بازسازی زندان پلچرخی در افغانستان 'نیمه‌کاره رها شده است'

حق نشر عکس SIGAR
Image caption زندان پلچرخی بزرگترین زندان افغانستان است که پنج سال قبل کار بازسازی آن از سوی نیروهای آمریکایی به یک پیمانکار افغان واگذار شد

بنا به یک گزارش تازه منتشر شده در دولت آمریکا، عملیات بازسازی یکی از مهمترین زندان‌های افغانستان به نام پلچرخی که پنج سال پیش آغاز شد نیمه کاره رها شده است.

این گزارش که از سوی دفتر "بازرس ویژه بازسازی افغانستان" تهیه شده می‌گوید با وجود آنکه ۱۸.۵ میلیون دلار برای بازسازی زندان پلچرخی در کابل خرج شده، وزارت خارجه آمریکا ادامه عملیات را متوقف کرده است.

دفتر "بازرس ویژه بازسازی افغانستان" که به اختصار "سیگار" نامیده می‌شود می‌گوید زندان پلچرخی که در سال ۱۹۷۳ ساخته شده تا حدود ۵۰۰۰ زندانی را در خود جای دهد حالا وضعیتی نامناسب دارد زیرا حدود ۷۴۰۰ زندانی در آن هستند که برخی از آنها در راهروهای زندان می‌خوابند.

بنا به این گزارش، دفتر مبارزه با مواد مخدر در وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۰۹ کار بازسازی زندان پلچرخی را با قراردادی به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار به یک شرکت ساختمانی افغان به نام الوطن واگذار کرد و تا به حال ۹۱ درصد مبلغ قرارداد پرداخت شده، اما هنوز نیمی از کار باقی مانده است.

همچنین در بخش‌هایی که بازسازی پلچرخی صورت گرفته، به گزارش سیگار، پیمانکار از مواد ساختمانی نامناسب و به شیوه ای برخلاف متن قرارداد عمل کرده است مانند جایی که قرار بوده سقف چوبی کاملا با سقفی تازه و فلزی عوض شود اما این اتفاق نیفتاده است.

حق نشر عکس SIGAR
Image caption ظرفیت زندان پلچرخی برای حدود ۵۰۰۰ زندانی است اما حالا حدود ۷۴۰۰ زندانی در آن هستند و برخی در راهروهای زندان می‌خوابند

گزارش سیگار تصریح می کند که مشکلات قرارداد بازسازی زندان پلچرخی تنها منحصر به شرکت پیمانکار نیست بلکه بازرس وزارت خارجه آمریکا هم که قرار بوده بر این پروژه نظارت کند در انجام وظایفش کوتاهی کرده و اخیرا برای دریافت پاداش از یک پیمانکار دیگر در آمریکا محکوم شده است.

گزارش سیگار که در یک بازرسی ۶ ماهه، از آوریل تا سپتامبر، در محل زندان تهیه شده است از جان کری، وزیر خارجه آمریکا، می خواهد هیاتی را مامور بررسی موارد نقض قرارداد از سوی پیمانکار افغان کند و امکان از سرگیری عملیات بازسازی به قصد پایان کار مطالعه شود.

پلچرخی بزرگترین زندان افغانستان است و سه هفته قبل اشرف غنی احمدزی، رییس جمهوری افغانستان، در دیداری بی سابقه از این محل وعده داد به وضعیت زندانیان "بلاتکلیف" در آن رسیدگی می‌شود.

سیزده سال پس از شروع جنگ علیه طالبان و همزمان با کاهش شمار نیروهای ائتلاف در افغانستان، نهادهای بازرسی و حسابرسی آمریکایی در حال بررسی پروژه‌های امنیتی و عمرانی هستند که در سال‌های اخیر در این کشور انجام شده است.

هنوز واکنشی از سوی مقامات دولتی افغانستان نسبت به این گزارش منتشر نشده است.

مطالب مرتبط