پرونده اختلاس پنج وزیر سابق کابینه کرزی به دادگاه فرستاده شد

دادستانی افغانستان پرونده‌های پنج تن از وزیران سابق کابینه حامد کرزی را به منظور بررسی مجدد به دادگاه عالی این کشور فرستاده است. این پنج وزیر سابق به اختلاس و سو استفاده از مقام دولتی متهم شده اند.

بصیر عزیزی، سخنگوی دادستانی افغانستان در یک کنفرانس خبری اسامی وزیران پیشین متهم را اعلام کرد.

محمد امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت، عنایت الله قاسمی و حمیدالله قادری وزیرای پیشین حمل و نقل، صدیق ایشان وزیر پیشین معادن و صنایع و جلیل شمس وزیر پیشین اقتصاد از جمله کسانی است که دادستانی آنها را متهم می‌داند و پرونده آنها را به دادگاه فرستاده است.

سخنگوی دادستانی همچنین گفت که شماری دیگر از وزرای پیشین نیز پرونده‌هایی دارند که با کامل شدن پرونده های شان به دادستانی فرستاده خواهد شد.

آقای عزیزی می‌گوید بر اساس قانون، دادستانی برای رسیدگی پرونده‌های وزرای سابق، خواهان تشکیل دادگاه ویژه است.

چهار سال پیش نیز دادستانی افغانستان اتهامات مشابهی را علیه این افراد مطرح کرد، اما هیج دادگاهی برای رسیدگی به این اتهامات تشکیل نشد.

محمد امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت و یکی از این متهمان می‌گوید، چهار سال قبل نیز وقتی چنین اتهامی علیه او مطرح شد، او حاضر بود در دادگاه پاسخ دهد اما دادگاهی تشکیل نشد. آقای فرهنگ تاکید می‌کند که او حالا نیز حاضر است در دادگاه از خود دفاع کند.

محمد صدیق ایشان وزیر پیشین معدن نیز اتهام وارد شده علیه خود را رد کرده و می‌گوید در زمانی که او وزیر معدن بود، هیج قراردادی امضا نشد که در آن اختلاسی صورت گرفته باشد.

سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که با آقایان محمد امین فرهنگ و محمد صدیق ایشان مصاحبه کرده، تلاش کرد تا با دیگر متهمان نیز تماس بگیرد اما موفق نشد.

چهار سال پیش نام حدود ۲۰ تن از مقام‌های بلند پایه دولتی در فهرستی که از سوی دادستانی مطرح شد وجود داشت. اما اکنون در فهرست اسامی اعلام شده از سوی دادستانی اسامی دیگر دیده نمی‌شود و دادستانی نیز توضیح روشنی در مورد افرادی که چهار سال پیش متهم بودند و حالا نیستند، نداده است.

پس از ارجاع پرونده کابل‌بانک بعنوان بزرگترین پرونده فساد مالی در یک دهه گذشته افغانستان، بازخوانی پرونده‌های مقامات بلندپایه پیشین، دومین اقدامی است که دادستانی در دوران حکومت وحدت ملی روی دست گرفته است.