دبیرکل ناتو: افغان‌ها یک سال است رهبری جنگ را در دست گرفته‌اند

ینس استالتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که آمار قابل توجه تلفات نیروهای امنیتی افغان بیانگر این است که آنها از یک سال به این سو رهبری جنگ را عملا به عهده داشته‌اند.

تلفات نیروهای امنیتی افغان در سال جاری میلادی ۴ هزار و ۶۳۴ نفر اعلام شده است که در مقایسه با ۴ هزار و ۳۵۰ نفر تلفات سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۶.۵ درصد بیشتر است.

آقای استالتنبرگ روز جمعه، ۱۶ عقرب/آبان، در پایگاه نظامی نیروهای ایتالیایی در هرات گفت: "آنچه قرار است سال آینده انجام دهیم (واگذاری کامل مسئولیت‌های امنیتی افغانستان به خود افغان‌ها) چیزی است که از یک سال به این سو عملا در افغانستان در حال اجرا بوده است. به همین دلیل ما شاهد تلفات بیشتر نیروهای امنیتی افغان هستیم."

ماموریت ۱۳ساله ناتو در افغانستان روز ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ (دهم دی/جدی امسال) پایان خواهد یافت.

دبیرکل ناتو همچنین گفت: البته که ما یکجا با افغان‌ها، ساختار و ترکیب نیروهای امنیتی افغان را بررسی خواهیم کرد و هرچه در توان باشد، برای کاهش تلفات این نیروها انجام خواهیم داد.

قرار است ناتو سالانه ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به منظور بالابردن توانایی نیروهای امنیتی افغان، پرداخت حقوق آنها، خریداری تجهیزات و آموزش به آنها کمک کند.

این نخستین سفر ینس استالتنبرگ به افغانستان بعد از انتخاب او به عنوان دبیر‌کل ناتو در اول اکتبر سال جاری است.

دبیرکل ناتو صبح پنجشنبه، ۱۵ عقرب/آبان، با رهبران دولت وحدت ملی دیدار کرده بود. او بعد از آن، به ولایت قندهار رفت و با فرماندهان نظامی آمریکایی ملاقات کرد.

دولت وحدت ملی افغانستان یک روز پس از آغاز کار، دو سند امنیتی را امضا کرد، یکی سند موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو پس از ۲۰۱۴ و دیگری موافقتنامه امنیتی دوجانبه با آمریکا.

براساس این موافقتنامه، شماری از نیروهای ناتو در افغانستان باقی می‌مانند، اما ماموریت اصلی آنها پس از ۲۰۱۴ آموزش، ارائه مشاوره و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.