روزنامه های کابل؛ سه شنبه 29 میزان

حق نشر عکس Social media
Image caption کاربران شبکه های اجتماعی، بحث شعارهای حامیان داعش در کابل را با نگرانی دنبال می کنند

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل گفته است که پلیس از زمان بازگشایی پرونده فساد مالی کابل بانک تاکنون موفق شده که هفت نفر از متهمان این پرونده را بازداشت کند اما سایر متهمان با ضمانت‌های مختلفی موفق به فرار شده اند.

فرار متهمان پرونده کابل بانک، حامیان داعش در کابل و تاخیر در اعلان نتایج انتخابات شوراهای ولایتی عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های 29 میزان/مهر کابل است.

فرار متهمان و یک رسوایی دیگر

روزنامه جامعه باز می نویسد که رئیس جمهوری جدید افغانستان در نخستین روزهای کاری اش فرمان بازگشایی پرونده فساد مالی کابل بانک و بازداشت متهمان این قضیه را داد.

جامعه باز نوشته که انتظار می‏رفت که این پرونده به دلیل جدیت رئیس‌‌جمهوری و استقبال شهروندان از آن، به سرانجامش نزدیک شود و تمامی متهمان این قضیه، دستگیر و به محاکمه کشانده شوند.

جامعه باز افزوده اکنون به نظر می‏رسد که این پرونده ضخیم‏تر از آن است که حکومت وحدت ملی توان برداشتنش را داشته باشد. اجرای دستور رئیس‌جمهور مبنی بر دستگیری فوری متهمان این پرونده با تاخیر سه‌هفته‏ای مواجه شد و سرانجام، پلیس فاش کرد که شماری از این متهمان، از کشور فرار کرده‌اند.

جامعه باز نوشته که دقت در علل و عوامل فرار این متهمان، دست‌کم دو موضوع را گوشزد می‏کند. یکی، گسترده و پیچیده‌بودن تبعات و لایه‏های این پرونده و دیگری، دست‌داشتن و همکاری نهادهای معتبر داخلی یا خارجی در کمک به متهمان آن. این موضوع نشان می‏دهد که بررسی این پرونده به‌سادگی ممکن نیست.

داعش در کابل

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که در چند روز گذشته شعارهایی به حمایت از گروه داعش بر دیوار‌های دانشگاه کابل و برخی جاهای دیگر نقش بسته‌اند. تمام این شعارها در شب نوشته شده و کسی مسئولیت آن را به دوش نگرفته است.

اطلاعات روز نوشته که چندی پیش شبه‌نظامیان ناشناخته‌ای در ولایت غزنی پیدا شده بودند و ادعا می‌کردند که برای داعش کار می‌کنند و با ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه بیعت کرده‌اند؛ اما این افراد به‌زودی از سوی نیروهای امنیتی کشور سرکوب و متواری گردیدند.

اطلاعات روز افزوده که در مناطق ناامن در کنار طالبان ده‌ها گروه مخالف داخلی و خارجی دیگر نیز حضور دارند و حضور عوامل یا پیروان داعش در میان آن‌ها زیاد دور از تصور و قابل تشویش نیست؛ اما نفوذ همچو تفکری، آن‌هم به عریان‌ترین شکل یعنی تبلیغات شهری در کابل، نگران کننده و جدی است.

به باور نویسنده سرمقاله اطلاعات روز، جامعه‌ سنتی، بی‌سواد و شدیدا مذهبی افغانستان زمینه‌ خوبی برای نفوذ تفکرات افراط‌گرایی است و گروه‌های افراط گرا همواره همین نقطه را نشانه رفته‌اند.

اطلاعات روز نوشته که باید دولت عوامل این نفوذ را کشف کند و با آن به عنوان یک تهدید جدی برای امنیت ملی کشور برخورد نماید.

تاخیر در نتایج انتخابات شوراهای ولایتی

روزنامه افغانستان می نویسد که انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان در سال جاری آسیب بزرگی دید.

افغانستان نوشته که انتخابات شوراهای ولایتی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد و نتیجه ابتدایی آن به تاریخ 30 ثور/اردیبهشت اعلام شد اما اکنون با گذشت نزدیک به پنج ماه، هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

افغانستان افزوده که دولت افغانستان وعده داده که انتخابات شهرداری ها را نیز برگزار خواهد کرد اما این برخورد با انتخابات شوراهای ولایتی ثابت می کند که این وعده غیرقابل قبول است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان مشکل اصلی در نهادها و نظام انتخاباتی افغانستان است و تا زمانی که این نهادها و نظام اصلاح نشوند باید انتظار داشت که دوره های بعدی انتخابات نیز با چنین سرنوشتی رو به رو شوند.

مطالب مرتبط