'ارتش بریتانیا محاسبه دقیق از جنگ در افغانستان نداشت'

حق نشر عکس PA

شماری از فرماندهان نظامی بریتانیایی گفته اند که محاسبه دقیقی در مورد جنگ در افغانستان نداشتند.

این فرماندهان که همه در بیشتر از یک دهه گذشته در افغانستان ماموریت داشته اند، در صحبت با بی‌‌بی‌سی گفته اند نیروهای بریتانیایی آمادگی لازم و امکانات مورد نیاز را در ماموریت در افغانستان نداشتند.

در سال ۲۰۰۴، نیروهای بریتانیایی درگیر جنگ عراق بودند در حالیکه فرماندهان نظامی می‌دانستند که امکانات دو جنگ را همزمان ندارند.

دیوید ریچاردز، که رهبری ۳۵۰۰۰ نیروی ناتو از ۳۷ کشور را در سال۷ - ۲۰۰۶ به عهده داشت گفته است که "ما یک اصطلاح در ارتش داریم؛ امیدوار به احتمال نیک باشید ولی خود را برای رویارویی با بدترین اتفاق آماده کنید. در واقع ما هم امیدوار به احتمال نیک بودیم و هم تنها آمادگی برای رویارو شدن با اتفاق نیک را داشتیم. منظور من این است که من امکاناتی را که نیاز داشتم نداشتم".

ژنرال اد باتلر، فرمانده از فرماندهان نیروهای بریتانیایی در افغانستان در سال ۲۰۰۶ می‌گوید: ما آماده نبودیم، امکانات کافی نداشتیم، و مهمتر از همه این که، ما یک هدف و رویکرد روشن برای دستیابی به کامیابی هم نداشتیم.

عراق و افغانستان

با وجود اینکه نیروهای بریتانیایی ظاهرا توان دو جنگ همزمان را در عراق و افغانستان نداشتند، دولت این کشور تصمیم گرفت تا بر اساس تعهدی که به ناتو داشت، ۳۳۰۰ سرباز را به افغانستان اعزام کند.

حق نشر عکس MoD

ژنرال پیتر وال، یکی از فرماندهان نظامی بریتانیا به مستندی که در مورد ماموریت بریتانیا در افغانستان برای بی‌بی‌سی ساخته شده است، گفت: نظر به اهداف محدودی که برای خود در افغانستان سنجیده بودیم شمار سربازان (۳۳۰۰) قابل ملاحظه بنظر می‌رسید. ولی حالا باصراحت می پذیرم که محاسبه ما اشتباه بود.

شمار زیادی از فرماندهان نظامی وقتی نیرو به افغانستان فرستادند، به این باور بودند که عملیات عراق کوچکتر خواهد شد. ولی در سال ۲۰۰۵ وضع در عراق بدتر شد.

ریچارد دنیت، فرمانده نیروهای زمینی بریتانیا در سالهای (۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹) می‌گوید، حالا وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم که وضعیت عراق چنان بد بود که محاسبه ما مبنی بر اینکه تا تابستان سال ۲۰۰۶، نیروهای بریتانیایی در عراق به هزار یا ۱۵۰۰ نفر کاهش می یابد، اشتباه بود. در تابستان ۲۰۰۶، شمار نیروهای بریتانیایی در عراق به هزارها تن رسیده بود. ما می‌دانستیم که درگیر دو ماموریت بزرگ هستیم اما در واقع توانایی و نیرو تنها برای یکی از این دو ماموریت را داشتیم.

ژنرال دنیت می افزاید "به همین دلیل شاید درست این بود که ما در سال ۲۰۰۶ سیاست خود را مبنی بر وسعت بخشیدن ماموریت ما در جنوب افغانستان بازنگری می‌کردیم".

خوشبینی

ولی شماری دیگر از فرماندهان ارتش به این باور اند که در یک نگاه وسیعتر ماموریت افغانستان، ماموریت با ارزشی بوده است.

ژنرال وال می‌گوید، اگر ما تلاشی را که انجام داده‌ایم نمی دادیم، امروز هلمند مانند مرز سوریه با عراق می‌بود.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته است: ارتش در آغاز جنگ در افغانستان با موانع بسیاری روبرو بود، ولی ما با دستاوردهایی که داشتیم، افتخار می‌کنیم.

همراه با شرکای بین‌المللی خود به افغانستان رفتیم تا شبکه القاعده را از بین ببریم. این مهمترین بخش ماموریت ما بود و در نتیجه ماموریت ما در افغانستان تهدید تروریستی علیه بریتانیا به حداقل رسیده است.

از آغاز جنگ در افغانستان در سال ۲۰۰۱ تاکنون ۴۵۳ سرباز بریتانیایی کشته شده اند. نیروهای بریتانیایی بیشتر در جنوب افغانستان و به ویژه در ولایت نا آرام هلمند مستقر بودند.

بریتانیا قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای خود را کاملا از افغانستان خارج کند.

بریتانیا به پرداخت کمک‌های نقدی به ارتش افغانستان، آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط