روزنامه‌های کابل؛ شنبه چهارم عقرب

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای احمدزی دیروز به حج عمره رفت

سفر رئیس جمهور احمدزی به عربستان و نقش که این کشور میتواند در روند صلح بازی کند مطالب اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه آرمان ملی با این عنوان که "صلح از کدام دریچه چهره می‌نماید" نوشته است که سفر آقای احمدزی برای انجام حج عمره نمی‌تواند جدا از مسایل سیاسی پنداشته شود.

نویسنده این روزنامه معتقد است که باور همهگان بر این است که سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهور بر مبنای اهداف خاصی در نظر گرفته شده که می‌تواند قدمی در زمینه حل معضل دامنه دار افغانستان نیز باشد.

در سرمقاله آرمان ملی آمده است که افغانستان بیش از سه دهه در گیر جنگ‌های خانمانسوز است، عربستان سعودی هم در این جنگ‌ها دخالت آشکار داشته است. سعودی در زمان جهاد از مجاهدین حمایت کرد. پس از سقوط حکومت کمونیستی و استقرار حکومت مجاهدین، از مجاهدین روی برگرداند و معلوم شد که با حمایت از آمریکا و پاکستان گروه طالبان را ساخته است.

نویسنده این روزنامه معتقد است که عربستان سعودی با حکومت افغانستان روابط خوبی دارد ولی این کشور هنوز دارای نفوذ قابل ملاحظه‌ای بالای طالبان است که در برابر نیرو های دولت افغانستان می‌جنگند و گفته می‌شود که شماری از شیوخ عرب هنوز از تمویل کنندگان مالی گروه طالبان هستند.

در سرمقاله آمده است که سعودی می‌تواند مردم افغانستان را یاری برساند و در زمینه مذاکره و صلح این‌کشور را یاری رساند به شرط اینکه دستاوردهای ۱۳ ساله قربانی نشود.

۸صبحنیز سفر غنی را از چند جهت دارای اهمیت دانسته و نوشته که عربستان از حامیان اصلی گروه طالبان بود. این کشور امارت اسلامی طالبان را به‌رسمیت شناخت. بخشی از منابع مالی گروه طالبان از حوزه خلیج فارس و عمدتا از عربستان تامین می‌شد. حتی در مراسم حج امسال، پرچم گروه طالبان در کنار پرچم افغانستان به اهتزاز درآمد.

سرمقاله نویس ۸صبح، عربستان را متهم به حمایت از جریان‌های افراطی در خاورمیانه دانسته و افزوده که حمایت از جریان‌های افراطی سبب شده تا مردم در کشورهای مختلف قربانی شوند. رئیس‌جمهور غنی در این سفر می‌تواند به این موضوع مهم پرداخته و عربستان را تشویق به سیاست واقع‌بینانه و سازنده در منطقه کند.

نویسنده این روزنامه با انتقاد از سهم اندک عربستان در بازسازی افغانستان نوشته که آقای غنی در تلاش است تا کشورهای عربی را در محوریت عربستان برای ایجاد صندوق حمایت از افغانستان ترغیب کند. این کشورها منابع عظیم مالی برای کمک و سرمایه‌گذاری در افغانستان دارند. رئیس‌جمهور غنی اگر در جلب این منابع موفق شود، یک گام مهم در روابط افغانستان و عربستان خواهد بود. ۸صبح تاکید کرده که عربستان کشوری تاثیرگذار بر پاکستان است. آقای احمدزی در سیاست خارجی خود تلاش دارد تا با کشورهای اثرگذار بر پاکستان گفتگو کند. به همین خاطر عربستان و چین در اولویت سفرهای خارجی خود قرار داده است.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته آقای احمدزی به منظور دستیابی به موفقیت و کسب رضای مردم افغانستان که منتظر صلح در این کشور هستند سفر خود را از عربستان سعودی آغاز کرد.

نویسنده انیس افزوده است که بعد از عربستان آقای احمدزی به کشور چین سفر خواهد کرد که هدف آن جستجوی راهکارهای اقتصادی و تامین روابط با کشور پر عظمت و همسایه دیرین افغانستان، چین است. این کشور در طول تاریخ روابط نیک اقتصادی و تجاری با افغانستان داشته است.

روزنامه سرنوشت نوشته که کشورهای عربی و عربستان سعودی در صلح و جنگ افغانستان نقش اساسی دارند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که تنها جایگاه خود عربستان برای افغانستان اهمیت ندارد بلکه روابط این کشور با پاکستان نیز دارای اهمیت است و اگر آقای غنی در این سفر بتواند حمایت عربستان را در روند صلح افغانستان بدست آورد این دستاورد بزرگ برای افغانستان خواهد بود.

این روزنامه افزوده که صلح مهمترین اولویت افغانستان است. بازسازی، اقتصاد، آموزش و بهداشت به صلح وابسته است و اگر آقای غنی نتواند در زمینه صلح کار بنیادی انجام دهد در سایر بخشها نیز برنامه‌های او اهمیت خود را از دست می‌دهد و برای همین نیاز است که او به صلح اهمیت دهد.

روابط حسنه با کشورهای همسایه

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به سفر آقای احمدزی به عربستان و چین نوشته که جای تردید نیست که تحکیم و گسترش مناسبات و همکاری‎های بین‎المللی، همگرایی‎های منطقه‎ای برای افغانستان دارای اهمیت ویژه است.

نویسنده این روزنامه افزود که نکته اساسی را که در این ارتباط می‌توان مطرح ساخت این است که استقرار صلح و پایان بخشیدن به جنگ در کشور تنها یک خواست و اراده داخلی محسوب نمی‌گردد، بلکه منطقه و جهان نیز به ثبات و صلح در افغانستان نیازدارند.

این روزنامه مدعی شده که در طول سیزده سال گذشته حکومت در مجموع و دستگاه سیاست خارجی کشور از ناتوانی و بی‌کفایتی عذاب دهنده‌ای رنج می‌برد که دولت گذشته هرگز قادر به درک اهمیت این موضوع نبود.

در ادامه نویسنده این روزنامه تاکید کرده که ایجاد تحکیم مناسبات گسترده و قابل اعتماد با کشورهای منطقه از مسئولیت‌های دشوار دولت وحدت ملی افغانستان محسوب می‌شود. امید که حکومت جدید این مناسبات را با عقلانیت و تعادل و ظرفیت بالایی از درک و اهمیت موضوع تحکیم بخشد و از چالش‌ها و موانع آن بخوبی عبور نماید.

مطالب مرتبط