روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۷ عقرب

حق نشر عکس Arg
Image caption سفر رئیس جمهور افغانستان به چین چهاره روز است

رئیس جمهور افغانستان برای دومین روز است که در کشور چین به سر می‌برد ودر نخستین روز از سفر اشرف غنی احمدزی، دو کشور چهار توافقنامه در زمینه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی امضا کردند. روزنامه‌های امروزکابل نیز به دستاوردهای احتمالی این سفر و اهمیت کشور چنین برای افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستانبا اشاره به نقش چین در امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان نوشته‌است که چین یکی از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی‌است که توسعه اقتصادی و توانایی‌های نظامی روز افزون، این کشور را در ردیف نخستین کشورهای قدرتمند و توسعه یافته جهانی قرار داده است.

نویسنده این روزنامه افزوده است که چین معمولا سیاست آرام را در ایجاد روابط باکشورهای خارجی در پیش گرفته و کمتر مانند آمریکا در امور سایر کشورها دخالت می‌نماید.

به نوشته سرمقاله نویس افغانستان چین از نفوذ و گسترش افراط گرایی و تروریسم در منطقه هراس دارد. این کشور سالها است که باپدیده افراط گرایی در مرزهای خود با افغانستان درگیر بوده و از این رو بی‌میل نخواهد بود تا از طریق گسترش مناسبات دوستانه با افغانستان جلو کمک‌های سازمان‌های افراطی و تروریستی را به ایغورها بگیرد.

روزنامه چراغ نیز با طرح این پرسش که آیا چین به کمک افغانستان خواهد شتافت؟ نوشته با آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان نقش کشورهای همسایه افغانستان با وجود اختلافهای استراتژیک، پر رنگ تر می‌شود.

نویسنده این روزنامه معتقد است که چین و هند هرچند روابط خصمانه با یکدیگر داشته، اما زمینه همکاری میان دو کشور نیز وجود دارد. از سوی دیگر اگر چین و روسیه مشکلات افغانستان را با کمک یکدیگر حل کنند، رابطه آنها به یک همکاری واقعی تبدیل می‌شود. پاکستانی ها نیز تمایل دارند تا چین جایگزین آمریکا و به هم‌پیمان اصلی این کشور در تعاملات منطقوی تبدیل شود.

در این روزنامه آمده که چین می‌خواهد برای حفظ موازنه قدرت با رقیب خود در منطقه یعنی هندوستان، از پاکستان استفاده نماید. از طرف دیگر این کشور از طریق پاکستان می‌تواند از کار افراطگرایان در منطقه آگاه باشد و علاوه بر آن، چین می‌خواهد یک راه مواصلاتی انرژی را از طریق خلیج فعال سازد که از راه پاکستان می‌گذرد.

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به نقش چین در رفع مشکل امنیتی افغانستان نوشت که دوستی پاکستان با چین هنگامی منطق یافت که پس از جنگ دوم جهانی، حزب کمونیست چین به رهبری "مائو" عنان قدرت را به‌دست گرفت، میان هندوستان و چین اختلافات مرزی به‌وجود آمد.

این روزنامه افزوده که ذوالفقار علی بوتو، نخست وزیر پیشین پاکستان به‌خاطر نزدیکی بیش از حد با چین جان خود را از دست داد.

نویسنده در ادامه تاکیدکرد که دولت چین بیشتر از همه برای رشد و توسعه تجارت سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق به امتیازات بزرگی دست یافته است. مناسبات خویش با کشورها را به همین اساس سازمان می‌دهد. به همین دلیل بود که به‌خاطر توسعه ظرفیت بنادر کراچی و گوادر در پاکستان میلیون‌ها دالر هزینه کرد.

۸صبح می‌نویسد که چین از موجودیت امنیت و صلح در پاکستان و افغانستان بیشتر از دیگران نفع می‌برد. چون با آمدن امنیت در افغانستان پروژه‌های زیاد را در استخراج معادن به‌دست می‌آورد و با اطمینان خاطر کالاهای تجارتی خود را از طریق افغانستان و پاکستان به بنادر گوادر و کراچی انتقال می‌دهد و مواد مورد نیاز خود را به چین می برد.

روزنامه جامعه بازسفر رئیس‌جمهور احمدزی را به چین، روزنه‌ای به توسعه افغانستان دانسته و افزوده است که بازدید هیات افغانستان از تأسیسات صنعتی چین می‌تواند فرصت مناسبی را به نفع ثبات امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشور رقم زند. همراهی بازرگانان افغان با رئیس‌جمهور، نشانۀ روشنی از تغییرات بنیادی دارد.

