محاکمه یک عضو روس گروه طالبان در آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption متهم پنج سال در بگرام زندانی بود

یک افسر سابق ارتش روسیه که ادعا می شود برای طالبان در افغانستان جنگیده است به اتهامات تروریستی در دادگاهی در آمریکا حاضر شده است.

آیریک ایگلیز حامدولین که تصور می شود ۵۵ سال داشته باشد با ۱۲ مورد اتهام از جمله تلاش برای قتل یک شهروند آمریکایی روبروست.

او در سال ۲۰۰۹ پس از حمله ای به پلیس مرزی افغانستان و نیروهای آمریکایی بازداشت شد. او برای پنج سال در پایگاه هوایی بگرام تحت بازداشت بود و بعد به آمریکا منتقل شد.

او اولین بازداشتی نظامی است که از افغانستان به آمریکا منتقل می شود.

آقای حامدولین درحالی که دست و پاهایش با زنجیر بسته و تحت محافظت شدید بود در دادگاه فدال در شهر ریچموند ویرجینیا حاضر شد.

براساس ادعانامه او در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ افسر ارتش اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان بود.

او سپس در افغانستان ماند و بعدا به طالبان پیوست.

این ادعانامه حاکیست که او سه گروه از شورشیان را در حمله سال ۲۰۰۹ به پلیس افغانستان و نیروهای آمریکایی در کمپ لیلاز در ولایت خوست فرماندهی می کرد.

گفته می شود که او شورشیان مسلح به مسلسل های ضدهوایی را درحمله به هلی کوپترهای ارتش آمریکا که به حمله اولیه پاسخ می دادند هدایت کرد. همچنین گزارش می شود که او از یک مسلسل برای تیرانداز به سوی نیروهای آمریکایی استفاده کرد.

آقای حامدولین در جریان اولین حضور در دادگاه حرف زیادی نزد. جلسه بعدی قرار است جمعه برگزار شود.

او یکی از ۱۳ پیکارجویی بود که مقام های آمریکایی در افغانستان تحت بازداشت داشتند.

واشنگتن قصد دارد کلیه بازداشتی های باقی مانده را تا پایان ماه دسامبر منتقل کند، زمانی که ماموریت رزمی ناتو در این کشور به پایان می رسد.

مطالب مرتبط