افغانستان شوراهای سراسری پلیس زن را ایجاد می‌کند

Image caption کمی بیشتر از یک درصد نیروهای پلیس را زنان تشکیل می‌دهند

وزارت داخله افغانستان اعلام‌کرده که تصمیم دارد تا شوراهای پلیس زن را در ۳۴ ولایت این کشور ایجاد کند.

برای تحقق این امر، امروز همایش سراسری به منظور تهیه راهکارهای برای ایجاد این شوراها با شرکت افسران پلیس زن از ۳۴ ولایت در کابل برگزار شد.

براساس این طرح قرار است که در هر ولایت یک شورای پلیس زن ایجاد شود.

ژنرال حکمت شاهی، از مقامات وزارت داخله افغانستان می‌گوید با ایجاد شوراهای پلیس زن، تلاش می‌ شود به مشکلات زنان پلیس افغانستان، پایان داده شود.

در حال حاضر ۲۳۰۰ سرباز، افسر و کارمند غیر نظامی در بخش‌های مختلف وزارت داخله افغانستان فعالیت دارند و تعداد نیروهای پلیس افغانستان نیز به بیش از ۱۵۷ هزار نفر می‌رسد که اندکی بیشتر از یک درصد آن زن هستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تعداد نیروهای پلیس به بیش از ۱۵۷ هزار نفر می‌رسد

به گفته خانم شاهی، ریشه‌یابی و رسیدگی به مشکلات پلیس زن، مبارزه برای محو خشونت در برابر زنان پلیس و تشویق زنان و دختران آموزش دیده برای خدمت به صفوف پلیس، از اهداف عمده تشکیل شوراهای پلیس زن است.

او می‌افزاید که امیدوار است با ایجاد این شوراها خشونت و آراز جنسی در داخل نیروهای پلیس برچیده شود.

حکمت شاهی حضور پلیس زن را در جامعه ارزنده توصیف کرده و می‌گوید که زنان پلیس افغان حتی جز نیروهای ویژه امنیتی وزارت داخله که عملیات شبانه را در این کشور رهبری می‌کنند، هستند.

او تاکید می‌کند که قرار است برای ارتقا سطح دانش افسران زن ۲۰۰ نفر آنان برای آموزش بیشتر به کشور ترکیه اعزام شوند.

وزارت داخله افغانستان افزایش تعداد نیروهای پلیس را یکی از اولویت‌های این وزرات می‌دانند و در نظر دارد که در سالهای آینده تعداد نیروهای پلیس را به ۵ هزار نفر افزایش دهد.

براساس برنامه ریزی این وزارت تا ده سال آینده تعداد نیروهای پلیس به ۱۰ هزار نفر خواهد رسید.

هفته گذشته دیدبان حقوق بشر سازمان ملل بانشر گزارشی نوشته بود زنانی‌که درمیان نیروهای پلیس به ویژه در سطح بالا قرار دارند با آزار و اذیت جنسی روبرو هستند و این وضعیت به دلیل ناتوانی دولت در فراهم سازی شرایط کاری امن کاری، برای زنان بدتر از قبل شده‌است.

مطالب مرتبط