روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۳۰ میزان

حق نشر عکس AP
Image caption در افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۰۹ هزار هکتار زمین زیر کشت مواد مخدر بود

دادستانی کل افغانستان پرونده‌های پنج تن از وزیران سابق کابینه حامد کرزی را به منظور بررسی مجدد به دادگاه عالی این کشور فرستاده است. این پنج وزیر سابق به اختلاس و سوء استفاده از مقام دولتی متهم شده اند.

سپردن پرونده های وزرای سابق به دادگاه، تلفات نیروهای امنیتی و افزایش کشت مواد مخدر از عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۳۰ میزان/مهر کابل است.

مبارزه همه جانبه با فساد

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که در ۱۳ سال تعداد زیادی از وزرا صاحب پرونده شدند، اما نه اراده برای پی‌گیری این پرونده ها وجود داشت و نه هم در برخی موارد توانایی برای جلب و بازداشت این افراد.

۸صبح افزوده که ناتوانی حکومت وقت در امر مبارزه با فساد سبب شده بود تا افغانستان در تمام گزارش‌های سالیانه، مقام نخست را در جمع کشورهای آلوده به فساد نصیب شود.

۸صبح می نویسد که مبارزه با فساد باید به‌صورت فراگیر و همه‌جانبه صورت گیرد. کارنامه مدیران ارشد حکومت از ولسوالی‌ها گرفته تا وزارت‌خانه‌ها به بررسی گرفته شود. مدیرانی که کارنامه‌های فساد و اختلاس را دارند، نباید فرصت کار در سمت‌های مهم پیدا کنند.

نویسنده سرمقاله ۸صبح تاکید می کند که حکومت در این مورد نباید استثنا قایل باشد و این روش باید شامل نزدیکان و همکاران دوران کمپین انتخابات نیز باشد.

تلفات ارتش ملی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که از سال ۱۳۸۲ تا نیم سال ۱۳۹۳ خورشیدی؛ ۶ هزار و ۸۵۳ سرباز و افسر ارتش ملی افغانستان در نبرد با نیروهای شورشی در این کشور کشته شده‌اند.

روزنامه جامعه باز می نویسد که افزایش سال به سال تلفات نیروهای ارتش ملی، نگران کننده است.

جامعه باز نوشته که تصمیمات نادرست دولت قبلی در افزایش این تلفات نقش داشته زیرا هیچ طرحی برای حل مساله امنیت و در کنار آن حمایت از نیروهای امنیتی نداشت.

جامعه باز می نویسد که رئیس جمهوری افغانستان تا پایان عمر سیاسی خود طالبان را برادران ناراضی خواند و این برخورد رئیس جمهوری به طالبان روحیه می‌داد و از سوی دیگر، توجیه جنگ برای ارتش و درمجموع، نیروهای امنیتی افغانستان را دشوارتر کرد.

نویسنده سرمقاله جامعه باز اظهار امیدواری می کند که پس از این از سوی دولت حمایت قاطعی از نیروهای امنیتی صورت گیرد.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که آمار تلفات ارتش ملی افغانستان نشان می دهد که نیروهای امنیتی افغانستان هنوز به خوبی تجهیز نشده اند.

آرمان ملی نوشته که تهیه وسایط، سلاح ها و تجهیزاتی که آنان را در برابر مین ها محافظت کنند، یکی از عمده ترین نیازمندی هایی می باشد که باید مرفوع گردد زیرا حمایت از این نیروها وظیفه دولت و ملت است.

از شعار تا عمل مبارزه با مواد مخدر

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان،سیگار (SIGAR) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده که با وجود مصرف ۷.۶ میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، میزان تولید مواد مخدر در این کشور بیشتر از گذشته شده‌است.

روزنامه افغانستان می نویسد که کمک های بین المللی در تمامی ساحات و ادارات از همین عیب و نقیصه رنج می برد و این کمک ها در هیچ عرصه ای کارایی لازم را نداشته و به نتایج مورد انتظار منجر نگردیده است.

افغانستان نوشته که فقدان استراتیژی مدون، نبود برنامه هماهنگ از سوی جامعه جهانی و فقدان یک سیستم نظارت کننده از چگونگی مصرف کمک ها بستر مناسبی را برای حیف و میل کمک ها فراهم کرده است.