افغانستان در مورد غرق شدن پناهجویان افغان در ترکیه تحقیق می‌کند

حق نشر عکس AFP

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت خارجه این کشور هدایت داده تا در هماهنگی با دولت ترکیه در مورد حادثه غرق شدن کشتی حامل پناهجویان افغان در تنگه بسفر تحقیق کند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که آقای غنی "از شنیدن این خبر تکان دهنده شدیدا متاثر شده و از وزارت خارجه خواسته تا در قسمت انتقال اجساد قربانیان به افغانستان اقدامات لازم نماید."

مقامات سفارت افغانستان در ترکیه تایید کرده اند که تمامی ۴۲ سرنشین کشتی حامل مهاجران غیرقانونی که دیروز در تنگه بسفر در سواحل شمالی استانبول غرق شد، شهروندان افغانستان بوده اند.

کارگر نوراوغلی، کاردار بهداشتی سفارت افغانستان در انکارا به بی‌بی‌سی گفت که تا کنون اجساد ۲۳ نفر بدست آمده، شش نفر نجات داده شده اند و ۱۳ نفر دیگر ناپدید هستند.

او گفت که عملیات جستجو برای یافتن این ۱۳ نفر جریان دارد اما ماموران نجات گفته اند که امید نمی‌رود دیگر کسی زنده پیدا شود.

آقای کارگر گفت که وضعیت ۴ نفر از نجات یافتگان وخیم است و آنها تحت درمان قرار دارند.

به گفته افراد نجات یافته، سرنشینان این کشتی که کودکان و زنان نیز در میان آنها بوده، تلاش داشتند تا خود را به رومانی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسانند.

آقای کارگر گفت که سفارت افغانستان در تلاش است تا بستگان قربانیان را هم در ترکیه و هم در افغانستان پیدا کند.

ترکیه یکی از مسیرهای اصلی ورود مهاجران افغان به اتحادیه اروپا است و دو ماه پیش گروه دیگری از مهاجران افغان و سوری توسط گارد ساحلی ترکیه در سواحل شمالی آن کشور نجات یافتند.

مطالب مرتبط