'بزرگترین طرح حمایتی آمریکا' از زنان در افغانستان اجرا می‌شود

Image caption در مراسم امروز اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و اعضای کابینه افغانستان شرکت کردند

سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا در بزرگترین طرح خود برای حمایت از زنان، ۲۱۶ میلیون دلار را برای توانمندسازی زنان در افغانستان هزینه کرده است.

این سازمان با اجرای این طرح ۷۵ هزار زن ۱۸ تا ۳۰ ساله را بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، و حقوقی آموزش می‌دهد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پیامی که برای مراسم افتتاحیه این برنامه در کابل فرستاد، گفت که آینده افغانستان بستگی به رشد توانایی‌های زنان در این کشور دارد.

آقای اوباما در این پیام ویدئویی خود که در این مراسم پخش شد، گفته: "این پیشرفت آزمونی برای تقویت خوشبینی افغانها به ویژه زنان در این کشور است. مردم آمریکا، نظامیان و غیرنظامیان ما، در افغانستان به همکاری با شما افتخار می‌کنند. این فقط یک آغاز است. هنوز صدها هزار زن در افغانستان آماده یادگیری و کار و آماده کمک به ساختن آینده کشور خود هستند."

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: "همانطوری که ایالات متحده متعهد به ادامه همکاری با افغانستان است، ما متعهدیم که به زنان در افغانستان کمک کنیم تا به سوی آینده‌ای که برای خود برگزیده‌اند، گام بردارند."

همچنین اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود در افتتاحیه این برنامه گفت که "تغییر بنیادی" در وضعیت زنان در افغانستان از اولویت‌های حکومت وحدت ملی در این کشور است.

آقای غنی تاکید کرد که حکومت وحدت ملی می‌خواهد به همکاری سازمان توسعه آمریکا، "میراث بزرگی" از خود برای زنان به جا بگذارد که تا صد سال دیگر هم پایدار بماند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "مقداری از این کمک و مخصوصاً کمک‌هایی که کشورهای همکار دیگر ما می‌کنند، برای ایجاد اولین دانشگاه زنان، که از طرف زنها مدیریت می‌شود،[هزینه] شود."

حق نشر عکس
Image caption در سیزده سال اخیر تلاشهای بسیاری برای افزایش مشارکت زنان در امور اجتماعی صورت گرفته، اما هنوز خیلی‌ها را راضی نکرده

او افزود که دولت در کابل برای ساخت این دانشگاه زمینی را اختصاص می‌دهد، اما سازمان توسعه آمریکا و دیگر همکاران دولت وحدت ملی گام بزرگی را در این راستا بردارند.

همچنین جیمز کانینگهام، سفیر آمریکا در افغانستان این کمک را نشانه‌ای از تعهد جدی کشورش در امر تقویت مشارکت زنان در تصمیم‌گیری‌های کلان در افغانستان عنوان کرد.

او افزود: "برابری جنسیتی در برنامه‌های ملی دارای اولویت سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا، بیانگر تعهدی است که دولت افغانستان و آمریکا برای ادامه و توسعه پیشرفت‌های زنان در دهه تحول از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ است."

دولت افغانستان سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ را "دهه تحول" نامیده و این برنامه در چهارچوب اهداف دولت این کشور برای حمایت از مشارکت گسترده زنان در امور سیاسی، اقتصادی و حقوقی به اجرا گذاشته می‌شود.

قرار است براساس این برنامه، به ۲۵ هزار زن آموزشهای لازم فراهم شود تا به پستهای مهم دولتی در سطح رهبری برسند تا در سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در حکومت سهیم شوند.

حمایت از نهادهای مدافع حقوق زنان به هدف تحقق تساوی جنسیتی و از بین بردن موانع بر سر راه زنان برای ورود به بازار و امور اقتصادی، بخش دیگری از برنامه مورد نظر سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا را تشکیل می‌دهد.

مسئولان این سازمان گفته‌اند که کشورهای دیگر هم می‌توانند تا سقف دوصد میلیون دلار به این برنامه کمک کنند، اما تا حال هیچ کشوری اعلام آمادگی برای مشارکت در این برنامه نکرده است.

موانع فرهنگی برای مشارکت زنان و همچنین سخت‌گیری‎هایی که در زمان حاکمیت گروه طالبان، در نیمه دوم دهه هفتاد خورشیدی، بر زنان اعمال شد، در سیزده سال اخیر توجه بسیاری را به دشواری‌های بر سر راه زنان جلب کرد.

سنت‌های اجتماعی هرچند در برخی از مناطق افغانستان موانع کمتری را در برابر زنان قرار می‎دهد، اما در بعضی مناطق دیگر این موانع بسیار دست و پاگیر است. حکومت طالبان بین سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰، زنان را از کار در بیرون خانه و همچنین آموزش دختران را ممنوع کرده بود.

اما پس از فروپاشی امارت طالبان در خزان ۱۳۸۰، دولت افغانستان به حمایت جامعه بین‌المللی تلاشهای گسترده‌ای را برای مشارکت زنان و آموزش دختران روی دست گرفت و یک وزارت ویژه را برای حمایت زنان تشکیل کرد.

مطالب مرتبط