ریاست جمهوری افغانستان: اظهارات خانم غنی در مورد نقاب خارج از متن گزارش شده

حق نشر عکس AFP

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که اظهارات اخیر رولا غنی، بانوی اول افغانستان در مورد ممنوعیت نقاب در فرانسه "خارج از متن گزارش شده است."

خانم غنی اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته بود که با سیاست دولت فرانسه مبنی بر ممنوع کردن استفاده از برقع و نقاب برای زنان "کاملا موافق" است.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از بانوی اول افغانستان نوشته بود: "این روبنده‌ها یا نقاب‌ها و برقع‌ها مانند پرده هستند و جلوی دید زنان را می‌گیرند و رفت و آمدشان را با مشکل مواجه می‌سازند."

ریاست جمهوری افغانستان امروز با انتشار یک خبرنامه، اعلام کرد: "اظهارات خانم اول در این مورد کاملا خارج از متن اصلی این مصاحبه که در زبان فرانسوی بوده صورت گرفته است. خانم اول، بی بی گل، می‌گوید که من از تمام حقوق زنان افغانستان در مطابقت به احکام و مفاهیم قانون اساسی افغانستان حمایت می‌کنم و تلاش هایم را برای تحقق این حقوق ادامه خواهم داد."

در ادامه این خبرنامه آمده: "هدف اصلی خانم اول در این مصاحبه که به زبان فرانسوی صورت گرفته، این بود که وی چهل سال قبل زمانی که در فرانسه تحصیل می‌کرد، اکثریت زنان چادر به سر می‌کردند و هیچ کس با آن مشکل نداشت."

دولت فرانسه در سال ۲۰۱۱، پوشیدن روبنده کامل را برای زنان در اماکن عمومی ممنوع اعلام کرد که این تصمیم بحث‌های زیادی را در ارتباط با آزادی‌های مذهبی و انطباق یا مغایرت آن با همبستگی اجتماعی به راه انداخت.

استفاده از پوشش برقع در افغانستان نیز معمول است و بسیاری از زنان افغان، حتی در شهرهای بزرگی چون کابل از آن استفاده می‌کنند.

در نسخه ای که خبرگزاری فرانسه از مصاحبه خانم غنی منتشر کرده، اشاره ای به این موضوع نشده بود.

خانم غنی که در اواخر دهه شصت میلادی در انستیتوی علوم سیاسی پاریس درس خوانده، می‌گوید: "خیلی از دانشجویان زن انستیتوی علوم سیاسی حجاب داشتند که آن را به محض خروج از انستیتو بر سر می‌کردند."

او می‌گوید وقتی این مساله در فرانسه بحث برانگیز شد، "یک مقدار شوکه شدم. به نظرم مردم حافظه درازی ندارند."

مطالب مرتبط