مجلس افغانستان: اعضای کمیسیون‌های انتخابات تحت پیگرد قضایی قرار گیرند

Image caption مجلس نمایندگان افغانستان در دوران حاکمیت سیزده سال آقای کرزی از اقتدار لازم برخوردار نبود

در نشست علنی روز چهارشنبه مجلس نمایندگان افغانستان، این نهاد قانونی خواستار معرفی اعضاء کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخابات به دادستانی شدند.

عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان نشست پرتنش امروز مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که مجلس نمایندگان به این نتیجه رسیده است که به دلیل به درازا کشیدن انتخابات، تقلب در روند برگزاری انتخابات و نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی افغانستان؛ باید اعضا دو کمیسیون متذکره به دادستانی معرفی و درباره تحقیق شود.

امروز رئیس دو کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت به مجلس نمایندگان افغانستان فراخوانده شده بودند که هیچ یک از دو رئیس کمیسیونهای انتخابات افغانستان در این جلسه حضور نیافتند و آقای ابراهیمی گفت که دلایل عدم حضور رئیس دو کمیسیون را نیز باید رئیس جمهور پاسخ گوید.

آقای ابراهیمی همچنین گفت که مردم افغانستان در شرایط بسیار سختی به پای صندوقهای رای رفتند و خیلی از افراد جان خود را از دست دادند و یا اینکه انگشتان آنان قطع شد، ولی برآیند این انتخابات دولت وحدت ملی بود که خلاف انتظار مردم افغانستان بود.

او همچنین از کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان افغانستان خواست که بر سر قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیونهای انتخابات کار کند و در زمینه تعدیلات لازم را وارد کند تا کمیسیونهای انتخابات خود را مصئون مطلق احساس نکنند.

کمیسیون مستقل انتخابات ۹ عضو دارد. رئیس، معاون و منشی/دبیر کمیسیون، توسط خود اعضا انتخاب می‌شوند.

اعضای کمیسیون حق شرکت در فعالیت‌های سیاسی، نظامی و اشتغال به وظایف دولتی و غیردولتی دیگر را ندارند.

مدت زمان کاری اعضای کمیسیون برای ۶ سال است که براساس قانون تا پایان ماموریت به دلیل دادن صلاحیت و استقلال، کسی حق برکناری اعضا این کمیسیون را ندارد و اکنون مجلس نمایندگان در نظر دارند با تغییر در قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیونهای انتخاباتی افغانستان این مصئونیت مطلق را از آنان بگیرد.

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی پنج عضو دارد. رئیس، معاون و منشی/دبیر کمیسیون، توسط خود اعضا انتخاب می‌شوند.

اعضای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نمی‌توانند در زمان وظیفه فعالیت‌های حزبی داشته باشند.

تصمیم این کمیسیون درباره انتخابات نهایی و غیر قابل تغییر است.

مجلس نمایندگان افغانستان در دوران حاکمیت ۱۳ ساله آقای کرزی از اقتدار لازم برخوردار نبود و حتی یک بار وزیر امور خارجه این کشور را سلب صلاحیت کرد که آقای کرزی به این تصمیم مجلس نمایندگان توجه نکرد.

یکی از موضوعاتی که همواره در افغانستان خبر ساز شده دخالت نمایندگان شورای ملی این کشور در امور حکومتی است. مجتبی پتنگ، وزیر داخله/کشور پیشین افغانستان که توسط مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شد، اعلام کرده بود که در حدود چهار ماه بیش از ۱۵ هزار عریضه از سوی نمایندگان به این وزارت رسیده است که حاوی خواسته‌های غیر قانونی بوده است.

آقای غنی که حدود یک ماه قبل زمام امور را در این کشور به عهده گرفت با اشاره به این موضوع از نمایندگان مجلس خواست که دیگر خواستار ملاقات شخصی با وزیران نباشند. او گفت: "از آنها می‌خواهیم که از ارائه پیشنهاد تقرر و انفکاک مخصوصا در ادارات امنیتی خودداری کنند."

او بعدا در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان افغانستان گفت بعد از این بر اجرایی شدن تصمیم مجلس نمایندگان تلاش خواهد کرد.

مطالب مرتبط