رئیس قوه قضائیه افغانستان استعفا داد

حق نشر عکس arg
Image caption اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان مدال عالی دولتی غازی امان الله خان را به آقای عظیمی تفویض کرد

عبدالسلام عظیمی رئیس قوه قضائیه و رئیس دادگاه عالی افغانستان از مقامش استعفا داد.

ریاست جمهوری افغانستان امروز اول عقرب/آبان با انتشار خبرنامه ای گفته است که آقای عظیمی اخیرا استعفانامه خود را به رئیس جمهوری سپرده بود و رئیس جمهوری امروز استعفای او را پذیرفت.

در این خبرنامه همچنین آمده که امروز اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان مدال دولتی غازی امان الله خان را به آقای عظیمی داد.

عبدالسلام عظیمی در سال ۱۳۸۵ خورشیدی از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان به عنوان رئیس دادگاه عالی به مجلس نمایندگان معرفی شد و موفق شد از این مجلس رای اعتماد بگیرد.

او پیش از احراز این پست، مشاور حقوقی آقای کرزی بود.

در سال ۱۳۹۰، مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که زمان قانونی ریاست آقای عظیمی به پایان رسیده و باید به کارش خاتمه دهد. اما آقای کرزی فرد دیگری را برای تصدی این پست به مجلس معرفی نکرد و سلام عظیمی تا آغاز حکومت جدید در این پست باقی ماند.

در خبرنامه امروزی ریاست جمهوری افغانستان نیز از او به عنوان سرپرست یاد شده است.

اشرف غنی احمدزی در مراسم تحلیف، اصلاح سیستم قضایی را از اولویت‌های دولت وحدت ملی برشمرد.

او گفت صلحی که با عدالت توام نباشد ناپایدار است و برای رسیدن به عدالت باید دستگاه قضایی اصلاح شود.

او وجود فساد در سیستم قضایی را تایید کرد و به مردم افغانستان وعده داد که از تمامی صلاحیت‌های خود برای اصلاح نظام قضایی استفاده خواهد کرد و برای انجام اصلاحات در قوه قضایی کمیته با صلاحیتی را ایجاد خواهد کرد.

رئیس جمهوری جدید افغانستان گفت که دادگاه عالی افغانستان باید در مدت یک ماه، تمامی دادگاه‌ها و قضات را بر اساس "اصل مکافات و مجازات" ارزیابی کند.

دادگاه عالی افغانستان چند روز پس از این اظهارات آقای غنی احمدزی در مراسم تحلیف، واکنش نشان داد و با صدور اعلامیه ای، اظهارات رئیس جمهوری در مورد فساد در نظام قضایی را "غیر موثق" خواند.

در این اعلامه آمده است که دادگاه عالی به "ارشادات جناب رئیس جمهوری، اتهام وارده بر قوه قضائیه جمهوری اسلامی افغانستان که یقینا منبع معلوماتی آن فاقد هر گونه آگاهی بر امور قضا بوده، به شدت رد کرده و آنرا موثق نمی‌داند."

دادگاه عالی همچنین گفت که ایجاب می‌کرد این مساله (صحبت در مورد قضا) قبلا با دادگاه عالی مطرح و "معلومات درست" تنظیم می‌شد که "متاسفانه چنین نشده است."

در خبرنامه امروزی ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای احمدزی از خدمات و تلاش های آقای عظیمی در راستای حاکمیت قانون و تطبیق عدالت سپاسگزاری کرده است.

مطالب مرتبط