روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۱ عقرب

Image caption مراسم عاشورا در کابل و سایر شهرهای افغانستان هرساله برگزار می‌شود

فردا دوشنبه، ۱۲ عقرب/ آبان، روز عاشورا است. اکنون پرچم‌های سیاه عزاداری در سراسر شهر کابل دیده می‌شود و به این مناسب اغلب روزنامه‌های کابل به اهمیت 'قیام امام حسین' پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان با این تیتر که "عاشورا را باید شناخت" نوشته است، عاشورا یک تاریخ برای انسانیت است. راهی است که آزادی خواهان جهان آغاز می‌کنند و پایانی است که حق و باطل از هم جدا می‌شوند.

نویسنده این روزنامه افزوده که تقلیل دادن عاشورا به یک روز و تاریخ و جغرافیای مشخص، باعث می‌شود تا شناخت عاشورا و قیام امام حسین ناممکن شود. عاشورا به بزرگی جهان است و باید عاشورا و قیام امام حسین را مبارزه حق در مقابل باطل دانست.

در سرمقاله این روزنامه نوشته شده است که افغانستان و جهان اسلام بیش از هر زمانی به شناخت افکار و اندیشه امام حسین نیاز دارد و اینکه مبارزه با جهل و استبداد چقدر راه پر هزینه و طاقت فرسا است. شناخت امام حسین، شناخت عاشورا، شناخت قیام امام حسین، راه را برای پیشرفت به سوی عدالت خواهی سوق خواهد داد.

عاشورا؛ نه گفتن به فساد و فسادگستری

روزنامه ماندگار نیز نوشته که گذر ثانیه‌ها، گذر سال‌ها و روزها و ماه‌ها، گذر صورت غبارگرفته صحرایی که با خون شسته شد و بوی نامردمی وجودش را آغشت، هرگز نتوانست واقعه‌ای را که ۱۴ قرن پیش در دل صحرای کربلا رخ داد، از حافظۀ تاریخ بزداید.

نویسنده این روزنامه افزوده است که عاشورا و کربلا، صحنه پارادوکسیکال‌ترین حوادثی‌ است که سقوط یکی، صعود دیگری را رقم زده است. کشتن معنای مرگ، و مردن حیاتی درخشان را معنی کرده است. عطش، آب را آبرو داده است؛ و خاک با خون، خمیرمایه عزتی شده که آزاد‌گان آن را سرمۀ چشم کرده و سرخی آن راهنمای‌شان در برهوت سرگشتگی‌ها شده است.

نویسنده این روزنامه افزوده که در آموزه‌های عاشورا، زخم‌ها مرهمی هستند برای پیکر پاره‌پاره شده انسانیت و فکر حسین مکتبی است که اگر آن را بشناسیم، دیگر کمتر با فساد و درد و رنج و بی‌عدالتی مواجه می‌شویم و به هر آن‌چه که در بندمان کند و ذلت را به ارمغان آورد، هم‌گی "نه!" خواهیم گفت.

روزنامه دولتی اصلاح نیز در سرمقاله خود نوشته که این را باید به یاد داشت که عاشورا منحصر به هیج مذهبی نیست و تمامی مسلمانان جهان خودشان را در سوگ شهادت جانگداز امام حسین و اهل بیت و یاران با وفایش شریک می‌دانند.

نویسنده سر مقاله اصلاح افزوده که مردم افغانستان اعم از سنی و شیعه به گونه‌های مختلف در مساجد و تکیه خانه‌ها در این روز سوگواری می‌کنند و خودشان را در غم و اندوه نوه و اهل بیت پیامبر بزرگ اسلام شریک می‌دانند. مردم خواهان زندگی و همزیستی مسالمت آمیز بوده و این را در عمل نیز در کشور ثابت کرده اند.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته است که اگر می‌خواهیم عاشورا همچنان بالنده باقی بماند باید طوری حرکت کنیم که عاشورا برای تمام نسلها به عنوان فریاد آزادی و عدالت خواهی باقی بماند و اگر بعضی ها بخواهند به مردم ستم کنند و یا ستم را تحمیل و تشدید نمایند در این صورت راه عاشورای حسینی خود نمایی می‌کند.

