هشدار طالبان ۲۸ مرکز آموزشی را در شرق افغانستان بست

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان مسلح دولت پیش از این نیز در ولایت های افغانستان مانع رفتن آموزگاران و دانش آموزان به مکتب شده اند

مخالفان مسلح دولت، آموزگاران مکاتب را در یکی از ولسوالی‌های ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تهدید کرده اند که به مکتب/مدرسه نروند.

فضل احمد شیرزاد فرمانده پلیس ننگرهار می‌گوید که روز گذشته شماری از جنگجویان مسلح تلاش کرده اند که با تهدید تعدادی از آموزگاران مکاتب، مانع رفتن آنها به مکتب شوند.

آقای شیرزاد می‌گوید که هرچند جزئیاتی از محل ندارد اما می‌تواند تائید کند که به دنبال بازداشت دو عضو گروه طالبان توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان، طالبان به محل رفته و مانع رفتن آموزگاران به مکاتب شده اند. فرمانده پلیس ننگرهار می‌گوید طالبان تهدید کرده اند که اگر این افراد آزاد نشوند، به آموزگاران اجازه رفتن به مکاتب نخواهند داد.

او می‌گوید ریش سفیدان و بزرگان محل برای حل این معضل وارد عمل شده اند و تلاش می‌‎کنند که تهدید را رفع کنند.

مسولان ریاست معارف/آموزش و پرورش ولایت ننگرهار تائید می‌کنند که طالبان با بستن درهای ۲۸ مرکز آموزشی در این ولسوالی مانع از رفتن حدود بیست هزار دانش‌آموز به مکاتب شده‌اند.

آصف شینواری سخنگوی ریاست معارف به بی‌بی‌سی گفت که از سه روز به این طرف دانش آموزان و آموزگاران در روستاهای ولسوالی ده‌بالا تهدید دریافت کرده اند. او می‌گوید که در حال حاضر دانش آموزان و آموزگاران به ۲۶ مکتب، یک انستیتوی آموزش‌های فنی و مرکز تربیت معلم رفته نمی‌توانند.

آقای شینواری گفت که بررسی ها نشان می دهد که گروه طالبان برای رفع این تهدید از مقام های محلی خواسته اند که شماری از مسئولان امنیتی تغییر کنند، تعدادی از زندانیان شان آزاد شوند و برای شان ادویه و مواد خوراکی فراهم شود.

او می‌افزاید که آزمون های مکاتب نزدیک است و دولت باید برای بازگشایی این مکاتب اقدام کند.

ولسوالی ده‌بالا در جنوب ولایت ننگرهار است و با قبایل پاکستان مرز مشترک دارد.

گروه طالبان تاکنون در این مورد حرفی نزده است.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از ولایت های نا امن و نزدیک به مرکز است. جنگجویان مربوط گروه طالبان در ولسوالی های آن نفوذ دارند و هر از گاه به مرکز و روستاهای این ولایت حمله می‌کنند.