روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۰ عقرب

Image caption در تمام نقاط سقاخانه ساخته شده که به مردم چای و شیر می‌دهند

دهه محرم و برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم و عاشورا در افغانستان، مطالب مهم روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که امام حسین(ع) با خون خود، فرزندان و یاران با وفایش، درخت آزادی خواهی و آزادی انسانها را برای ابد جاویدانه کرد.

نویسند مقاله این روزنامه افزوده که برماست که از نهضت و مکتب انسان ساز امام حسین در زندگی اجتماعی خویش استفاده معقول نموده و آنرا الگو قرار داده و به دیگران منتقل کنیم.

روزنامه وحدت نیز با عنوان "عاشورا پروژه ناتمام اصلاحات" نوشته که حسین بن علی در تشخیص خطری که دین اسلام با آن مواجه بود، فوق العاده موفق بود.

این روزنامه افزوده که به درستی و بیش از هرکسی دیگر می‌دانست که تبدیل شدن دیانت رستگاری به دیانت قدرت و توجیه کننده استبداد سیاسی، از نطقه نظردینی، اخلاق و معنوی فاجعه کمی نیست.

به نظر نویسنده طرح اصلاح امت و بازگشت به دیانت رستگاری نیز یگانه راه نجات اسلام بود. ولی پرسش اصلی این است که آیا آیین محمدی بعد از عاشورا به کیش رستگاری بدل شد. بعد از شهادت حسین اگر اسلام بار دیگر به راه رستگاری مبدل شده باشد، می‌توان گفت که پروژه اصلاحات کامیاب بوده است.

Image caption در ایام محرم تدابیر شدید امنیتی در کابل اعمال می شود

این روزنامه افزوده، اگر بررسی تحولات دین اسلام در سده‌های گذشته نشان دهد که دین محمد ابزار تحکیم سلطه سیاسی بوده و چونان ایدئولوژی خواست قدرت به کار رفته، نشان آن است که اصلاحات به نتیجه دلخواه نرسیده است.

عاشورا آیینه تمام نمای حقیقت دین

روزنامه انصار نیز نوشته که حضرت امام حسین در خطبه‌ای تاریخی و بلیغ خود در دوم محرم سال ۶۱ و در صحرای کربلا، در واقع رنجنامه‌ای را بر صفحه دل یاران خود می‌نگارد تا پیامی باشد جاودانه برای کسانی که در آمد و رفت تاریخی، به دنبال حقیقت هستند.

این روزنامه بخشی از سخنان امام حسین را آورده که آمده ... "واقعا دنیا دگرگون شده و چهره زشتی یافته، نیکی‌اش روی برگردانده و رفته و از آن همه خوبی جز اندکی همانند نیم ته مانده ظرف آب - یا زندگی ذلت بار باقی نمانده؛"

نویسنده انصار افزوده که از نظر دیدگاه امامت در چنین شرایط ذره‌ای درنگ و کوتاه آمدن جایز نیست ممکن است به زودی همه زحمات نبی اکرم (ص) در معرض نابودی قرار گیرد، به ویژه آن که خصلت‌هـا و انگاره‌هـای جاهلیت عرب و اشرافی گری در لایه پنهان جامعه مسلمانان هنوز از بین نرفته است، لذا امام رسماً اعلام می‌کند با وجود چنین اوضاعی باید بر اسلام بدرود و خداحافظی گفت.

این روزنامه افزوده که اینگونه شد که این پیام برای همه دورانهای تاریخی، الهام بخش مبارزات اسلام خواهان شد.

برگزاری آیین سنتی علم کشی

روزنامه سخن جدید نیز در گزارشی نوشته که دیروز، جمعه، آیین سنتی "علم‏‏‎کشی( پرچم بر افراشتن)" با فریادهای "یا ابوالفضل العباس (ع)" همراه با ناله‎های هزاران تن از عزاداران حسینی در کابل، پایتخت و دیگر شهرهای افغانستان برگزار شد.

Image caption پرچم های عزاداری در تمام نقاط شهر دیده می شود

به نوشته این روزنامه در این آیین سنتی، ارادتمندان علمدار کربلا، ابوالفضل العباس، شب قبل از روز هفتم محرم علم را به منازل بزرگان می‎برند و با پوشاندن پارچه‎های نو آن را معطر می‎کنند تا برای مراسم روز علم‎کشی آماده شود.

به گزارش سخن جدید همزمان با آراستن علم به پرچم‎های سیاه، سبز و سرخ و هم‎چنین عطرآگین کردن علم‎ها به یاد علمدار کربلا، روضه خوانی و سینه‎زنی در غم واقعه کربلا از جمله مراسم است که حال و هوای معنوی به این آیین سنتی و دیرینه مردم مسلمان افغانستان، می‎بخشد.

سخن جدید افزوده که سقاخانه‎ها نیز در روز هفتم محرم به‎ یاد سقای کربلا می‎درخشند و در شهر کابل، پایتخت افغانستان با آب، شیر، شربت و چای به یاد تشنه لب کربلا از مردم پذیرایی می‎شود.

