عضو روس طالبان در دادگاه آمریکایی اظهار بی‌گناهی کرد

حق نشر عکس Reuters

یک مرد روسی عضو گروه طالبان که به رهبری حمله به نیروهای آمریکایی در افغانستان متهم شده، در دادگاهی در آمریکا اظهار بی‌گناهی کرده است.

آیریک ایگلیز حمیدولین، افسر سابق ارتش روسیه بوده است که ادعا می‌شود برای طالبان در افغانستان جنگیده و با اتهامات تروریستی روبروست.

قرار است جلسه بعدی دادگاه او به تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۵ برگزار شود.

آقای حمیدولین با ۱۲ مورد اتهام از جمله تلاش برای قتل یک شهروند آمریکایی، از بین بردن یک فروند هواپیمای نظامی آمریکایی و توطئه برای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی روبروست.

نخستین جلسه دادگاه آقای حمیدولین دو روز پیش برگزار شد.

مجازات شماری از اتهام‌های واردشده به آقای حمیدولین مرگ است ولی اریک هولدین، دادستان آمریکا، خواستار مجازات مرگ برای اتهام توطئه به استفاده از سلاح کشتار جمعی نشد.

او اولین بازداشتی نظامی است که از افغانستان به آمریکا منتقل می‌شود.

براساس ادعانامه حمیدولین، او در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ افسر ارتش اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان بود.

او بعد از خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در سال ۱۹۸۹ میلادی در افغانستان باقی ماند و بعدا به طالبان پیوست.

در ادعانامه او آمده است که او سه گروه از شورشیان را در حمله سال ۲۰۰۹ به پلیس افغانستان و نیروهای آمریکایی در کمپ لیلاز در ولایت خوست فرماندهی می‌کرد.

گفته می‌شود که او شورشیان مسلح به مسلسل‌های ضدهوایی را در حمله به هلی‌کوپترهای ارتش آمریکا که به حمله اولیه پاسخ می‌دادند، هدایت کرده است. همچنین گزارش می‌شود که او از یک مسلسل برای تیراندازی به سوی نیروهای آمریکایی استفاده کرده است.

او یکی از ۱۳ پیکارجویی بود که مقام‌های آمریکایی در افغانستان تحت بازداشت داشتند.

واشنگتن قصد دارد تمام بازداشتی‌های باقی‌مانده را تا پایان ماه دسامبر امسال، یعنی زمانی که ماموریت رزمی ناتو در آن کشور به پایان می‌رسد، از افغانستان به جای دیگری منتقل کند.