عملیات ویژه ارتش و پلیس علیه طالبان در ولایت ننگرهار

حق نشر عکس MoD
Image caption عملیات چپرهار از سوی ارتش برنامه‌ریزی و رهبری شده است

مقامهای نظامی و امنیتی افغانستان گفته‌اند که به دنبال عملیات ویژه علیه شورشیان در ولایت شرقی ننگرهار، پنج شورشی کشته و صد تن دیگر دستگیر شده‌اند.

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع گفته که این عملیات به رهبری ارتش و همکاری پلیس آغاز شده و تلفاتی هم به شورشیان وارد شده است.

فضل‌الاحمد شیرزاد فرمانده پلیس ننگرهار به بی‌سی‌سی فارسی گفت که این عملیات ویژه با شرکت کماندوهای ارتش و پلیس از نیمه دیشب در ولسوالی چپرهار آغاز شد.

به گفته او، در این عملیات پنج تن از سردسته‌های طالبان کشته و صد تن دیگر به ظن همکاری یا عضویت در این گروه بازداشت شده‌اند.

فرمانده پلیس ننگرهار افزود که بازجویی از بازداشتی‌ها آغاز شده و در ظرف ۲۴ ساعت مشخص خواهد شد که چه تعداد از این افراد عضویت این گروه را داشته یا با آن همکاری کرده‌اند. به گفته او، ممکن است افراد مهم عضو گروه طالبان در بین دستگیر شدگان باشند.

Image caption ولایت ننگرهار با پاکستان مرز مشترک دارد و مقامهای افغان می‌گویند طالبان از آن سوی مرز وارد می‌شوند

ژنرال شیرزاد گفت که افرادی که در ولسوالی چپرهار هدف حمله قرار گرفته‌اند، شامل طالبان محلی، طالبان مناطق دیگر ولایت ننگرهار و کنر و حتی طالبان پاکستانی می‌شود.

این در حالی است که دو روز پیش وزارت دفاع افغانستان از راه‌اندازی یازده عملیات به رهبری ارتش در ولایت‌های پکتیا، قندز، خوست، قندهار، زابل، ارزگان، هلمند، بدخشان و همچنین شاهراه کابل-ننگرهار خبر داده بود.

وزارت دفاع هدف از اجرای این رشته عملیات را "تامین امنیت بهتر" در کشور خوانده بود که از سوی ارتش برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

طالبان در آستانه آغاز به کار محمداشرف غنی رئیس جمهوری جدید افغانستان به حملات خود شدت بخشیدند و همزمان با آن نیروهای امنیتی هم دامنه عملیات خود را گسترده‌تر کرده‌اند.

مطالب مرتبط