عزاداری‎های محرم و ضرورت پرهیز از افراط و تفریط‎ها

روزنامه صدای شهروند نوشته که در افغانستان عزاداری‎ امام حسین از قرون اول اسلامی تا کنون با فراز و فرودهایی همواره ادامه داشته‌است؛ اما به گواهی تاریخ دوستداران اهل بیت پیامبر در تمامی مقاطع تاریخی به گونه معتدل و به‎دور از افراط و تفریط‎ها، آیین‎های عزاداری را به‎پا داشته و هیچ‎گاهی سعی نکرده‎اند عزا‎داری‎های‎شان به گونه‎ای باشد که موجب وهن به اسلام و باعث انزجار و نفرت دیگران از عاشورا و عزاداری‎های محرم گردد.

نویسنده این روزنامه افزوده که در سال‎های واپسین نیز آیین‎های عزاداری در کابل و سایر شهرهای افغانستان با یک رویکرد معتدل و همگرایانه میان گروه‎های مختلف مردم برگزار می‎شد. اما مهاجرت همانگونه که در سایر بخش‎ها بر زندگی مردم افغانستان تأثیر گذاشته است، آیین‎های عزاداری را نیز متأثر ساخته است. پدیده وارداتی تیغ‎زنی و قمه‎زنی که عمدتاً در کشورهای شبه‎قاره هند و برخی کشورهای عربی طرفدارانی دار‎د، مهاجرانی که از این سرزمین‎ها به افغانستان برگشته‎اند این پدیده را با خود به افغانستان آورده‎اند.

این روزنامه با اشاره به تیغ زنی و قمه زنی نوشته که اگر چنین رفتارهایی جواز شرعی و اسلامی می‎داشت و مورد پسند و قبول اسلام و پیشوایان دینی می‎بود، اول‎تر از همه خود پیامبر اسلام و جانشینان او و به‎ویژه بازماندگان حادثه کربلا به آن عمل مبادرت می‎کردند در حالیکه در تاریخ چیزی در این باره نیامده‌است.

روزنامه جامعه باز از روند برگزاری مراسم دهه محرم در کابل انتقاد کرده و نوشته است که شهر پر است از دروازه و پرچم و سقاخانه. فضای شهر مملو است از صدای نوحه و روضه و خطبه. امسال، این تصویر برجسته‌تر از سال قبل به نظر می‌رسد، همان‌گونه که سال قبل پررنگ‌تر بود از سال قبل‌تر.

Image caption دسته‌های سینه زنی در اغلب نقاط شهر در روز عاشورا دیده می شود

نویسنده این روزنامه پرسیده که از این نمادسازی‌ها و نمایش‌ها و تظاهرات به دنبال چه‌چیزی هستیم و چه دست و دست‌هایی درعقب پررنگ‌ساختن مراسم محرم به این‌گونه است؟ هزینه‌های این نمادسازی‌ها از کجا می‌آید و آیا هیچ موردی بهتر از این مورد برای صرف هزینه‌های عاشورایی خود نداریم؟

نویسنده این روزنامه معتقد است که در دهه محرم، زمام امور جامعه و شعور و اعتقاد و سرنوشت مردم به دست کسانی می‌افتد که در روزهای عادی کسی حاضر نیست این موقعیت را برای آنان قایل شود.

این روزنامه افزوده که ده روز محرم گروهی با تمام، تصویر و صدایی بر فضای شهر حاکم می‌شود که بر زندگی و راحتی میلیون‌ها شهروند تأثیر می‌گذارد، چرا هیچ‌کسی به مسئولیت‌ها و پیامدهای آن توجه نمی‌کند؟ اگر فردا در یکی از راهپیمایی‌ها و تظاهرات خیابانی، انتحاری صورت گرفت ‌یا فاجعه‌ای از آن‌گونه که در عاشورای ۱۳۹۲ در نزدیکی زیارت ابوالفضل کابل اتفاق افتاد، پیش‌آمد، مسئولیت آن را چه‌کسی بر عهده می‌گیرد؟

این نویسنده افزوده که قرار است عاشورا ما را نجات بخشد، اما اکنون باید کاری کرد که عاشورا نجات یابد. هراس این است که کشتی عاشورا به جای ضمانت نجات، ما را به صخره‌های هولناکی نکوبد که هیچ راهی برای نجات باقی نماند!

دانشگاه تعطیل شد

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که وزرات آموزش عالی افغانستان تمام دانشگاه‌های دولتی را تا روز سه‌شنبه تعطیل اعلام کرده است.

Image caption زیارت ابوالفضل در مرکز شهر در روز عاشورا شاهد حضور دسته‌های سینه زنی است

عبد‌العظیم نوربخش، سخنگوی وزارت آموزش عالی گفته است که روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل ازدحام درجاده‌ها به مناسبت محرم الحرام و سینه‌زنی عزاداران امام حسین، تعطیل است و روز دوشنبه نیز به مناسبت روز عاشورای حسینی تعطیل عمومی اعلام شده است.

این روزنامه افزوده که دلیل اصلی تعطیلی دانشگاه‌ها و بیرون‌کردن دانشجویان پسر و دختر از خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی، جلوگیری از تنش‌های مذهبی میان این دانشجویان است.

به نوشته این روزنامه در سوم قوس ۱۳۹۱ درگیری شدیدی میان دانشجویان در خوابگاه دانشگاه کابل رخ داد که در نتیجه این درگیری دو تن کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

مطالب مرتبط