ماموریت رزمی ناتو در افغانستان تا کمتر از دوماه دیگر پایان می‌یابد

Image caption دبیر کل ناتو برای دو روز در افغانستان می باشد

ینس استولتنبرگ دبیر کل جدید ناتو در جریان سفرش به کابل گفت در حالیکه ماموریت رزمی ناتو تا کمتر از دو ماه دیگر به پایان می رسد، اما همکاری های نیروهای ناتو از طریق آموزش، مشوره دهی و حمایت مالی با نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داشت.

دبیرکل ناتو امروز صبح ( پنجشنبه ۱۵ عقرب/ابان) با رهبران دولت وحدت ملی دیدار کرد.

آقای استولتنبرگ در نشست خبری مشترک با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که سال آینده فصل جدیدی آغاز خواهد شد که در آن آینده افغانستان به دست خود افغانها خواهد بود.

دبیرکل ناتو گفت که ناتو مطمئن است که نیروهای امنیتی افغان آماده تامین امنیت در سراسر افغانستان هستند. او گفت اکنون افغانستان کشور نیرومندتری شده است و دیگر پایگاه امنی برای تروریسم نیست.

ماموریت رزمی ۱۳ ساله ناتو در افغانستان به تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ پایان خواهد یافت.

پس از آغاز کار دولت وحدت ملی در افغانستان، این اولین سفر یک مقام بلندپایه ناتو به کابل است.

او از تشکیل دولت وحدت ملی به عنوان کلیدی برای ایجاد افغانستان با ثبات و متعهد یاد کرد و رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان را برای شرکت در نشست وزرای کشورهای ناتو که به تاریخ دوم دسمبر برگزار می‌شود، دعوت کرد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز در نشست خبری امروز گفت که در سه سال گذشته برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی در پنج مرحله انجام شد و نیروهای امنیتی افغانستان اکنون مسئولیت دفاع از خاک و حاکمیت کشورشان را به عهده گرفته اند.

آقای غنی گفت: "بعد از ۳۱ دسامبر تنها و تنها نیروهای افغان مسئولیت استعمال (استفاده) سلاح در افغانستان را خواهند داشت."

اما او تاکید کرد که این به معنای پایان همکاری با ناتو نیست بلکه مرحله جدیدی آغاز می‌شود که در آن ناتو در بخش آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان همکار این کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان اظهار تاسف کرد که آنها هنوز هم از نظر مالی نمی توانند نیروهای امنیتی کشورشان را تامین کنند اما تعهد سپرد که در آینده با قوی ساختن اقتصاد این کشور، بودجه نیروهای امنیتی افغانستان از منابع داخلی تامین شود.

او تایید کرد که در شرایط فعلی چالش های زیادی در افغانستان وجود دارد اما تعهد سپرد که دولت وحدت ملی به اساس یک برنامه منسجم نه تنها امنیت بلکه رشد اقتصادی و صلح را نیز به افغانستان بیاورد.

موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو پس از ۲۰۱۴

دبیر کل ناتو در نشست خبری امروز گفت که آنها منتظر هستند که موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو در افغانستان پس از ۲۰۱۴ از طریق پارلمان این کشور طی مراحل شود و کارش تکمیل گردد.

دولت وحدت ملی افغانستان یک روز پس از آغاز کارش، دو سند امنیتی را امضا کرد،یکی سند موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو پس از ۲۰۱۴ با ناتو و دیگر موافقتنامه امنیتی دوجانبه با آمریکا.

موافقتنامه امنیتی میان کابل و ناتو از سوی حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و موریس یوخمس نماینده ویژه غیر نظامی ناتو در افغانستان امضا شد.

به اساس این موافقتنامه، شماری از نیروهای ناتو در افغانستان باقی می مانند اما ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.

مطالب مرتبط