روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۰ عقرب

Image caption بحران کابل بانک در افغانستان باعث شد که سیستم مالی افغانستان با چالش جدی روبرو شود

دادگاه استیناف پرونده فساد مالی کابل بانک روز گذشته با حضور خلیل‌الله فیروزی، رئیس پیشین هیات عامل کابل بانک و شیرخان فرنود، رئیس پیشین هیات مدیره این بانک در کابل برگزار شد. روسای سابق این بانک مقامات ارشد افغانستان را متهم کردند که از قرضه‌های غیرقانونی این بانک بهره‌مند شده‌اند.

روزنامه های ۲۰ عقرب/آبان کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به برگزاری دادگاه پرونده فساد مالی کابل بانک، ضعف نیروهای استخباراتی افغانستان و ناامنی در این کشور پرداخته اند.

همه متهمان دادگاهی شوند

روزنامه ۸‌صبح می نویسد این روشن است که از پول کابل‌بانک پیشین، برای تامین مصارف کارزارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور پیشین حامد کرزی، هزینه شده بود اما روشن نیست که چه مقدار از این پول را مسئولان ستاد انتخاباتی آقای کرزی در آن زمان، به کابل‌بانک پیشین برگرداندند.

۸‌صبح نوشته که تمام سیاستمداران و تاجرانی که در ورشکستگی کابل‌بانک پیشین متهم هستند، باید به دادگاه بروند و به سوالات پاسخ مستند بدهند.

۸‌صبح افزوده: "از نظر مردم عام افغانستان، برادر رئیس‌جمهور پیشین و برادر معاون پیشین ریاست‌جمهوری، همراه با وزیر مالیه/دارایی و رئیس پیشین بانک مرکزی، در این پرونده متهم هستند؛ هم‌چنین آقای حاجی دین‌محمد که در سال ۲۰۰۹، رئیس ستاد انتخاباتی حامد کرزی بود نیز از متهمان است."

۸‌صبح نوشته که مردم افغانستان انتظار دارند که تمام پول‌های به تاراج‌رفته کابل‌بانک، برگردانده شود زیرا خساره ناشی از غارت کابل‌بانک از خزانه خالی مردم افغانستان جبران شد.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، پرونده کابل‌بانک، بزرگ‌ترین پرونده فساد است که نهایی شدن آن، می‌تواند سبب اعاده اعتماد منابع تمویل‌کننده بین‌المللی به افغانستان شود و کمک‌ها را بیشتر سازد.

تقویت نیروهای استخباراتی افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که ناامنی و حملات مخالفان مسلح در چند روز اخیر در کابل و ولایات افغانستان بیشتر شده است.

اطلاعات روز به حمله انتحاری اخیر در ساختمان فرماندهی پلیس کابل اشاره کرده و نوشته که بروز هر حادثه‌ای در شهر کابل به عنوان پایتخت کشور و هم‌چنین مرکز قدرت و توان دولت، می‌تواند نگرانی‌های مضاعفی را برای مردم به وجود آورد و بر دشواری‌های زندگی مردم بیافزاید.

اطلاعات روز افزوده که وقوع این رویدادها نشان می دهد که قدرت اطلاعاتی و کشفی نیروهای امنیتی افغانستان ضعیف است و این نیروها نمی‌توانند تمامی برنامه‌های دشمن را پیش از رسیدن به هدف، خنثی سازند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که نیروهای استخباراتی افغانستان باید فعال تر و نیرومندتر شوند.

آرمان ملی نوشته که بهترین راه برای تامین امنیت می تواند هماهنگی های لازم میان نهادهای سه گانه امنیتی در کشور باشد تا این نهادها با بیداری و در همسویی با همدیگر برای مردم این کشور کار کنند و امنیت بهتری را تأمین کنند.

روزنامه افغانستان می نویسد که طالبان در بیش از ده سال گذشته همیشه به حملات خود ادامه داده اند و حملات آنها چیز تازه ای نیست اما سرعت یافتن حملات طالبان در این زمان می تواند اهداف پشت پرده زیادی داشته باشد.

افغانستان نوشته که این حملات همزمان با آغاز کار حکومت وحدت ملی است و آن هم زمانی که هنوز کابینه جدید معرفی نشده است.

افغانستان افزوده که تامین امنیت از وعده های نامزدان ریاست جمهوری بود و این ناامن سازی ها، به چالش کشیدن آنها در عملی ساختن اولین وعده شان است.

روزنامه دولتی انیس، عوامل نفوذی مخالفان مسلح را دلیل اصلی رویدادهایی چون حمله انتحاری اخیر در کابل می داند.

انیس می نویسد که برای اعتماد مردم به نهادهای امنیتی، آنها باید عوامل نفوذی تروریستان را شناسایی و معرفی کنند.