نویسنده این روزنامه نوشته که احتمال داشتن دست‌آوردهای ارزندۀ این سفر برای افغانستان از همین ابتدا بسیار قوی است. حمایت ۱۴ کشور از روند استانبول می‌تواند بخشی از چالش‌ها را برطرف کند و امیدواری برای توسعه را تقویت بخشد.

روزنامه انصار نیز سفر احمدزی را سفری از جنس اقتصاد دانسته و نوشته است که این سفر آقای احمدزی می‌تواند برای افغانستان مفید باشد، چرا که چین می‌تواند در زمینه‌های مختلف به افغانستان کمک و همکاری کند.

نویسنده این روزنامه افزوده که افغانستان و چین همسایه‌ای است که در حدود ۷۶ کیلومتر مرز مشترک دارد، اما این مرز به طورکامل فاقد زیرساخت‌هـای مورد نیاز است تا میان این دو کشور به عنوان خط وصل استفاده شود. برای پکن، حفظ خرابه و بازسازی نکردن دهلیز واخان به عنوان یک منطقه حایل، عمدی است. در گذشته، افغانستان زمانی برای اجندای سیاسی چین مهم بود که تهدیدهای بالقوه امنیتی، ژئوپولتیکی و یا طبعیی وجود داشته است.

این روزنامه با اشاره به مشکلات در استخراخ بزرگترین پروژه استخراج مس عینک توسط یک شرکت چینی در افغانستان نوشته است که این پروژه در حال حاضر برای چین مجسم به یک وحشت شده که در این سفر بخش عمده‌ای از صحبت‌هـای آقای احمدزی با مقامات چین، بحث در مورد این پروژه خواهد بود.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که مشارکت چین در امور اقتصادی افغانستان، ضمن این‌که به روند توسعه و رشد اقتصادی کشور کمک می‌کند، روند هم‌گرایی و همکاری‌های منطقه‌ای را نیز تقویت نموده و سوء ظن‌ها، حساسیت‌ها و رقابت‌های منطقه‌ای را نیز کاهش خواهد داد.

این روزنامه افزوده که این کشور با سرمایه‌گذاری روی استخراج معدن مس عینک و ذخایر نفت حوزه‌ای دریای آمو، یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان است.

به نوشته اطلاعات روز افغانستان به دلیل داشتن معادن منابع دست‌نخورده، افزایش بازارمصرف مواد خام و منابع طبیعی در جهان و منافع اقتصادی، اهمیت سیاسی برای چین دارد.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که مسلما در شخصی بودن سفر آقای احمدزی به عربستان، هیچ محلی از گفت‌وگو وجود ندارد؛ بنابراین باید توصیه کرد که سفرهای رئیس‌جمهور نباید از این‌پس روی مسایل تبلیغات شخصی بچرخـد. اکنون که شرایط طبق میل جناب اشرف‌غنی مهیا شده است، باید گوشۀ چشمی نیز به مردم و منافع کشور داشته باشد که از قضا سفر به چین می‌تواند در راستای تأمین منافع ملی‌مان مورد بهره‌برداری قرار گیـرد.

نویسنده این روزنامه افزوده که روابط با چین سوای سیاسی بودن و تجاری بودنش، در زمینۀ فرهنگ و تحکیم روابط فرهنگی نیز قابل توجه است. زیرا هزاران سال است که ما در یک حوزۀ تمدنی زند‌گی می‌کنیم و نیز ساکنان مشترک دو سوی راه ابریشم هسـتیم. آن‌چه را که آقای غنی در این زمینه می‌تواند مورد تأکید قرار دهد، رشد و گسترش روابط فرهنگی‌است که شاید تا اندازۀ زیادی کشورمان را از چنگ هیولای تروریسم و خشونت ناشی از جزم‌اندیشی نجات دهد.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به اینکه دستاوردهای احتمالی افغانستان از سفر چین چه خواهد بود؟ نوشته که اگر افغانستان بتواند در راستای الگو پذیری اقتصادی از چین سرمشق بگیرد با توجه به موجودیت نیروی کار ارزان در کشور، امید می‌رود که افغانستان از منظر اقتصادی بتواند رشد کند.

این روزنامه افزوده که موضوع دیگری که می‌تواند برای افغانستان الگو باشد، اقتدار و تثبیت حاکمیت دولت چین است. افغانستان نیز یکی از ضرورتهایش این است که اقتدار و حاکمیت دولت در قلمرو حاکمیت اش تثبیت گردد و مخالفت مسلحانه و غیر مسلحانه در برابر آن وجود نداشته باشد و قوانین آن نیز در این قلمرو نقض نشود.

مطالب مرتبط