واکنش حکومت افغانستان به نشر مقاله ای در روزنامه افغانستان‌اکسپرس

حق نشر عکس ARG

حکومت افغانستان به وزارت‌ داخله دستور داده که مسئولان انتشار یک مقاله "ضد اسلامی" در روزنامه‌ انگلیسی زبان افغانستان اکسپرس چاپ کابل را بازداشت کند.

اشرف‌غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با بزرگان دینی که برای تامین امنیت مراسم عاشورا برگزار شده بود، نشر این مقاله را "توهین به تمام امت اسلامی" خوانده و گفته که وزارت فرهنگ این موضوع را پی‌گیری می‌کند.

روز گذشته در جلسه شورای وزیران افغانستان نیز این مقاله "خلاف ارزش‌های دینی" خوانده شد و به وزارت فرهنگ دستور داده شد تا مساله را "از مجاری قانونی پیگیری کند."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در جلسه روز گذشته شورای وزیران، محتوای این مقاله را خلاف ارزش های دینی دانسته و از سرپرست وزارت فرهنگ افغانستان توضیحات خواسته است.

مخدوم رهین سرپرست وزارت فرهنگ هم گفته که این مقاله از سوی روزنامه "افغانستان اکسپرس" منتشر شده که در دفاتر رسمی دولت افغانستان ثبت نیست.

آقای رهین گفته که این موضوع را پیگیری می‌کند و در جلسه بعدی شورای وزیران گزارش خواهد داد. وزارت داخله هم گفته که مسئولان نشر این مطلب را بازداشت خواهد کرد.

روزنامه افغانستان اکسپرس در شماره ۴۵۱ خود مطلبی را با عنوان "اسلام طالبان و دولت اسلامی" منتشر کرد که در آن به قول مقام‌ها و چهره‌های جهادی افغانستان به مقدسات دین اسلام توهین شده است.

در این مقاله که در بخش "دیدگاه‌ها"ی روزنامه چاپ شده، نویسنده عملکردهای طالبان و گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه را همخوان با اصول اسلامی دانسته است. در این مقاله همچنین اسلام با ایدئولوژی نازیسم مقایسه شده که نگرشهای دیگر را قبول ندارد.

حق نشر عکس

مسئولان روزنامه بعد از نشر این مطلب آن را "خیلی شرم‌آور" خوانده و در وبسایت خود رسما عذرخواهی کردند و گفتند که مطلب "سهوا" نشر شده و همه کارکنان روزنامه "مسلمانان و مومنان" هستند.

عذرخواهی

در پیام عذرخواهی روزنامه آمده: "مطلب نشرشده در شماره ۴۵۱، ازسوی یکی از همکاران قلمی ما که در خارج کشور زندگی می‌کند و همواره با ما همکاری داشت و نیز مطالبی خیلی خوب، جالب و ارزنده می‌فرستاد [و] این کار باعث اعتبار کامل همکاران ما بالای وی شده بود... همکاران ما یا از روی سهو یا هم غفلت و یا عدم مهارت کافی به زبان انگلیسی آنرا بگونه درست مرور نکرده و چاپ نموده‌ اند که متاسفانه باعث خدشه دار شدن خاطر شماری ازخواننده گان روزنامه و نیز شماری از هموطنان ما گردیده است."

روزنامه همچنین گفته که نشر این مطلب هیچگونه هدف سیاسی یا مذهبی را دنبال نمی‌کند و سهوا منتشر شده است.

این در‌ حالی است که به دنبال انتشار این مطلب، عبدرب‌الرسول سیاف از چهره‌های جهادی و از نامزدان دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در واکنشی شدید، نویسنده این مطلب را "مرتد و بی‌دین" خواند و او را به "جملات گستاخانه و کفری" بر علیه خدا، پیامبر و دین اسلام متهم کرد.

Image caption صفحه اول شماره ۴۵۱ روزنامه افغانستان اکسپرس

آقای سیاف در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده گفته است: "ما فعلا منتظر آنیم که دولت در رابطه به گرفتاری و مجازات این جنایتکاران بی دین و مرتد چه تصمیم اتخاذ می‌کند." او در ادامه گفته که "اسلام باید از منابع اصلی آن شناخته شود، نه از خلال عملکرد طالبان و داعش."

روزنامه اکسپرس افغانستان سال گذشته با شعار "صدای نسلی بیشتر امیدوار" شروع به فعالیت کرد و عمدتا به زبان انگلیسی نشرات دارد.

این روزنامه بعد از انتشار شماره صدوپنجاه و یکم خود شماره دیگری بیرون نداده و وبسایت آن هم از شنبه به این سو به روز نشده است.

بی‌بی‌سی تلاش کرد که با مسئولان روزنامه‌ و موسسه انتشاراتی که متهم به دست داشتن در نشر این مطلب هستند، صحبت کند اما موفق نشد.