اوباما، رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان را به آمریکا دعوت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption بارک اوباما در تماسی ویدیویی، رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان را به آمریکا دعوت کرد

بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان صحبت کرده است.

کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای گفته است که در کنفرانس ویدیویی بین این سه نفر، آقای اوباما بار دیگر از توافق بین آقایان احمدزی و عبدالله برای حل و فصل اختلاف انتخاباتی ستایش کرد و بر تعهد آمریکا برای پشتیبانی از دولت وحدت ملی افغانستان تاکید ورزید.

آقای اوباما همچنین عملکرد ماه اول حکومت وحدت ملی را "سازنده" توصیف کرد و به همین مناسبت به آقایان احمدزی و عبدالله تبریک گفت.

رئیس جمهوری آمریکا از اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دعوت کرد اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی به آمریکا سفر کنند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان هم در خبرنامه‌ای کوتاه گفته است که این گفتگوی ویدیویی شام روز گذشته انجام شد اما جزئیاتی در مورد موضوعات بحث شده، ارائه نکرده است.

در خبرنامه کاخ سفید آمده که رئیس جمهوری آمریکا به وضعیت امنیتی افغانستان اشاره کرده و گفته که برای بهبود شرایط امنیتی در افغانستان باید نیروهای امنیتی افغانستان نیرومندتر شوند.

چند روز پیش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که از سال ۱۳۸۲ تا اواسط سال ۱۳۹۳ خورشیدی ۶ هزار و ۸۵۳ سرباز و افسر ارتش ملی افغانستان در نبرد با نیروهای شورشی در این کشور کشته شده‌اند. بر اساس آمار اعلام شده، در این دوره، تلفات نیروهای ارتش هر ساله افزایش داشته است.

در کنفرانس ویدیویی باراک اوباما با دو مقام ارشد دولت افغانستان، در مورد تلاش‌های منطقه‌ای برای پیشبرد روند صلح به رهبری افغان‌ها و انجام اصلاحات در نظام بودجه و ثبات مالی افغانستان هم گفتگو شد.

مطالب مرتبط