برگزاری مراسم عاشورا با حضور مقامات ارشد افغانستان در کابل

Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مسجد جامع نبی اکرم در کابل حضور یافت

مراسم عاشورا در افغانستان در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور مقامات بلند پایه دولت افغانستان در کابل و ولایات مختلف این کشور برگزار شد.

در کابل صف‌های طولانی نوحه‌سرایان و سوگواران در مناطق مختلف پایتخت از کشته شدن حسین بن علی (امام سوم شیعیان) و یارانش توسط وفاداران به یزید بن ابوسفیان، یاد کردند.

تصاویر از مراسم عاشورا در کابل را اینجا ببینید

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با حضور در مسجد نبی اکرم در غرب کابل به جمع سوگواران پیوست. در کنار او سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری و محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهور سابق نیز حضور داشتند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز به جمع عزاداران در مساجد و تکایای فاطمة الزهراء، خاتم الأنبیاء، باقرالعلوم و خاتم‌النبیین پیوست.

روز عاشورا در افغانستان تعطیل عمومی است و در کنار برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری که بیشتر در میان شهروندان شیعه در افغانستان رواج دارد، سنی‌های این کشور نیز با پختن شیرینی و در مواردی حضور در تکایا از عاشورا یاد می‌کنند.

در سالهای اخیر کمپین‌هایی راه افتاده تا شماری از سوگواران را که زنجیرزنی و تیغ‌زنی می‌کنند، تشویق به اهدای خون کنند.

امروز نیز رئیس جمهوری افغانستان و شماری دیگر از مقامات دولت افغانستان به این کمپین‌ها پیوستند و خون اهدا کردند.

از سوی دیگر امسال نیز انتقادهایی از نحوه برگزاری عاشورا در بخش‌های از کابل مطرح شد که گفته شده در آن تصاویری از آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نصب شده بود.

Image caption عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان به مساجد و تکایای غرب کابل رفت

در مراسم عاشورای سه سال پیش در کابل یک بمبگذار انتحاری خود را منفجر ساخت که در نتیجه آن ۵۴ نفر کشته شدند و گروه‌های مختلف در افغانستان به این حادثه واکنش شدید نشان دادند و محکومیت گسترده را در میان افغان‌ها در پی داشت.