نگرانی از وضعیت رسانه‌های افغانستان در غیاب کمک جامعه جهانی

Image caption پتر هاروکس (چپ) رئیس بخش جهانی و بهروز آفاق از مدیران ارشد بخش جهانی بی‌بی‌سی معتقدند که بی‌بی‌سی مورد اعتماد مخاطبان افغان است

رئیسان بخش جهانی بی‌بی‌سی هشدار داده‌اند که با کاهش کمک‌های بین‌المللی به افغانستان، این خطر وجود دارد که رسانه‌های این کشور به کنترل سیاستمداران درآیند.

پیتر هاروکس، رئیس بخش جهانی و بهروز آفاق، از مدیران ارشد سرویس جهانی بی‌بی‌سی در سفری به کابل، این موضوع را در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی مطرح کردند.

آقای هاروکس گفت که سرازیر شدن کمک‌های خارجی در سیزده سال گذشته به رشد و افزایش رسانه‌ها در افغانستان کمک کرده، اما با خروج نیروهای بین‌المللی و کمک‌های خارجی، وضعیت رسانه‌ها هم تغییر کند.

او افزود: "با تغییرات سیاسی در افغانستان، ممکن است سطح کمک‎ها کاهش پیدا کند. بنا بر این، وضعیت رسانه‎ها در افغانستان تغییر خواهد کرد. فکر می‎کنم، این خطر وجود دارد که رسانه‎ها بیشتر جانب‎دار شوند و تحت کنترل افرادی با برنامه‎های سیاسی قرار بگیرند."

رئیس بخش جهانی بی‌بی‌سی گفت که این رسانه با حضور گسترده‌ای که در بازار رسانه‌ای افغانستان دارد، می‌تواند به بهبود کیفیت رسانه‌های افغانستان کمک کند. او افزود: "به رسانه‌ها یاد می‌دهیم که منافع مخاطبان‌شان را مستقلانه در نظر بگیرند."

آقای هاروکس گفت: "ما چندین شریک رسانه‌ای در این کشور داریم که از طریق برنامه‌های آموزشی به آنها در ارتقای ظرفیت‌شان کمک می‌کنیم و با رادیو و تلویزیون ملی همکاری می‌کنیم. به خبرنگاران استانداردهای بالای رسانه‌ای را آموزش می‌دهیم."

حق نشر عکس AP
Image caption هاروکس: این خطر وجود دارد که رسانه‎ها بیشتر جانب‎دار شوند و تحت کنترل افرادی با برنامه‎های سیاسی قرار بگیرند

پتر هاروکس توضیح داد: "ما بیش از هر زمانی دیگر با مخاطبان خود نزدیک هستیم و مخاطبان ما اشتباه‌های ما را به ما گوش‌زد می‌کنند و بی‌بی‌سی هم به صدای آنها گوش می‌دهد. در حالی که دیگر رسانه‌ها معمولا این کار را نمی‌کنند و به صدای مالکان و حکومت‌های‌شان گوش می‌دهند. بی‌بی‌سی منافع مخاطبش را اولویت می‌دهد. این است که بی‌بی‌سی معتبرترین رسانه شده است."

بهروز آفاق هم در این گفتگو یادآور شد که رسانه‌ها یکی از موفق‌ترین بخش‌ها در دوره پس از فروپاشی حکومت طالبان در افغانستان هستند، اما بی‌بی‌سی هنوز هم در این کشور شش و نیم میلیون مخاطب دارد که حدود ۴۰ درصد مخاطبان رسانه‌ها را تشکیل می‌دهد. به گفته او، این بیانگر اعتماد بالای مردم این کشور به بی‌بی‌سی است.

آقای آفاق افزود: "بی‌بی‌سی هنوز هم از نظر اعتماد بیننده و شنونده در بالاترین درجه قرار دارد و این کاری است که ما می‌توانیم بکنیم. بی‌بی‌سی همچنان می‌تواند اخبار بی‌طرف، موثق و دید جهانی را به مردم افغانستان عرضه کند."

رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه بی‌بی‌سی گفت که اخیراً تلویزیون پشتوی بی‌بی‌سی آغاز به کار کرده، برنامه‌های رادیویی به زبانهای فارسی و پشتوی این رسانه برای افغانستان افزایش یافته و تلاش می‌شود که از تلویزیون فارسی هم برنامه‌های بیشتری از افغانستان و برای مخاطبان در این کشور پخش شود.

حق نشر عکس PA
Image caption آفاق: بی‌بی‌سی همچنان می‌تواند اخبار بی‌طرف، موثق و دید جهانی را به مردم افغانستان عرضه کند

او گفت که نمی‌تواند قول بدهد که برنامه‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی برای افغانستان تغییر می کند، اما تاکید کرد که در نظر است که مستندهای برتر افغانها از طریق تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش شود.

در حال حاضر بخش فارسی بی‌بی‌سی از طریق تلویزیون، رادیو و سایت اینترنتی خود برای مخاطبان افغان برنامه پخش می‌کند. بخش پشتوی این رسانه هم سه رسانه‌ای است. بی‌بی‌سی همچنین نیم ساعت در روز به زبان ازبکی برنامه پخش می‌کند.

با شدت یافتن رقابت رسانه‌های خبری در افغانستان مسئولان بی‌بی‌سی سعی می‌کنند که این رقابت را از نزدیک دنبال و جایگاه این رسانه را در بازار رسانه‌ای این کشور و میزان اعتماد مخاطبان به آن را بررسی کنند.

در حال حاضر ۷۰ شبکه تلویزیونی، نزدیک به ۲۰۰ ایستگاه رادیویی و تعداد زیادی وبسایت خبری در افغانستان فعال هستند که آزادی بیان، کمک‌های خارجی و افزایش نیاز مخاطبان به مطالب متنوع رسانه‌ای زمینه فعالیت آنها را فراهم کرده است.

مطالب مرتبط