روزنامه‎های کابل؛ دوشنبه ۱۹ عقرب

Image caption عامل انتحاری، مواد منفجره همراهش را در طبقه سوم ساختمان فرماندهی پلیس منفجر ساخت

روز گذشته انفجار انتحاری در داخل ساختمان فرماندهی پلیس کابل رخ داد. در این رویداد مدیر دفتر فرمانده پلیس کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

ژنرال ظاهر ظاهر فرمانده پلیس کابل گفته است که عامل انتحاری یک پرونده به دست داشته، زیر عنوان یک شاکی وارد ساختمان فرماندهی پلیس شده و از یک مامور پلیس نشانی دفتر فرماندهی پلیس را پرسیده است.

حمله انتحاری در ساختمان فرماندهی پلیس کابل و چگونگی ورود عامل انتحاری به این ساختمان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۹ عقرب/آبان کابل است.

حمله انتحاری در ساختمان فرماندهی پلیس

روزنامه ۸‌صبح می نویسد روشن است که تروریست انتحاری نمی‌توانست بدون همکاری عوامل نفوذی طالبان در فرماندهی پلیس، مواد منفجره همراهش را در نزدیک دفتر ژنرال ظاهر منفجر کند.

۸‌صبح نوشته که ورود به مقر فرماندهی پلیس کابل، بسیار مشکل است. کسانی‌که وارد این فرماندهی می‌شوند، چند بار بازرسی بدنی می‌شوند. هیچ ممکن نیست که طالبان در فرماندهی پلیس کابل عوامل نفوذی نداشته باشند.

۸‌صبح افزوده که افکار عمومی انتظار دارند که وزارت امور داخله/کشور و شخص فرمانده پلیس کابل، عامل یا عوامل نفوذی طالبان را که فرد انتحاری را تا دفتر فرمانده پلیس کابل همراهی کردند، در حضور رسانه‌ها معرفی کنند.

۸‌صبح می نویسد که اگر این افراد به مردم معرفی نشوند، اعتماد عمومی به پلیس دچار صدمه جدی می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‎نویسند که رسیدن فرد انتحاری تا پشت دروازه‌ فرمانده پلیس کابل، مایه‌ تعجب همگان شده و پرسش‌های زیادی را خلق کرده است.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز می پرسد که آیا بازرسی‌ها و تدابیر امنیتی در قلب ارگان امنیتی کابل این قدر ضعیف و ناکارامد است که بمب‌گذار انتحاری با مواد انفجاری همراهش را تشخیص نمی‌تواند؟

اطلاعات روز افزوده که دست داشتن عناصری از داخل فرماندهی پلیس در انتقال بمب‌گذار انتحاری و رساندن وی تا دفتر فرمانده، یکی از قوی‌ترین فرضیه‌ها است.

اطلاعات روز نوشته که این شیوه یکی از خطرناک‌ترین شیوه های حمله مخالفان است و دولت نباید به زمینه‌ها و عوامل وقوع این نوع رویداد‌ها بی‌توجهی کند.

زنگ خطر امنیت

روزنامه جامعه باز می نویسد که انفجار در ساختمان فرماندهی پلیس زنگ خطری جدی برای حکومت وحدت ملی تلقی می شود.

جامعه باز نوشته که مراکز دولتی، مخصوصا مراکز امنیتی، به‌صورت جدی توسط کمربندها و ایست‏ های بازرسی محصور شده است. پرسش این است که از میان تمامی این ایست‏ ها، به چه ترتیبی، عامل انتحاری موفق شده خود‌ را به دفتر آقای ظاهر نزدیک کند؟

نویسنده سرمقاله روزنامه جامعه باز از مسئولان حکومت وحدت ملی می خواهد که برای تامین امنیت بکوشند تا بتوانند برای بهبود وضعیت کشور به خصوص وضعیت اقتصادی گام موثر بردارند.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که در چنین رویدادها ضعف در نیروهای کشفی و استخباراتی کاملا روشن است.

سخن جدید نوشته که مخالفان مسلح و افراد انتحاری بدون داشتن حلقه های ارتباطی در داخل شهرها و مسیرهای رفت و آمد نمی توانند به چنین مراکز حساس امنیتی برسند، پس باید این حلقه ها شناسایی شوند.

سخن جدید افزوده که سربازان و مسئولان بازرسی ها نیز اگر به درستی وظایف شان را انجام دهند می توانند از رخ دادن حوادث مشابه جلوگیری کنند.

نویسنده سرمقاله سخن جدید تاکید می کند که مقامات امنیتی در سطح بالا نیز باید تدابیر جدی برای جلوگیری از تکرار این انفجارها و حملات دست گیرند.

مطالب مرتبط