این روزنامه تاکید کرده با گرامی انگاشتن این روزها باید روزهای بزرگ و ماندنی را به نیکویی قدر شناخت و با حرمت گذاری زیادی ارج نهاد.

روزنامه چراغ با این عنوان که "کربلای حسین حدیث عشق است و مقاومت" نوشته که جریان عطش بالاترین نماد عاشورای حسین است؛ حدیث کربلا، حدیث عشق و ایثار و اخلاص است و نماد پاسداری و پارسایی.

سرمقاله نویس چراغ افزوده که امام حسین، قیام و نهضت خونین را، به تنها راه نجات اسلام و مسلمین در تمامی اعصار و قرون تبدیل کرد و راه منحصر به فرد مبارزه با نقشه‎های خائنانه یزید را خودداری از بیعت و تسلیم، انجام حماسه جاوید عاشورا دانست.

در این نوشته آمده است که امام یقین داشت که هدفش مطابق با رضای خدا و پیامبر و منتهی به شهادت و سعادت است، به این جهت صادقانه و قاطعانه و با حماسه زنده و جاوید مخالفت خود را با زمامداری ناصالح و انحطاط مسلمین اعلام کرد و تمام مصائب و سختی‌ها را به جان و دل خرید و در عمل عشق و ایثار و حماسه را به ما آموخت که هیچ انسان آزاده‌ای نباید زیر بار چنین بیعتی رود.

آسیب‌های عزاداری محرم

روزنامه جامعه بازنوشته است ،اگرچه برگزاری این مراسم بیشتر به نام مسلمانان شیعه شناخته شده است؛ اما واقعیت این است که مسلمانان اهل سنت نیز به‌شکلی متفاوت به گرامیداشت این ایام اقدام می‌کنند. مردم افغانستان نیز در این ایام، هم‌نوا و همراه با سایر مسلمانان به تجلیل از نام و یاد شهدای کربلا می‌پردازند.

این روزنامه افزوده که برگزاری مراسم دینی و مذهبی به‌صورت فردی یا جمعی حق مسلم بشری پیروان هر‌ مذهب و آیین است. اما باید متوجه بود که بهره‌مندی از این حق نیز مانند هر‌حق بشری دیگر، نمی‌تواند به‌صورت مطلق و بدون حد‌ و ‌مرز باشد.

نویسنده جامعه باز نوشته که در سال‌های اخیر، یکی از مهم‌ترین آسیب‌های عزاداری، گسترش مانورهای خیابانی، سد معبر، آلودگی صوتی در طول روز و مزاحمت طولانی‌مدت برای همسایه‌های مساجد و حسینیه‌هاست. نقض حقوق دیگران به بهانه برگزاری مراسم دینی، نه با ارزش‌های دینی چون ممنوعیت آزار دیگران و نه با ابتدایی‌ترین اصول اخلاقی سازگاری دارد.

روزنامه سخن جدید نوشته است که عاشورا برای مبارزه با پلیدی ها و پلیشتی‌ها بر سپهر کربلا نقش بست و عزاداری هم زمانی می‌تواند بر گرفته از عاشورا و فرهنگ عاشورایی باشد که نواختن ساز اصلاحات و مبارزه با منکرات را در درون خود داشته باشد.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که عزاداری‌های که در او وهن به اسلام و عاشورا باشد و باعث گردد که به جای تصویر وحیانی، انسانی، کمال جویی، ایثارگری، عدالت طلبی و ستم سیتزی چهره هولناک و توحش و بربریت را نمایش دهد، بی تردید بیگانه با روح بلند عاشورا و ابا عبدالله الحسین است.

این روزنامه افزوده که متاسفانه برخی عربده کشیها، دیگر آزاری ها و خود آزاریها در مراسم عزاداری عاشورا همچون تیغ زنی که تصویر وهن و غیر عقلانی و خالی از عاطفه و احساس و شعور انسانی را به مردم مسلمان کشور و جهان ارائه می‌دارند، هیچ میانه و نسبتی با فرهنگ عاشورایی حسینی ندارد.

مطالب مرتبط