درگیری نیروهای امنیتی با مخالفان در سه ولایت افغانستان

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات نیروهای گروه طالبان در این اواخر افزایش یافته است

مقام‌های محلی و وزارت دفاع افغانستان اعلام کردند که نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت غور در مرکز افغانستان، ولایت لوگر در همسایگی کابل پایتخت و ولایت ارزگان در جنوب افغانستان با نیروهای مخالف دولت افغانستان درگیر شدند.

سید انور رحمتی، والی ولایت غور به بی‌بی‌سی گفت که درگیری میان نیروهای مخالف و نیروهای امنیتی افغان حوالی بامداد روز گذشته در روستایی شاه جوی و شهیدان ولسوالی دولینه ولایت غور اتفاق آغاز شد و تا ساعت ۱۲ شب گذشته ادامه داشت.

او گفت با مقاومت نیروهای امنیتی افغانستان و مردم محل نیروهای گروه طالبان که به این روستا حمله کردند بدون به دست آوردن موفقیت از منطقه فرار کردند و اکنون وضعیت آرام است.

حق نشر عکس F.B
Image caption والی غور می‌گوید که درگیری میان نیروهای طرفدار دولت و گروه طالبان در ولسوالی چارسده به شدت جریان دارد

به گفته آقای رحمتی در این درگیری یک سرباز ارتش ملی و یک غیرنظامی زخمی شدند و چهار نفر از نیروهای مخالف کشته شدند.

او گفت که اکنون درگیری دیگری در منطقه کورگین ولسوالی چارسده ولایت غور آغاز شده که به شدت ادامه دارد.

به گفته آقای رحمتی این درگیری میان نیروهای وابسته به فرمانده احمدخان از فرماندهان جهادی طرفدار دولت افغانستان و نیروهای گروه طالبان از اول صبح امروز آغاز شده که تاکنون سه نفر از گروه طالبان کشته شده‌اند.

او گفت که فرمانده احمدخان روز جمعه گذشته توسط یک فرد نفوذی گروه طالبان مورد سوقصد قرار گرفت و کشته شد و بعد نیروهای وابسته او به پایگاه‌های نیروهای طالبان در منطقه کورگین حمله کردند.

آقای رحمتی گفت که این نیروها موفق به تصفیه منطقه از نیروهای گروه طالبان شده و بعد به پایگاه اصلی این گروه در ولسوالی چهارسده نیز حمله کرده که جنگ با پیشروی نیروهای حامی دولت اکنون ادامه دارد.

او گفت که در این درگیری نیروهای امنیتی افغان دخالت ندارد.

علاوه بر آن روز گذشته گروه طالبان در ولسوالی چرخ ولایت لوگر دست به حمله بزرگی زدند.

به گفته مقامات محلی هدف از این حمله نیروهای گروه طالبان مقر ولسوالی و پاسگاه اطراف آن بوده است.

مقام‌های محلی گفته‌اند که صدها عضو گروه طالبان در این حمله شرکت داشتند.

ژنرال ظاهرعظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که درگیری ولسوالی چرخ لوگر با اعزام کوماندوهای ارتش ملی به این ولسوالی پایان یافته است.

آقای عظیمی نوشته که چهار سرباز ارتش ملی افغانستان در این حمله کشته شدند و به اعضای گروه طالبان نیز ضربه ای سنگین وارد شده است.

به گفته آقای عظیمی این درگیری از ساعت ۵ صبح الی ساعت ۱۱ روز ادامه داشت.

ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان نیز از یک ماه تاکنون شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و نیروهای گروه طالبان هستند.

مقامات محلی بارها اعلام کرده که اگر نیروهای کمکی به این ولسوالی اعزام نشود، این ولسوالی سقوط خواهد کرد. ولی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای ارتش ملی افغانستان در یک عملیات در این ولسوالی ۳ مخالف دولت افغانستان را کشته و مقداری اسلحه و مهمات نیز بدست آمده است.

براساس اعلام اداره امنیت ملی افغانستان در روزهای گذشته چندین تن از فرماندهان ارشد گروه طالبان القاعده در این کشور کشته شده اند.

این اداره تایید کرد که در یک حمله هوایی ابو البراء الکویتی، فرمانده ارشد رهبر شبکه القاعده در شرق افغانستان کشته شده است.

چند روز قبل نیز اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که ملا شمس الله، مشهور به قاری زبیر، رهبر شبکه جندالله را همراه با دو محافظش در حمله هوایی در ولسوالی اشکمش ولایت تخار کشته است.

همچنین امنیت ملی افغانستان تایید کرده بود که انس حقانی، فرد شماره دو شبکه حقانی را در عملیاتی در افغانستان بازداشت کرده است.

بر اساس اطلاعات اداره امنیت ملی افغانستان، انس حقانی فرزند جلال‌الدین حقانی بنیانگذار این شبکه و برادر ناتنی سراج‌الدین حقانی رهبر کنونی شبکه حقانی است.

از زمان آغاز به کار دولت وحدت ملی طالبان بارها به کابل حمله انتحاری کردند و جنگ خود را در جبهات دیگر نیز تشدید کرده اند.

مطالب مرتبط