای متقابل مقام ها قابل حل نیست.

سخن جدید نوشته که با وجود این بدبینی ها، این سفر مقام پاکستان را می توان به عنوان پاپیش گذاشتن و حسن نیت در نظر گرفت.

سخن جدید افزوده که آرامش و امنیت دو کشور به همکاری و حسن نیت هر دو کشور بستگی دارد و اکنون زمان فهم و درک مشترک و متقابل بین این دو کشور است تا بن بست های روابط شان شکسته شود.

روزنامه وحدت نیز می نویسد که فصل جدید از همکاری های امنیتی و اقتصادی میان افغانستان و پاکستان شروع می شود اما هنوز برنامه جدیدی در دستور کار حکومت افغانستان وجود ندارد.

وحدت نوشته که پاکستان بخشی از مشکلات امنیتی افغانستان است و افغانستان بخشی از بحران های داخلی و خارجی پاکستان، بنابراین ضرورت است که این دو کشور با اراده ای جدی اقدماتی را روی دست گیرند تا روابط شان بهبود یابد و این مشکلات حل شود.

مطالب مرتبط