جسد ده افغان غرق شده در ترکیه به کابل منتقل شد

Image caption ده جسدی که امروز به کابل منتقل شدند، همگی از اهالی هرات در غرب افغانستان بودند

با تلاش وزارت خارجه و کنسولگری افغانستان در شهر استانبول ترکیه، ۱۰ جسد مهاجر افغان غرق شده در تنگه بسفر ترکیه، به کابل منتقل شدند.

سه‌شنبه ۴ نوامبر/ ۱۳ عقرب یک قایق حامل ۴۲ مهاجر غیرقانونی افغان در تنگه بسفر در سواحل شمالی استانبول غرق شد.

این کشتی در محل تلاقی تنگه بسفر و دریای سیاه غرق شد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز، شنبه ، ۱۷ عقرب/ آبان، هنگام رسیدن این اجساد به فرودگاه کابل به خبرنگاران گفت که ۱۰ جسدی که امروز به کابل منتقل شد، همه اهالی ولایت هرات در غرب افغانستان بودند.

او گفت از مجموع ۲۳ جسدی که تاکنون از آبها کشف شده، دو جسد جدیدا از آب بیرون آورده شده که مراحل طی قانونی آن ادامه دارد و سه جسد دیگر نیز در استانبول به دلیل عدم تشخیص هویت آنان باقی مانده است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان افزود که در این میان بستگان شش تن از قربانیان از آمریکا تماس گرفته و گفته‌اند که خود اجساد را به کابل منتقل می‌کنند.

آقای مستغنی تاکید کرد که دو جسد دیگر نیز که متعلق به دو برادر بود، به ماما (دایی) شان در ترکیه تحویل داده شدند و او گفته که خود آنان را به کابل منتقل می‌کند.

او در باره بعضی گزارشهای که خبر داده بود، شواهد به جا مانده بر اجساد نشان می‌دهد که به آنان شیلیک شده، گفت که این گزارشها واقعیت ندارد و بعضی از قسمت‌های اجساد به صورت نمونه و برای آزمایش‌های تشخیص هویت برداشته شده بود.

به گفته افراد نجات یافته، سرنشینان این کشتی که کودکان و زنان نیز در میان آنها بوده، تلاش داشتند تا خود را به رومانی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسانند.

تا حالا علت غرق شدن این کشتی روشن نشده است.

ترکیه یکی از مسیرهای اصلی ورود مهاجران افغان به اتحادیه اروپا است و دو ماه پیش گروه دیگری از مهاجران افغان و سوری توسط گارد ساحلی ترکیه در سواحل شمالی آن کشور نجات یافتند.

مطالب مرتبط