'خانه نو، زندگی نو' بیست ساله شد

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption آقای هاروکس گفت با آنکه نیازهای مخاطبان در افغانستان به سرعت در حال تغییر است، 'خانه نو، زندگی نو' هنوز شنونده دارد

نمایشنامه‌های رادیویی "خانه نو، زندگی نو" بی‎بی‌سی برای افغانستان بیست ساله شد.

این نمایشنامه‌ها از سال ۱۳۷۳ به حمایت مالی چندین نهاد بین‌المللی به دو زبان فارسی و پشتو ابتدا در پیشاور و بعد در کابل تهیه و از لندن پخش می‌شود.

کاتب پاسون از سردبیران این برنامه گفت که هدف این برنامه در آغاز این بود که مهاجرین را تشویق کند که به کشور خود بازگردند و در بازسازی ویرانی‌های جنگ سهم بگیرند.

به گفته او، با پخش نخستین بخش این نمایشنامه که در آن بازگشت خانواده "نیک محمد" از پاکستان به کشور و ساختن خانه نو در محل زندگی سابقش، این هدف به مخاطبان بیان شد و پس ازآن به تدریج مسایل جنگ، آگاهی از خطرات مین و پرداختن به مسایل کشاورزی و صنایع روستایی در محور توجه قرار گرفت.

آقای پاسون افزود در سال‌هایی که جنگ جریان داشت، حقوق غیرنظامیان، زخمیان و به طور کلی حقوق بشر اهمیت پیدا کرد و به دنبال آن بازسازی، آموزش و پرورش، بهداشت و خشونت‌های خانوادگی، از مسایل عمده در این نمایشنامه‌ها شمرده می‌شد.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption نسیم خوشگوار در نقش "ناظر"، از شخصیت های اصلی برنامه خانه نو زندگی نو است که با طنزگویی‌های خود شهرت دارد

او گفت که هدف اصلی این نمایشنامه‌ها این است که روستاییان بتوانند مشکلات خود را خود حل کنند و با راه‌های جدیدی برای توسعه اقتصادی و حل دشواری‌های زندگی روستایی آشنا شوند.

این موضوع‌ها در چهارچوب نمایشنامه‌های رادیویی و به زبان ساده روستایی تهیه و به وسیله ۱۱۰ نفر، شامل مجری، نویسنده، سردبیر و کارگردان، اجرا و از طریق رادیوی بی‌بی‌سی برای افغانستان پخش می‌شود.

در سال‌های دهه هفتاد خورشیدی که دسترسی به رسانه‌ها بسیار محدود بود، نمایشنامه‌های رادیویی خانه نو، زندگی نو محبوبیت گسترده‌ای پیدا کرد، اما با افزایش تعداد رسانه‌ها تصور می‌شود که در سالهای اخیر تا حدودی مخاطبان این نمایشنامه‌ها کاهش یافته است.

این برنامه از دو سال پیش به صورت یک سازمان غیردولتی مستقل درآمد که منابع مالی خود را خودش پیدا می‌کند. نام این سازمان فرآوری آموزشی افغانستان است که به صورت خلاصه "موسسه تعلیمی افغانستان" نامیده می‌شود.

در حال حاضر اتحادیه اروپا، وزارت خارجه هلند، وزارت خارجه بلژیک، اداره توسعه بین‌المللی بریتانیا، شورای مهاجران نروژ، بانک جهانی و بنیاد آقاخان از حامیان مالی این برنامه است، اما پخش آن از امواج بی‌بی‌سی همچنان ادامه دارد.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption وحیده (راست) در نقش عاطفه و ناجیه پوپلزی در نقش شاپیری کار می کنند

در مراسم بیستمین سالگرد آغاز پخش این برنامه از بی‌بی‌سی، پتر هاروکس رئیس بخش جهانی بی‌بی‌سی، بهروز آفاق رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه بی‌سی‌سی و شماری از سردبیران بخش فارسی و پشتوی این رسانه شرکت کردند.

آقای هاروکس در این مراسم گفت با آن که با تحولات سالهای اخیر در افغانستان و افزایش شمار رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های تصویری، نیازهای مخاطبان در این کشور به سرعت در حال تغییر است، برنامه خانه نو، زندگی نو هنوز شنونده دارد.

در این بیست سال گذشته، بیش از سه هزار و ۳۰۰ بخش از خانه نو زندگی نو پخش شده و قصه های آن را خیلی از روستاییان و مخاطبان بی بی سی مانند رویدادهای روستاهای خود می دانند.

شخصیت‌های اصلی خانه نو، زندگی نو در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردارند، از جمله نسیم خوشگوار در نقش ناظر، اسدالله، تاجزی در نقش رحیمداد، وحیده در نقش عاطفه و ناجیه پوپلزی در نقش شاپیری.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption اسدالله تاجزی در نقش رحیمداد، یکی دیگر از شخصیت های طنزگو در این برنامه است