روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۳ عقرب

حق نشر عکس BBCPersian.com

مراسم عاشورا در افغانستان در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور مقامات بلند پایه دولت افغانستان در کابل و ولایات مختلف این کشور برگزار شد.

عاشورا و با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی افغانستان، آوردن بعضی اصلاحات در نظام انتخاباتی این کشور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۳ عقرب/آبان کابل است.

فرهنگ سازی در عاشورا

روزنامه جامعه باز می نویسد که دهه محرم در افغانستان، با وجود تنوع قومی و مذهبی این کشور، همیشه دارای ظرفیت‌های همگرایی اجتماعی و تعامل مثبت بوده است.

جامعه بار افزوده که با این‌همه در سال‌های اخیر، با توجه به حرکت‌های تندروانه و انحرافی چون حرکت‌های کارناوالی و قمه‌زنی و در نتیجه مزاحمت‌های خیابانی، نگرانی‌هایی نیز در پی داشته است.

به باور نویسنده سرمقاله جامعه باز، بر مسئولان جامعه است که برای پیراستن مراسم محرم و الگوهای سوگواری از بدعت‌ها، انحرافات و سویه‌های خشن و تندروانه، بکوشند و نگذارند زمینه‌ای برای نزاع و چالش‌های فرقه‌ای و اجتماعی فراهم شود.

روزنامه صدای شهروند نیز می نویسد که الگوهای رفتار عزاداری مردم افغانستان باید به شکلی باشد که ضامن دوام دوستی و هم‌پذیری اقوام مختلف گردد.

صدای شهروند نیز تایید کرده که بسیاری از الگوهای عزاداری موجود ،خرافی و انحرافی است.

نویسنده سرمقاله صدای شهروند خواسته که با انحرافات و جنبه های خرافی عزاداری به شکل جدی و قانونی برخورد شود.

عاشورا در افغانستان

روزنامه آرمان ملی می نویسد که عاشورا نشان داد که حکومت فاسد باقی ماندنی نیست و سرانجام از بین خواهد رفت.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی از مردم این کشور خواسته که از این حادثه، درس بگیرند.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که عاشورا مختص به یک مذهب نیست و تمام مردم افغانستان چه سنی و چه شیعه باید آن را گرامی بدارند.

روزنامه افغانستان هم با اشاره به حادثه عاشورا نوشته که نابسامانی های جوامع اسلامی امروز نیز نیازمند به اصلاح است.

افغانستان می نویسد که برای رفع مشکلات این جوامع نیازمند به انسان هایی است که از منافع شخصی خود بگذرند و با جهل و فساد مبارزه کنند.

انتخاباتی دیگر در افغانستان

روزنامه ماندگار می نویسد که برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان در حالی نزدیک می شود که مردم این کشور به انتخابات بی باور شده اند.

ماندگار به جنجال های انتخابات ریاست جمهوری این کشور اشاره کرده و نوشته که مردم مانند گذشته در انتخابات اشتراک نخواهند کرد.

ماندگار افزوده که دولت وحدت ملی باید برای اصلاح نظام انتخاباتی و اعاده حیثیت دوباره انتخابات بکوشد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می نویسد که اعتراض‌هایی که در پیوند به نتایج انتخابات شورای ولایتی صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که نظام انتخاباتی این کشور کارایی ندارد و مدیران کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی ناتوان‌تر از آن بودند که انتخابات را مدیریت کنند.

۸‌صبح نوشته که مقام‌های کنونی کمیسیون‌های انتخاباتی، با ضعف مدیریتی که از خودشان نشان دادند، ضربه بزرگی به اعتماد عمومی نسبت به انتخابات و صندوق رای زده‌اند.

۸‌صبح افزوده که دولت وحدت ملی، همان‌طوری که در منشور تشکیل آن آمده باید هرچه زودتر به اصلاح نظام انتخاباتی اقدام کند و زمان نباید از دست برود زیرا انتخابات پارلمانی آینده، باید تا جایی‌که ممکن است، شفاف برگزار شود.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، قانون انتخابات و قانونی که براساس آن، کمیسیون‌های انتخاباتی تشکیل شده، باید اصلاح شود و نحوه اداره کمیسیون‌های انتخاباتی به‌گونه‌ای اصلاح شود که احتمال فساد و تقلب در آن به حداقل برسد.

مطالب مرتبط