دولت افغانستان به '۳۰۰ هزار کارگر افغان در عربستان گذرنامه' می‌دهد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی گفت که بیشتر کارگران افغان در عربستان سعودی با گذرنامه های کشورهای دیگر کار می کنند

دولت افغانستان گفته حدود ۳۰۰ هزار کارگری افغان که با گذرنامه کشورهای دیگر در عربستان سعودی کار می‌کنند، صاحب گذرنامه افغانی و ویزای کار خواهند شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت دولت عربستان سعودی از کودتای هفتم ثور/اردیبهشت ۱۳۵۷ تا کنون اجازه ورود مستقیم کارگران افغان از افغانستان به کشور خود را نداده است.

او که اخیراً در جریان سفر حج عمره، با مقامهای سعودی دیدار کرده، در این کنفرانس تاکید کرد که تلاشهای خود را برای حل مشکلات این کارگران متمرکز کرده و در دیدارهای بعدی خود با مقامهای کشور عربستان آن را حل خواهد کرد.

حالا سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان می‌گوید برای حل مشکلات این کارگران قرار است تفاهمنامه‌ای با مقامهای عربستان سعودی امضا شود.

علی افتخاری به بی‌بی‌سی گفت که بیشتر این کارگران با گذرنامه‌های پاکستانی به عربستان سعودی رفته‌اند و برخی از آنها که با گذرنامه افغانی به این کشور رفته‌اند که هم ویزا/روادید کار ندارند.

آقای افتخاری افزود که براساس این تفاهمنامه، به آن عده کارگرانی که به گذرنامه پاکستانی به عربستان سعودی رفته‌اند، گذرنامه افغانی داده خواهد شد و عربستان سعودی به سایر کارگرانی که ویزای کار ندارند، ویزا خواهد داد.

اما رئیس جمهوری و سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان توضیح ندادند که این کارگران چطور تشخیص می‌شوند که واقعاً کارگر افغان هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption نزدیک به دو میلیون و ۹۰۰ هزار آواره افغان در بیرون از کشور به سر می‌برند

آنها با اسناد پاکستانی به عربستان رفته و با همین اسناد در آنجا کار می‌کنند. حالا مشخص نیست که در توزیع گذرنامه افغانی به این کارگران، تابعیت کشور افغانستان از آنها خواسته خواهد شد یا نه.

در همین حال براساس آمار وبسایت وزارت امور مهاجران افغانستان، نزدیک به دو میلیون و ۹۰۰ هزار آواره افغان در بیرون از کشور به سر می‌برند که بیشتر آنها در ایران و پاکستان هستند.

کارگران افغان که در عربستان سعودی هستند، عمدتاً از طریق پاکستان به این کشور رفته‌اند و مشخص نیست که آنها گذرنامه‌های پاکستانی را چگونه به دست آورده‌اند.

بسیاری از خانواده‌های ساکن در دو سوی مرز مشترک افغانستان و پاکستان، موسوم به مرز دیورند، در هر دو طرف مرز با هم خویشاوندی دارند.

رفت و آمد از این مرز به صورت گسترده‌ای صورت می‌گیرد و معمولا در این رفت و آمد نیازی به ارائه اسناد نیست.

دولت افغانستان مرزهای شرقی و جنوبی خود با پاکستان را به عنوان مرز بین‌المللی به رسمیت نمی‌شناسد.

مطالب مرتبط