روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۴ عقرب

Image caption پرونده تجاوز گروهی به یک زن در ولایت بدخشان افغانستان پس از هشت سال بار دیگر جان تازه گرفته

مبارزه با معافیت زورمندان از قانون، پرونده فساد مالی کابل بانک و معرفی کابینه جدید مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۴ عقرب/آبان کابل است.

پرونده تجاوز گروهی به یک زن در ولایت بدخشان افغانستان پس از هشت سال بار دیگر جان تازه گرفته و رئیس جمهوری افغانستان برای رسیدگی به این پرونده مجبور به مداخله شده است.

مبارزه با فرهنگ معافیت از قانون

روزنامه افغانستان می نویسد که "زیبا، خانمی از بدخشان هشت سال پیش از سوی هفت مرد مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. در هشت سال گذشته، زیبا و جهانگیر شوهرش، دروازه تمام نهادها و ادارات را زده، اما دروازه عدالت به روی‌شان گشوده نشده است."

افغانستان نوشته که با وجود صدور امضا و ورق‌پاره‌های فراوان، از حکم رئیس جمهور کرزی گرفته تا دادستان کل و مقام‌های ارشد امنیتی و مسئولان محلی بدخشان، برای پیگیری پرونده‌ آن‌ها، نه تنها که هیچ یک از این عاملان تجاوز گرفتار و محاکمه نشده‌اند بلکه این خانواده فراری نیز شده است.

افغانستان افزوده که بدون تردید، ده‌ها و صدها مورد تکان‌دهنده‌تر از این در روستاها و شهرهای افغانستان پنهان است که هیچ‌کس از آن‌ها چیزی نمی‌داند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، در ده سال گذشته زورسالاری، سوء استفاده‌ مقام‌های دولتی، عدم حاکمیت قانون و وجود زورمندان محلی و گروه‌های مسلح غیرمسئول، از عوامل اصلی این‌گونه رویداد‌ها بوده است.

روزنامه افغانستان از دولت وحدت ملی افغانستان خواسته که به فرهنگ معافیت از قانون خاتمه دهند.

"کابینه جدید معرفی شود"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که گزارش‌ها حاکی است که اختلاف‌های رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی در مورد چگونگی معرفی اعضای کابینه، هنوز به‌جای خود باقی است.

۸‌صبح نوشته که قرار است کمتر از یک ماه دیگر نشست لندن برای ادامه کمک های جامعه جهانی به افغانستان برگزار شود و دولت وحدت ملی باید با وزرای جدید که از سوی مجلس رای اعتماد گرفته اند در این نشست شرکت کنند.

۸‌صبح افزوده که اگر وزیران سرپرست، رئیس‌جمهوری را در سفر به لندن همراهی کنند، این ذهنیت در جهان قوت می‌گیرد که طبقه سیاسی کابل، توان تشکیل حکومت را ندارد.

۸‌صبح نوشته که "دسته‌های تشکیل‌دهنده دولت، نباید برای به حداکثر رساندن سهم‌شان در دولت وحدت ملی، معرفی کابینه را به تعویق اندازند و به عمر کابینه سرپرست بیفزایند. هر قدر که مدت ماموریت کابینه سرپرست تمدید شود، فساد افزایش می‌یابد."

دولت نو و پرونده های کهنه

روزنامه سخن جدید در سرمقاله امروز خود به فرمان های رئیس جمهوری برای رسیدگی به پرونده هایی چون فساد مالی کابل بانک و تجاوز گروهی در بدخشان اشاره کرده و نوشته که رسیدگی به این پرونده ها در سطح امیدواری قرار دارد.

سخن جدید نوشته تا زمانی که حکومت جدید نتواند این پرونده ها را به خوبی طی مراحل کند و عدالت را تامین نماید، اعتماد مردم را جلب نخواهد کرد.

روزنامه رسانه هم فرمان رسیدگی به پرونده کابل بانک را یک فرمان نمایشی خوانده است.

رسانه نوشته که رئیس جمهوری با صدور فرمان رسیدگی به این پرونده در یک مدت کوتاه ، قصد تبلیغات را داشته است.

رسانه افزوده که دستگاه عدلی و قضایی افغانستان را نمی توان یک شبه اصلاح کرد و علاوه بر این سرعت ممکن است تامین عدالت را خدشه دار سازد.

روزنامه صدای شهروند نیز برای تامین عدالت و رسیدگی به این پرونده ها، به اصلاح نظام قضایی تاکید کرده است.

صدای شهروند نوشته که عدم موجودیت دولت نیرومند مرکزی در سالهای جنگ و موجودیت سنت حاکم قبیله‌ای سبب شده که ارگان های عدلی و قضایی افغانستان ضربه ببینند.

مطالب مرتبط