روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۸ عقرب

سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا در بزرگترین طرح خود برای حمایت از زنان، ۲۱۶ میلیون دلار را برای توانمندسازی زنان در افغانستان هزینه کرده است.

این سازمان با اجرای این طرح ۷۵ هزار زن ۱۸ تا ۳۰ ساله را بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، و حقوقی آموزش می‌دهد.

بحث توانمند سازی زنان افغان به دنبال کمک جدید آمریکا به زنان این کشور، مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۸ عقرب/آبان کابل است.

شفافیت در کمک به زنان

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که کمک ایالات متحده برای توانمندسازی زنان نشانه تعهد این کشور به تقویت سرمایه انسانی در افغانستان و توسعه این کشور است.

۸‌صبح نوشته که پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی در افغانستان زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی تندروی مذهبی را از میان می‌برد و این امر، افغانستان را در برابر تندروی و بنیادگرایی مذهبی بیمه می‌کند.

۸‌صبح افزوده که در دهه گذشته، کشورهای کمک‌کننده، پول‌های هنگفتی را به‌منظور ظرفیت‌سازی در نهادهای مدافع حقوق زنان و توامندسازی زنان هزینه کردند، اما مقدار زیاد این پول‌ها حیف‌ومیل شد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، همین حیف‌ومیل‌ها و نبود تعهد سبب شده که وضعیت زنان در روستاهای کشور، حتی در روستاهای امن، تغییر چندانی نکرد.

۸‌صبح تاکید می کند که برای مصرف موثر پول تعهدشده جدید باید ساز و کار روشنی مدنظر گرفته شود تا این کمک حیف و میل نشود.

تغییر دیدگاه در مورد زنان

روزنامه افغانستان می نویسد که با آمدن خارجی ها به افغانستان، پرداختن به حقوق زنان و حقوق بشر به یکی از اولویت های افغانستان تبدیل شد، اما این موضوع بیشتر به خاطر گرفتن پروژه و کمک های خارجی استفاده شد.

افغانستان نوشته که میلیون ها دلار به موسساتی داده شد که به عنوان دفاع از حقوق زنان و کودکان پروژه داشتند.

افغانستان افزوده که برخورد تبلیغاتی با موضوع حقوق زنان، باعث شده تا اکثر پروژه ها نیز به جای اینکه به واقعیات و مشکلات اصلی مردم رسیدگی کنند، به پروژه هایی مبدل گشته اند که به فکر جلب توجه دونرها هستند.

افغانستان می نویسد که این کشور برای تغییر دادن وضعیت زنان به چیزی بیشتر از کمک های مادی و پروژه های موقتی نیاز دارد. آنچه افغانستان واقعا نیاز دارد، تغییر دید و دیدگاه نسبت به زنان و حقوق زنان است.

بهبود وضعیت زنان، از رویا تا واقعیت

اما روزنامه اطلاعات روز می نویسد که با این‌که بهبود حقوق زنان همواره به عنوان یکی از اولویت‌ها و اهداف اصلی دولت افغانستان و جامعه‌ی بین‌المللی عنوان شده؛ اما تا کنون هیچ‌گاه برنامه‌ی منظم و تلاش عملی برای این امر در نظر گرفته نشده است.

اطلاعات روز نوشته که دولت افغانستان که در التهاب جنگ و صلح و مسایل دیگری درگیر بود، اصلا مجالی برای پرداختن به این موضوع نیافت. در نتیجه، تغییر بنیادین در وضعیت زنان در افغانستان رونما نشد.

اطلاعات روز می نویسد که کمک جدید می تواند تغییراتی را در زندگی زنان افغا بیاورد اما مهم این است که اجرا کنندگان این طرح باید آن را صادقانه و شفاف و بر اساس برنامه‌های کارآمد و مؤثر اجرا کنند.

مطالب مرتبط