وال استریت جورنال: آمریکا در صدد جذب سرمایه‌گذاری ایران در افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption افغانستان بارها اعلام کرده که ایران و آمریکا با وجود تنشهایی که میان دو کشور وجود داشته در مسایل افغانستان با هم همکاری کرده‌اند

روزنامه وال استریت جورنال، چاپ آمریکا گزارش داده است که این کشور در صدد است به اقتصاد ضعیف افغانستان در سال‌های اخیر کمک کند و در این راستا نظامیان آمریکایی رو به شریک ناخوشایند خود، ایران روی آورده‌اند.

واشنگتن و تهران رابطه رسمی با هم ندارد و به دلیل اعمال تحریم‌ها بر این کشور،به دلیل فعالیت اتمی ایران، شرکتهای غربی از کار با این کشور برحدز داشته شده‌اند. با توجه به همه اینها اکنون وزارت دفاع آمریکا در صدد است که همسایه غربی افغانستان را اجازه سرمایه گذاری در افغانستان بدهد.

به گزارش وال استریت جورنال، نیروهای آمریکایی در دو سال گذشته دوبار به ایران اجازه داده اند که نخستین کارخانه داروسازی را در افغانستان بسازد و در عرصه معدن نیز به چهار شرکت ایرانی اجازه سرمایه گذاری در افغانستان داده شده است.

این یافته‌ها براساس مطالعات اسناد دولتی آمریکا و مصاحبه‌هایی است که وال استریت جورنال با افراد فعال در این زمینه انجام داده است.

گفته شده که هدف این کار آمریکا، جایگزین پیدا کردن برای میلیاردها دلاری است که در ۱۳ سال گذشته آمریکا و متحدان این کشور به افغانستان کمک می‌کردند.

جوزف کاتالینو، مسئول بخش تجاری و عملیات ثبات وزارت دفاع آمریکا گفته "برای افغانستان شما نمی‌توانید ایران را در نظر نگیرید. این کشور شریک عمده افغانستان در زمینه‌های مختلف است."

بعد از صحبت تلفنی میان حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهور ایران و آمریکا، یخ میان روابط دو کشور کمی آب شده و اکنون تلاش‌ها برای بهبود روابط ادامه دارد.

آقای کاتالینو از مقام‌های رسمی پنتاگون است که مسئولیت برنامه ریزی ۵ ساله برای توسعه تجارت در افغانستان را به عهده دارد.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون این بخش تلاش کرده که سرمایه‎‌گذاران بین المللی را برای سرمایه‌گذاری در افغانستان تشویق کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، آمار ارائه شده از سوی 'اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و افغانستان' نشان می‌دهد که پارسال انواع کالا به ارزش افزون بر دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از ایران به افغانستان صادر شده است.

از این میان طی سال ۹۲ ارزش کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی به افغانستان معادل ۷۴۲ میلیون و ۵۵۴ هزار دلار بود.

بر این اساس افغانستان در سال ۹۲ پنجمین کشور هدف صادراتی ایران با سهمی برابر هفت درصد ارزش دلاری کل صادرات ایران بوده است.

همچنین در این سال، ۴۷ درصد صادرات کل خراسان رضوی از لحاظ دلاری و ۵۰ درصد از لحاظ وزنی به مقصد افغانستان صورت گرفته است.

ارزش واردات ایران از افغانستان نیز در سال ۹۲ مبلغ ۳۲ میلیون و ۲۹۷ هزار دلار بود.

مطالب مرتبط