روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۶ عقرب

حق نشر عکس 8AM
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه هشت صبح

اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان، شام گذشته در راس یک هیات بلند رتبه دولتی و بازرگان افغان برای سفری چهار روزه عازم چین شد. سفر آقای غنی به چین یکی از موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه افغانستان نوشت که آقای احمدزی در مراسم تحلیف خود از پنچ حلقه در سیاست خارجی‌اش نام برد. کشورهای همسایه، کشور‌های اسلامی، کشورهای غربی، کشورهای آسیایی و در نهایت سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان‌ملل متحد، بانک جهانی از جمله این حلقه‌ها بود.

این روزنامه می‌نویسد که در حلقه اول سیاست خارجی افغانستان کشورهای مانند پاکستان، ایران، تاجکستان، ازبکستان، ترکمستان و چین قراردارند که دارایی روابط گسترده تجاری و اقتصادی با افغانستان هستند و علاوه بر آن نقش اساسی در ثبات و بی‌ثباتی سیاسی این کشور دارند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که چین در روابط خود با کشورهای مختلف به دنبال افزایش نفوذ سیاسی خود نیست. چین به دنبال منابع کشورهای مختلف است. چین در عرصه اقتصادی و انکشاف معادن می‌تواند نقش اساسی داشته باشد اما در عین حال، می‌تواند در روابط افغانستان با آمریکا خدشه وارد کند.

نویسنده افغانستان توصیه کرده که حکومت افغانستان در کنار اینکه به کشورهای همسایه روابط حسنه برقرار می‌کند باید عقلانی عمل نموده تا مبادا روابط با حلقه اول موجب بر هم زدن روابط افغانستان با حلقات دیگر نشود.

۸صبحنیز در سرمقاله خود نوشته که سفر رئیس جمهور به چین از چند لحاظ برای افغانستان اهمیت دارد. از نظر سیاسی به این دلیل که چین کشوری تاثیرگذار بر پاکستان است و رئیس‌جمهور غنی در تلاش است تا حداقل با چهار کشور تاثیرگذار بر پاکستان وارد گفتگو شود. چین، عربستان، امارات متحده عربی و ترکیه از کشورهای اثرگذار بر پاکستان هستند.

در ادامه سرمقاله آمده است که چین جزء سه کشور مهم اقتصادی و در حال رشد است. این کشور در نظر دارد حداقل ۲۰ میلیارد دلار در آسیایی میانه سرمایه‌گذاری کند و افغانستان نیز در تلاش است تا از این فرصت‌ها بی‌نصیب نباشد.

به نظر نویسنده ۸صبح چین می‌تواند افغانستان را در استخراج معدن کمک کند. این کشور به این دلیل اینکه مواد اولیه استخراج شده را به بندر گوادر پاکستان منتقل کند، علاقه‌مندی زیاد به سرمایه‌گذاری دارد. انتقال این مواد سبب خواهد شد تا چین در عرصه راه‌سازی نیز کارهای بنیادی را در افغانستان انجام دهد.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به سفر آقای احمدزی به چین، به نقل از روزنامه چین نوشته که هر دو کشور افغانستان و پاکستان معتقدند که چین می‌تواند نقش مثبت را در افغانستان بازی کند، زیرا سیاست چین مبنی بر مداخله نکردن و همکاری‌های وسیع اقتصادی با کشورها متمرکز است.

انیس افزوده که چین می‌تواند پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نقش کلیدی را در روند صلح ایفا کند، زیرا روابط چین با ایران و پاکستان نیز نزدیک است و برخلاف آمریکا و روسیه روابط این کشور با افغانستان هیچگاه تیره نبوده و چین از تنش‌های نظامی اخیر خود را دور نگهداشته است.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که چین می‌تواند نقش اساسی را در تامین صلح افغانستان بازی کند، زیرا افغانستان و چین مناسبات خوب و دوستانه دارد، ولی افغانستان از این مناسبات به دلیل حوادث سه دهه گذشته در این کشور به خوبی استفاده نکرده است.

این روزنامه با اشاره به مشکلات ایالت سینکیانک، که این مشکلات توسط ساکنان آیغور چینی در آن راه اندازی می‌شود، نوشته که این شورشیان در پاکستان آموز ش می‌بینند و بعد از مسیر افغانستان به مناطق خود می‌روند و گاه گاهی مشکلاتی را برای مردم چین بار می‌آورند.

این روزنامه به نفوذ قابل ملاحظه‌ای چین بر پاکستان پرداخته و نوشته که دیده می‌شود که چین برای مردم ما هم در زمینه‌های اقتصادی و هم در زمینه صلح آوری مهم است و توقع داریم تا این موارد بخش‌هایی از مذاکرات میان دو کشور همسایه باشد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته است که نگاه چین به افغانستان همواره از بُعد اقتصادی و تجاری بوده و تا هنوز هیج موردی از مداخلات سیاسی و غرض آلود این کشور در امور داخلی افغانستان دیده نشده است.

این روزنامه افزوده که علاقمندی چین به سرمایه‌گذاری در قسمت معدن افغانستان و روابط اقتصادی میان دو کشور علاوه بر تامین منافع اقتصادی بر وضعیت امنیتی منطقه نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

روزنامه وحدت نیز نوشته که افغانستان می‌تواند با درک درست از نیازمندیها و توانمندی‌های خود در نشست قلب آسیا استفاده لازم را در راستای منافع اقتصادی و بخصوص منافع سیاسی ببرد.

به نوشته سرمقاله نویس وحدت شرکت بیش از ۲۰ بارزگان افغان نیز در این نشست می‌تواند زمینه توسعه روابط اقتصادی چین و افغانستان را فراهم سازد. این یک واقعیت است که ظرفیت توسعه افغانستان و چین می‌تواند سرمایه بزرگی برای افغانستان باشد.

به نوشته وحدت حمایت چین از افغانستان در مسایل منطقه‌ای و نیز نقش پررنگ این کشور در سازمان شانگهای فرصت مساعدی را برای افغانستان خواهد داد تا با استفاده از آن بتواند نقش موثر و سازنده تری در مسایل منطقه‌ای ایفا نماید.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که سابقه روابط افغانستان و چین به سال ۱۹۵۵ میلادی می‌رسد و این کشور در زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان این گروه را به رسمیت نشناخت.

به نظر نویسنده این روزنامه اکنون چین در بخش معدن از جمله مس عینک سرمایه گذاری کرده و از طرف دیگر با توجه به رابطه این کشور با پاکستان، می‌تواند از نظر اقتصادی بر پاکستان فشار وارد کند که در زمینه صلح این کشور افغانستان را یاری رساند.

مطالب مرتبط